Skip to content

Klasik Video Oyunlarının Tarihi

9 de Mayıs de 2021

Konsol oyunlarının yeniden doğuşundan sonra, endüstri öncekinden daha da büyüdü, ancak rekabeti yenmek için yeni yenilikler ve daha ileri teknoloji için bir yarış başlattı. Yakında video oyunu yapımcıları bilgisayarın en güçlü yazılım depolama aygıtı olan CD-ROM’u benimsedi. Üretici için yalnızca kartuşlardan çok daha ucuz değil, aynı zamanda CD-ROM’lar da daha fazla bilgi içeriyordu ve gerektiğinde programlamayı diskten çıkardı. Bu, daha yüksek kaliteli grafikler, daha ayrıntılı oyun ve daha zengin içeriğe izin verdi.

1992 – CD-ROM Çağına Giriş

 • Tarihi Arcade Oyun Bültenleri
  – Ölümüne kavga
 • SEGA, Genesis’in bir eklentisi olan Sega CD ile ilk CD-ROM tabanlı ev konsolunu piyasaya sürdü. Ne yazık ki, bir Genesis’e sahip olmanın veya satın almanın yanı sıra yüksek fiyat etiketi, sistemin popülerliğini yakalamasını engelliyor. Ayrı olarak SEGA, hem Genesis hem de Sega CD’sini Wondermega adı verilen yüksek fiyatlı, yüksek kaliteli, hepsi bir arada bir birim olarak satan JVC’ye lisanslar.
 • Id Software, First Person Shooter’ın popülaritesini kitle pazarına getirmekten sorumlu oyun olan Wolfenstein 3D’yi piyasaya sürdü.

1993 – Beşinci Nesil

Doom video oyunu.

Kimlik Yazılımı
 • Panasonic, ilk bağımsız CD-ROM konsolu olan 3DO’yu piyasaya sürdü. Tarafından Yılın Ürünü Seçildi Time DergisiSistem, piyasadaki en kaliteli konsoldur ve Alone in the Dark ve Need for Speed ​​gibi birçok popüler franchise’ı doğurmuştur. Tüm bunlara rağmen, yüksek fiyat etiketi ve piyasanın aşırı doygunluğu sistemin çökmesine neden oluyor.
 • Atari, Jaguar ile pazarı geri kazanmak için son bir girişimde bulunur. Bir CD-ROM sistemi olmasına rağmen, Jaguar ayrıca kartuş oyunları oynamak için bir yuvaya da sahiptir. Hatalı işlemcisi, bellek hataları ve karmaşık denetleyicisi nedeniyle sistem bombaları atar ve Atari konsol pazarından çıkar ve oyun yayınlamaya devam eder.
 • Doom, en popüler FPS oyunu olarak Wolfenstein 3D’yi piyasaya sürüyor ve hızla geride bırakıyor.

1994 – Sony Oyuna Girdi

Sony Playstation.

Bilgisayar Tarihi Müzesi
 • Tarihi Arcade Oyun Yayınları:
  – Tekken
 • SEGA Saturn ve Sony PlayStation sadece aylar arayla Japonya’da piyasaya sürüldü. Her ikisi de 32 bit grafikler sunan CD tabanlı sistemlerdir, ancak Satürn sert oyuncuları hedeflerken, PlayStation sıradan oyuncuları hedeflemektedir.
 • Sega ve Time Warner Cable, Sega Genesis’e bağlanan bir adaptörle çalışan ilk video oyunu indirme hizmeti olan Sega Channel’ı piyasaya sürdü. Oyuncular kanala giriş yapabilir ve her ay yenileri eklenen çok sayıda oyun oynayabilir. Ne yazık ki, kablo şirketlerini çevreleyen politikalar ve Genesis’in ömrünün sona ermesi kısa sürede kanalı öldürür.
 • Cyan, Myst’i piyasaya sürdü ve kısa sürede piyasayı yeniden tanımlayarak zamanın en çok satan bilgisayar oyunu haline geldi.

1994 – Oyun Yaş Derecelendirmeleri Doğdu

Video oyunlarının şiddet içeren ve cinsel içeriğiyle ilgili artan endişeye yanıt olarak, Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu (ESRB) oluşturuldu. Video oyunları için ilk yaş derecelendirme sistemi, 10 yıl sonra standart hale geldi. MPAA film derecelendirme panosunun aksine, ESRB derecelendirmesini yalnızca içeriğe değil, etkileşimli deneyime de dayandırır.

1995 – Konsol ve Bilgisayar Oyunları

 • SEGA Saturn ve Sony PlayStation birkaç ay arayla Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürüldü. Satürn, PlayStation’ı piyasaya sürmek için yeniyor, ancak SEGA’nın piyasaya sürme acelesi, birkaç lansman başlığı ve pahalı donanımla birçok sonuca neden oluyor. Bu, Sony’ye PlayStation’ın piyasaya sürülmesi için daha zengin bir oyun stoğu hazırlama zamanı tanıyor. Ayrıca Sony, PlayStation’ın fiyatını 299 dolara düşürerek donanımı zarara satıyor ve daha fazla oyun satışıyla maliyetleri artırıyor.
 • Microsoft, Windows’u PC bilgisayarlar için birincil işletim sistemi haline getiren hızlı bir hit olan Windows 95’i piyasaya sürdü.

1995 – Sanal Çocuk

Sanal Gerçeklik çılgınlığını denemek ve bunlardan yararlanmak için Nintendo, Virtual Boy’u başlattı. Game Boy’un yaratıcısı Gunpei Yokoi tarafından geliştirilen Virtual Boy, gerçek 3D grafikler sunan ilk oyun sistemi olmayı amaçlıyor. Virtual Boy lansmanından itibaren sorunlarla boğuşuyor. Taşınabilir bir sanal gerçeklik deneyimi olarak pazarlanan bu, ikisinden de uzaktır ve birçok oyuncunun baş ağrısına neden olur. Gunpei Yokoi, Nintendo’nun ürünü hazır olmadan aceleyle piyasaya sürdüğünü ve yanlış pazarlandığını düşünüyor. Virtual Boy’un başarısızlığı ile Gunpei ve Nintendo 30 yıllık bir ilişkiyi sona erdirir.

1996 – Konsol ve Bilgisayar Oyunları

 • Nintendo, 64-Bit konsolu Nintendo 64 (N64) ile kartuş tabanlı oyunlara yapışır. N64, CD-ROM tabanlı oyunların gerektirdiği yükleme sürelerinin hiçbiri olmadan diğer konsolların iki katı yetenek sunar. Tek dezavantajı, üretim maliyetlerinin diğer sistemlerden çok daha fazla olmasıdır. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca N64 ve PlayStation pazara hakim olacak.
 • Tomb Raider PlayStation, Saturn ve PC için piyasaya sürüldü ve oyun dünyasının en popüler kadın karakteri Lara Croft’u doğurdu.
 • Id Software, zengin 3D grafikler ve çevrimiçi çok oyunculu yeteneklere sahip popüler birinci şahıs nişancı serisinin ilki olan Quake’i yayınladı.
 • Meridian 59, tamamen 3D olarak oluşturulmuş grafiklere sahip ilk MMOG sürümü çevrimiçi oluyor.

1996 – El ve Yenilikçi Oyun

 • Tiger Electronics, aynı zamanda bir adres defteri, hesap makinesi olan ve e-postaya erişmek için çevrimiçi olabilen bir avuç içi oyun sistemi olan Game.com’u piyasaya sürerek Game Boy’a rekabet etmeye çalışıyor. Tüm bu yeteneklerle Tiger, en iyi ihtimalle cansız olan oyunlara yeterince dikkat etmiyor.
 • Rumble özellikleri, oyuncunun oyunun doğrudan bir sonucu olarak titreşim geri bildirimlerini hissetmesine olanak tanıyan kumanda kollarına ve kontrol cihazlarına eklenmiştir.
 • İlk sanal evcil hayvan olan Tamagotchi, hem Japonya’da hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde anında hit oldu.

1998 – Bilgisayarların Gücünden Yararlanan Altıncı Nesil Konsollar

XBox 360 video oyun koleksiyonu.

Sega, hala zamanın en iyi sistemi ve çevrimiçi konsol oyunlarının mucidi olarak kabul edilen Dreamcast’i Japonya’da piyasaya sürdü. CD tabanlı sistem, yalnızca gelişmiş masaüstü bilgisayarlarla eşleşen ve çevrimiçi oyun için oluşturulmuş bir işlem gücü olan 128-bit grafik kullanır.

1998 – İkinci Nesil El Bilgisayarları

 • Nintendo, Game Boy Color (GBC) ile el bilgisayarlarına renk getiriyor. Çığır açan bir el tipi sistem olan GBC’nin yenilikleri, kablosuz bağlantı, geriye dönük uyumluluk ve sistemi nasıl hareket ettirdiğinizi algılayabilen yerleşik gürültü paketleri ve hareket sensörlerine sahip oyunlar dahil olmak üzere gelecekteki birçok oyun trendini başlatır.
 • Ev konsollarının arızalanmasından sonra SNK, Neo-Geo Pocket adlı bir el tipi versiyonu yayınladı. Konsoldan daha uygun fiyatlı olmasına rağmen, orijinal olarak siyah beyaz bir ekranla piyasaya sürülüyor ve oyun geliştiricilerin desteğinin eksikliğinden çok etkilendi. Neo-Geo Pocket Color’ın piyasaya sürülmesiyle renkli ekran eksikliğini çabucak düzeltseler de, sistem sadece iki yıl sonra kapanıyor.

1999 – Dreamcast Başarısız Oldu ve EverQuest Lansmanları

 • Sega, Amerika Birleşik Devletleri’nde Dreamcast’i çıkarır. Güçlü bir başlangıç ​​yapsa da, Sony 2001’de PlayStation 2’yi piyasaya sürdüğünde satışlar hemen düşüyor. Bu, Sega’nın Dreamcast’in üretimini durdurmasına ve konsol pazarından tamamen çekilmesine neden oluyor. Atari gibi, diğer sistemler için video oyunları yayınlamaya devam ediyorlar.
 • Sony, zamanın en başarılı MMOG’u olan EverQuest’i piyasaya sürdü ve sonunda piyasada türün güvenilirliğini sağladı.

2001 – Üçüncü Nesil El Bilgisayarları

Nintendo, tüm 2D oyunları klasik bir tarzda üretmek için son oyun sistemi olan Game Boy Advance’i (GBA) piyasaya sürdü. GBA ayrıca Nintendo Game & Watch ve popüler NES, SNES ve N64 oyunları dahil olmak üzere klasik video oyunlarının en çok bağlantı noktasına sahip sistemdir.

2005 – Yeni Nesil Konsollar Başlıyor

XBox konsol ambalajı.

Bilgisayar Tarihi Müzesi
Xbox, Xbox ve Xbox 360 sistemleri için ücretli bir indirme hizmeti olan Xbox Live Arcade’i başlatır. Bu konsept, Street Fighter II, Mortal Kombat, Prince of Persia Classic ve daha pek çok popüler klasik arcade ve konsol oyunlarına yeni bir soluk getiriyor.

2006 – Yeni Nesil Konsollar Devam Ediyor

 • Wii Sanal Konsolunun Wii Mağaza Kanalı, Wii konsoluna ücretli bir indirme sistemi sunarak, NES, SNES, N64, Sega Genesis ve TurboGrafx-16 sistemlerinden tam sürümleri içeren birçok unutulmuş oyuna yeni bir izleyici getiriyor. Bu oyunları oynamak için bir GameCube Denetleyicisine veya kablosuz Wii Classic Denetleyicisine sahip olmanız gerekir.
 • PlayStation Network, PlayStation 3 için yalnızca Crash Bandicoot ve Tekken 2 gibi klasik PlayStation 1 sürümlerinin yanı sıra Joust ve Gauntlet II gibi Arcade klasiklerini de sunan kendi Next-Gen ücretli indirme sistemini başlatıyor.
 • Ralph Bear, ev konsolu video oyununu icat ettiği için Ulusal Teknoloji Madalyası ödülüne layık görüldü.