Skip to content

Kızılötesi veya Radyo Frekansı Tetikleyici Nedir?

19 de Mayıs de 2021

Özel bir stereo sistemi bir araya getirmenin en iyi yanlarından biri, bileşen seçenekleri üzerinde tam kontrole sahip olmanın yanı sıra, hepsini bir araya getirmenin keyfidir. Ancak birden fazla bileşenle, bir yığın uzaktan kumanda da elde edersiniz. Uzak koleksiyonunuzu küçültmek ve müziğinizi tek bir dokunuşla çalmak istiyorsanız, bir tetik kullanmayı düşünün. İşte bilmeniz gerekenler.

Tom Merton / Getty Images

Tetikleyici Nedir?

Tetikleyici, daha büyük bir stereo veya ev sinema sistemi içindeki birden çok bileşeni aynı anda açıp kapatmayı kolaylaştıran bir cihazdır. Örneğin, tek bir cihazı etkinleştirdiğinizde bir projektörü, alıcıyı, amplifikatörü, AV işlemcisini, TV hoparlörlerini ve daha fazlasını otomatik olarak açmak için bir tetikleyici kullanın. Bileşenler arasındaki tetik bağlantılarını sert kablolamak mümkündür. Diğer bir yol, uzaktan kumandalar tarafından yayılan IR (kızılötesi) veya RF (radyo frekansı) sinyalleri aracılığıyla kablosuz olarak yapmaktır. Örneğin, bir IR veya RF tetik bağlantısı kurulduğunda, alıcıyı açtığınızda TV’niz ve kablo set üstü kutunuz da açılır. Bazı alıcılar, ön amplifikatörler ve AV işlemcileri, bir stereo veya ev sinema sistemindeki kaynak bileşenlerinde (örneğin, bir DVD veya medya oynatıcı), video ekranlarında, amplifikatörlerde ve birkaç başka türde üründe yerleşik tetikleme işlevi içerir. Bir birimi açtığınızda, her tetik çıkışına bir sinyal gönderir. Bu çıkışlara bağlı cihazlar bekleme modundan uyanır. Bu şekilde, tüm sistemi açmak ve oynamaya hazır hale getirmek için tek gereken tek bir denetleyicidir.

Tetikleme İşlevselliğine Alternatifler

Anahtar bileşenlerde tetikleme çıkışı ve girişi yoksa, benzer işlevselliği elde etmenin hala yolları vardır. Örneğin, kurulumu oldukça basit olan tetik kitleri birden çok bileşeni bağlayabilir. Daha basit bir seçenek, akıllı bir güç şeridi veya otomatik anahtarlama teknolojisine sahip aşırı gerilim koruyucusu kullanmaktır. Bu cihazlar farklı soket türlerine sahiptir: kontrol, her zaman açık ve otomatik anahtarlamalı. Kontrol soketine takılan ekipman açıldığında veya kapandığında, anahtar soketlerine takılan her şey de açılır veya kapanır. Bir IR veya RF tetikleyici kullanmanın son alternatifi, kurulumu biraz daha karmaşık olabilir, ancak çok daha kapsamlı ve faydalı olabilir. Logitech Harmony Elite ve Harmony Pro gibi modern evrensel uzaktan kumandalar, neredeyse her tür IR özellikli cihaz üzerinde tam kontrol sağlamak için tasarlanmıştır. Bu, değişen kanalları, ses seviyesini, giriş seçimini ve daha fazlasını kontrol edebileceğiniz anlamına gelir. Kullanıcılar, tek bir dokunuşla yürütülen özel komutlar oluşturur. Bu sistemler genellikle akıllı telefonları ve tabletleri kullanışlı evrensel uzaktan kumandalara dönüştüren yardımcı bir mobil uygulama ile birlikte gelir.