Skip to content

Kısaca Twitter’ın Gerçek Tarihi

14 de Mayıs de 2021

Kazançlı bir şekilde çalıştığınız, ancak gecelerinizi ve hafta sonlarınızı bir yan proje üzerinde çalışarak geçirdiğiniz bir senaryo hayal edin. Bu sadece boş zamanlarınızda iş yerindeki birkaç arkadaşınızla bir araya getirdiğiniz bir şey. Şimdi, kendinizi geleceğe beş yıl ziyaret ediyormuş gibi yapın ve küçük yan projenizin son 100 yılın en büyük iletişim teknolojilerinden birine dönüştüğünü görün. Bu Twitter’ın tarihidir.

Erken Twitter

Twitter, Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in (@Jack) 2006’da vardı. Dorsey, Twitter’ı başlangıçta SMS tabanlı bir iletişim platformu olarak hayal etmişti. Arkadaş grupları, durum güncellemelerine göre birbirlerinin ne yaptığını takip edebilirdi. Mesajlaşma gibi, ama değil. Podcasting şirketi Odeo’daki bir beyin fırtınası oturumu sırasında Dorsey, SMS tabanlı bu platformu Odeo’nun kurucu ortağı Evan Williams’a (@Ev). Evan ve kurucu ortağı Biz Stone (@Biz) ek olarak Jack’e projeye daha fazla zaman ayırma ve onu daha da geliştirme fırsatı verdi. İlk günlerinde Twitter şu şekilde anılıyordu: twttr. O zamanlar, bazen bir alan adı avantajı elde etmek için popüler bir eğilim, şirketleri ve hizmetleri adına ünlüleri düşürmekti. Yazılım geliştiricisi Noah Glass (@Hayır), twttr orijinal adının yanı sıra Twitter olarak nihai enkarnasyonunun ortaya çıkmasıyla tanınır.

İlk Tweet

Jack, 21 Mart 2006 21:50 tarihinde Twitter’a ilk mesajı gönderdi. “Sadece twttr’imi kuruyorum” yazıyordu. Twitter’ın geliştirilmesi sırasında, ekip üyeleri genellikle kişisel telefon faturalarına yüzlerce dolar SMS ücreti ekliyorlardı. Twitter’ın ilk konsepti Odeo’da test edilirken, şirket zorlu bir dönemden geçiyordu. Apple’ın, esasen Odeo’nun iş modelini öldüren kendi podcast platformunu yayınlamasıyla karşı karşıya kalan kurucular, şirketlerini yatırımcılardan geri almaya karar verdiler. Jack Dorsey, Biz Stone, Evan Williams ve Odeo ekibinin diğer üyeleri geri satın almayı kolaylaştırdı. Bunu yaparak Twitter platformunun haklarını elde ettiler. Tüm bunların nasıl gerçekleştiğine dair bazı tartışmalar var. Odeo yatırımcılarının Twitter platformunun tüm kapsamını bilip bilmediği şüpheli. Ayrıca, Twitter geliştirme ekibinin kilit üyeleri, en önemlisi Noah Glass olmak üzere yeni şirkete alınmadı. Bir formalite olarak, Obvious Corporation (@hayalhanemersin), Twitter’ı barındırmak için yatırımcı Odeo’yu satın aldıktan sonra oluşturuldu.

Twitter Patlayıcı Büyüme Sağladı

Twitter şimdi en büyük büyüme hamlesinin zirvesindeydi. Güneybatıya Göre Güney 2007 (@sxsw) Etkileşimli konferans, Twitter kullanımında büyük bir patlama gördü. Etkinlikte günde 60.000’den fazla tweet gönderildi. Twitter ekibi etkinlikte büyük bir varlığa sahipti ve konferansın ve katılımcılarının viral yapısından yararlandı. Twitter, biçimlendirici yıllarında artan acılardan payına düşeni aldı. Twitter’ın kullanıcı tabanı şaşırtıcı oranlarda büyüdü ve çoğu zaman hizmet kapasitesinin üzerinde olurdu. Sunucular aşırı yüklendiğinde, ekranda sanatçı Yiying Lu’nun (@YiyingLu) bir resmi belirdi. Resimde sekiz kuş tarafından sudan güvenli bir yere kaldırılan bir balina gösteriliyordu. Twitter ekibi bu görseli, sorunun kabulünü sembolize ettiğini ve üzerinde çalıştıklarını düşündükleri için kullandı. Bu hata sayfası Twitter topluluğu içinde viral oldu ve kısa süre sonra “Başarısız Balina” olarak adlandırıldı.

140 Karakter Sınırı mı, 280 Karakter Sınırı mı?

Twitter’ın tweet’lere karakter sınırı koymasının nedeni, Twitter’ın aslında SMS tabanlı bir platform olarak tasarlanmış olmasıdır. İlk günlerinde, SMS protokol standardı ile mobil operatörlerin dayattığı sınır 140 karakterdi, bu nedenle Twitter yaratıcı bir şekilde kısıtlanmıştı. Twitter sonunda bir web platformuna dönüşürken, 140 karakterlik sınır bir marka meselesi olarak kaldı. Ancak 2017’de Twitter, 140 karakterlik sınırın artık akıllı telefon çağında geçerli olmadığına karar verdi ve küçük protestolarda tweet sınırını 280 karaktere çıkardı. Şirket, tweetlerin çoğunda yaklaşık 50 karakter olduğunu açıkladı; insanlar daha fazla karaktere ihtiyaç duyduklarında, sadece daha fazla tweet gönderdiler. Karakter artışı, Twitter kullanıcılarının düşüncelerini yoğunlaştırmak için daha az ve konuşmaya daha fazla zaman harcamalarına yardımcı olmak için tasarlandı.

Twitter’da Kullanıcı İnovasyonu

Twitter’ın kullanıcı tabanı büyümeye başladıkça, komik bir şey olmaya başladı: Kullanıcılar yeni bir jargon ve hizmeti kullanmanın farklı yollarını yarattı. Bunu zorunluluktan doğan bir yenilik olarak düşünün. Başlangıçta, kullanıcıların Twitter’da birbirlerine yanıt verme yolu yoktu. Bazı kullanıcılar, bir Tweette başka bir kullanıcıyı tanımlamak için kullanıcı adının önüne bir @ simgesi eklerdi. Bu, başka bir kullanıcıyı kabul etmenin o kadar yaygın bir yolu haline geldi ki, Twitter ekibi işlevselliği Twitter platformuna yerel olarak ekledi. Aynı şey, artık Twitter ekosisteminin ayrılmaz bir parçası olan hashtaglerde de oldu. Bu kullanıcı odaklı işlevsellik aynı zamanda retweetlerin kaynağıdır. Kullanıcılar, bir Twitter kullanıcısının mesajını yeniden göndermenin bir yolunu isterken, onu ilk tweetleyen kullanıcıya kredi eklemeyi de istediler. Kullanıcılar eklemeye başladı RT mesajı göndermeden önce takipçilerine bir sonraki tweetin bir haber olduğu sinyalini verdi. Ağustos 2010’da bu işlevsellik resmi olarak platforma eklendi.