Skip to content

Kısayol Tuşlarını Kullanarak Açık Pencereleri Hızlıca Kapatın

8 de Mayıs de 2021

Microsoft Windows PC’lerin avantajlarından biri, aynı anda birçok farklı programa ve pencereye sahip olabilmenizdir. Ancak, düzinelerce açık pencereyi kapatmanız gerektiğinde bu avantaj bir dezavantaj haline gelir. Neyse ki, pencereleri klavye kısayollarıyla kapatmak gibi tekrarlayan işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP için geçerlidir.

Pencereleri Alt + Boşluk Çubuğu + C ile Kapatma

Pencereleri klavye kısayollarıyla kapatmak için bir seçenek aşağıdaki gibidir:

  1. Farenizi kullanarak kapatmak istediğiniz pencereyi açın.

  2. Tuşunu basılı tutun. Alt tuşuna basın, ardından Boşluk çubuğu kapatmaya çalıştığınız program penceresinin üst kısmındaki sağ tıklama bağlam menüsünü ortaya çıkarmak için.

  3. Her iki tuşu da bırakın ve harfe basın C. Bu, pencerenin kapanmasına neden olacaktır.

Bu diziyi bir elinizi kullanırken diğer el fareyi kontrol ederken gerçekleştirebilirseniz, yaklaşık bir düzine pencereyi yaklaşık birkaç saniye içinde kapatabilirsiniz.

Windows Fn + Alt + F4 ile Nasıl Kapatılır

Diğer bir seçenek de kapatmak istediğiniz pencereyi seçip ardından Fn+Alt+F4. Bunun için muhtemelen iki ele ihtiyacınız olacak. Kısayol resmi olarak şu şekilde listelenmiştir: Alt+F4, basılı tutmalısın Fonksiyon (Fn) çalışması için anahtar.

Pencereyi kapat

CTRL + W ile Sekmeler Nasıl Kapatılır

Ctrl+W kısayol yalnızca üzerinde çalıştığınız geçerli dosyayı kapatır, ancak programı açık bırakır. Masaüstü programını açık bırakmak, ancak üzerinde çalıştığınız tüm dosyalardan hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bu özellik kullanışlı olabilir.

Ctrl+W çoğu tarayıcıda da çalışır, böylece baktığınız geçerli sekmeyi ellerinizi klavyeden kaldırmadan kapatabilirsiniz. Eğer kullanırsan Ctrl+W yalnızca bir tarayıcı sekmesi açık olduğunda program penceresi kapanacaktır.

Alt + Tab ile Pencereleri Aç Nasıl Seçilir

Fareyi kullanmadan açık bir pencere seçmek mümkündür. Basın Alt+Sekme açık pencereleriniz arasında geçiş yapmak için. Ellerinizi klavyeden çekmeden tüm açık pencereleri kapatmak için bu kısayolu diğer kısayollarla birlikte kullanın.

Windows Tuşu + D ile Masaüstünüzü Nasıl Görebilirsiniz

Bazen tüm bu pencereleri gerçekten kapatmak istemezsiniz; gerçekten yapmak istediğiniz şey sadece masaüstünüze bakmaktır. Masaüstünüze hızlı bir şekilde erişmek için Windows Anahtarı+D. Tüm pencerelerinizi geri getirmek için aynı kısayolu kullanın. Windows 7 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsanız, Windows masaüstünüze erişmenin birçok yolu vardır.

Fareyle Bir Windows Grubunu Kapatma

Outlook’taki bir grup e-posta, Word dosyaları veya Excel’deki birkaç elektronik tablo gibi aynı programda çok sayıda açık dosyanız olduğunda, hepsini fareyi kullanarak aynı anda kapatabilirsiniz. Windows görev çubuğundaki programı sağ tıklayın ve Tüm pencereleri kapat (veya Grubu Kapat Windows’un eski sürümlerinde).

Tüm pencereleri kapat