Skip to content

Klavyenizi Geçici Olarak Kilitleme

22 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir Windows klavyesini yazarak hızlı bir şekilde kilitleyin Galibiyet + L veya CTRL + ALT + Sil.
 • MacBook kullanıcıları sadece kapağı kapatabilir veya Kontrol-Shift-Güç işleri kilitlemek için.
 • Üreticinin yaklaşımını önemsemiyorsanız üçüncü taraf seçenekleri de mevcuttur.

Bu makale, klavye kısayolları ve üçüncü taraf uygulamalar dahil, kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızın klavyesini nasıl kilitleyeceğinizi açıklar.

Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Klavyenizi devre dışı bırakmanın en kolay yolu, bilgisayarınızı kilitlemek veya uyku moduna geçirmektir. Windows makinelerde bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

 • Galibiyet + L
 • CTRL + ALT + Sil
 • Başlama butonu
 • Kapağı kapat
 • Bir ekran koruyucu kullanın

En kolay yöntem Win + L klavye kısayoludur. Bu kısayolu kullandıktan sonra yapılan herhangi bir yazma işlemi yalnızca ekranı uyandırmaya yarar. Sonraki en kolay yol CTRL + ALT + Delete tuşlarına basmaktır. Bu kısayol, Kilit seçeneğinin yanı sıra çıkış yapma, hesap değiştirme ve görev yöneticisi içeren bir menü açar. Bilgisayarınızı kilitlemek ve pil ömründen tasarruf etmek için Başlat düğmesini, ardından Güç simgesini tıklayın ve Uyku’yu seçin. Uyandırmak için fiziksel güç düğmesine basın. Dizüstü bilgisayarın kapağını kapatarak da uyku moduna girebilirsiniz. Son olarak, bir ekran koruyucu kullanabilir ve devre dışı bırakıldığında oturum açma ekranını açacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Denetim Masası’nı açın, ekran koruyucu yazın, ekran koruyucuyu değiştir’i seçin. Halihazırda kullanmıyorsanız bir ekran koruyucu seçin, açılmadan önce ne kadar zaman geçmesi gerektiğini ayarlayın ve Devam edince oturum açma ekranının yanındaki kutuyu işaretleyin. Elbette, tüm bu yöntemler, benzersiz ve güçlü bir şifre kullanmanızı gerektirir.

MacBook Klavyesi Nasıl Kilitlenir

Bir MacBook’u kilitlemek için benzer seçenekler vardır. En basitleri:

 • Kapağı kapat
 • MacBook’unuzu kilitlemek için Control-Shift-Power’ı kullanın
 • MacBook’unuzu uyku moduna geçirmek için Command-Option-Power’ı kullanın
 • Apple menüsünden Uyku seçeneğini seçin

Windows bilgisayarlarda olduğu gibi, Mac’lerin de kullanışlı klavye kısayolları vardır. Bir MacBook’u kilitlemek için Control-Shift-Power klavye kombinasyonunu veya MacBook’u uyku moduna geçirmek için Command-Option-Power’ı kullanabilirsiniz. Diğer bir yöntem, ekranın sol üst köşesindeki Apple simgesine tıklamak, ardından uyumaktır. Kapağı kapatmak da MacBook’unuzu uyku moduna geçirir.

Üçüncü Taraf Bir Araç Kullanarak Klavyeyi Kilitleme

Makinenizi kilitlemeden veya ekranı devre dışı bırakmadan klavyenizi kilitlemenizi sağlayan birkaç araç vardır. Böyle bir seçenek, bir AutoHotKey komut dosyasından How-To Geek personeli tarafından derlenen Keyboard Locker olarak adlandırılır. (AutoHotKey, Windows’ta görevleri otomatikleştirmek için kullanılan ücretsiz bir komut dosyası oluşturma aracıdır.) Keyboard Locker’ı yükledikten sonra klavyenizi devre dışı bırakmak için CTRL + ALT + L’yi kullanabilirsiniz; yeniden etkinleştirmek için kilit açma kelimesini yazın. Diğer seçenekler arasında BlueLife KeyFreeze, Klavye ve Fare Dolabı ve Kid-Key-Lock bulunur.