Skip to content

Kıtlık Durumunda Neden Kullanılmış Dizüstü Bilgisayar Almalısınız

16 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Ucuz (yeni) dizüstü bilgisayarlar hala yetersiz.
  • Kullanılmış bir MacBook, Dell veya HP dizüstü bilgisayar çoğu kolej ve okul kullanımı için yenisi kadar iyidir.
  • Gerçekten yepyeni bir makineye ihtiyacınız olsa bile, eski bir makineye yine de birkaç ay boyunca gelebilirsiniz.

MacBook Pro dizüstü bilgisayar bir Apple Store'da sergileniyor

Justin Sullivan / Getty Images
Dizüstü bilgisayarlar bu yaz yetersiz kaldı. Pazarın ucuz ucunda, sarf malzemeleri hâlâ sıkışık — örneğin, Dell’in uygun fiyatlı Inspironları Ekim ayına kadar mevcut değil. Bununla birlikte, eski bir bilgisayar, her açıdan yenisi kadar iyi olabilir (özellikle öğrenciler için). MacBook’lar salgının zirvesinde haftalarca geri sipariş edildi ve okullar tarafından tercih edilen daha ucuz Chromebook’lar da yetersiz kaldı. MacBook Air’ler artık normal teslimat sürelerinde mevcut olsa da, Amazon’un Chromebook stoklarını elde etmek hala zor. Toplu alım yapması gereken okul kurulları için görünüm hala kasvetli. Ancak bireyler için daha kolay cevap, yepyeni bir bilgisayar kadar iyi olabilen kullanılmış bir bilgisayardır. Pek çok insan da eski donanımlarını kullanmaya devam etmeyi tercih ediyor. Kâr amacı gütmeyen teknoloji onarım savunucusu The Restart Project Twitter’da “Son veriler, yeni bir tane almak yerine (% 45) daha fazla İngiliz’in akıllı telefonlarını değiştirmek yerine (% 47) tamir etmek istediğini gösteriyor” diye yazıyor. “Dizüstü bilgisayarlar için, güçlü bir çoğunluk (% 58) değiştirmektense onarmayı tercih ediyor.”

Kullanılmış Yeni Kadar İyidir

Çocuklarınız elden ele bir bilgisayar istemeyebilir, ancak yakın zamanda yedeklemek için eski bir dizüstü bilgisayarınız varsa, o zaman onu almalıdırlar çünkü onun tarihini biliyorsunuz. Yıldan yıla bilgisayarlar gerçekten değişmiyor o çok. Beş yaşındaki bir dizüstü bilgisayar bile en zorlu video düzenleme görevleri veya 3D oyunlar oynama dışında her şeyi yapabilir. Aslında, modern bir dizüstü bilgisayarda yanlış gidecek pek bir şey yoktur. Ekran menteşesi, klavye ve izleme paneli ve dahili fanlar hemen hemen tek hareketli parçalardır. Bu makinenin sonsuza kadar dayanması gerekmiyor. Değiştirmek için sadece yeni makineler gelene kadar çalışması gerekir.

Hangi Markaları Kullanmalısınız?

Siz, bir aile üyesi veya bir arkadaşınız bir defter bağışlayamazsa, ikinci el satın alabilirsiniz. Bazı markalar diğerlerinden daha iyidir. Örneğin, MacBook’ları yeni satın almak pahalı olabilir, ancak sonsuza kadar dayanırlar. 2008’den kalma, eski, yavaş sabit sürücüyü hızlı, sessiz bir SSD ile değiştirdikten sonra hala kullandığım bir MacBook’um var, MacBook sürücü değişimi bir panel açıp eskisini çıkarmak kadar kolaydı.

İngiltere’deki onarım servisi MacFixer, “Kullanılmış Apple Mac’ler kesinlikle iyi bir seçenek” dedi Cankurtaran Twitter üzerinden. “Apple’ın kendi yenileme mağazası iyi bir başlangıç ​​noktası, ancak eski modeller hala kullanılabilir ve çok daha düşük maliyetle satın alınabilir.” PC tarafında, kolayca onarılabilen bir makine seçmek isteyebilirsiniz. İFixit’in Dizüstü Bilgisayar Onarılabilirlik Puanlarına bir göz atın. En çok tamir edilebilir olanı HP EliteBook’dur ve bazı Dell ve Asus modellerinin yakınındadır. Mac’ler listenin çok altındadır çünkü daha modern olanları açmak zordur ve değiştirmek isteyebileceğiniz tüm parçalar yerinde lehimlenmiştir. Öte yandan, Mac’ler çok güvenilir olma eğilimindedir. Zaten birkaç yıl sürdüyse, muhtemelen kamyon taşımaya devam edecek.

Yükseltmeler

Eski bir dizüstü bilgisayarı daha lezzetli hale getirmek için bazı parçalarını yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Belki depolama alanı biraz kısadır. Ya da belki RAM’i gözden kaçırdınız ve çocuğunuz müzik düzenleme uygulamaları için daha fazlasına ihtiyacı olduğu konusunda ısrar ediyor. Sadece bu parçaları yükseltmek ve aynı makineyi kullanmaya devam etmek mümkündür.

EliteBook 800 G5'in yan tarafında RAM bulunan içi

iFixit
Bir Mac ile, yukarıda belirtilen kilitlenme nedeniyle bunların hepsi imkansızdır. Değiştirilebilir seçenekler almak için 2012 modeline geri dönmeniz gerekiyor. HP’nin EliteBook’ları, Dell’in Inspiron Duo ve 2017 Latitude’unda olduğu gibi, kullanıcı tarafından yükseltilebilir. Yine iFixit’in listesini kontrol etmelisiniz.

Limon Satın Almaktan Nasıl Kaçınılır?

Craigslist’te kullanılmış bir dizüstü bilgisayar satın almak, ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız, felaket için bir reçetedir. Bilgili bir arkadaşınızı yanınıza aldığınızdan emin olun. En iyi bahsiniz, kullanılmış ürünler için garanti veren bir kullanılmış makine satıcısından satın almaktır. Kısa, üç aylık bir garanti bile makinenin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu bilmek için yeterlidir. MacFixer, “İdeal olarak, garanti sunan birinden satın alın, eBay vb. Bir mayın tarlasıdır” diyor. Ve ikinci el satın alırken, izlemeniz gereken önemli bir Mac tavsiyesi vardır. 2015 ve 2020 arasında satılan MacBook’larda kırılmaya meyilli klavyeler bulunur, bu nedenle satın almadan önce anahtarları test etmelisiniz.

Emniyet

Ne satın alırsanız alın, temizlediğinizden emin olun, önceki kurulumun tüm izlerini kaldırın, ardından Windows veya macOS’u yeniden yükleyin. Makineye kötü amaçlı yazılımın önceden yüklenmediğinden emin olmanın tek yolu budur. Bu biraz acı verici, ancak alternatif çok daha kötü. Şimdi, Junior’ın yeni üniversite masrafları için bir paket biriktirmekle kalmadınız, aynı zamanda onlara yeniden kullanım ve israfın değerini de öğrettiniz. Bu oldukça iyi bir sonuç.