Skip to content

Koaksiyel ve Optik Dijital Ses Kabloları

29 de Mayıs de 2021

Koaksiyel ve optik kablolar, bir ses kaynağını (set üstü kutu, Blu-ray oynatıcı veya video oyun konsolu gibi) bir bileşene (amplifikatör, ses alıcısı veya hoparlör sistemi gibi) bağlamak için ev eğlence sistemlerinde kullanılır. . Her iki tür de dijital bir ses sinyalini bir cihazdan diğerine aktarır.

Cankurtaran / Tim Liedtke
Koaksiyel

 • Daha yüksek bant genişliği.
 • Olası radyo frekansı veya elektromanyetik parazit.
 • Sağlam bağlantı.

Optik

 • Daha düşük bant genişliği.
 • Radyo veya elektromanyetik frekans paraziti yok.
 • Daha az sağlam.

Tüm ses cihazları hem koaksiyel hem de optik kabloları desteklemez, bu nedenle başka seçeneğiniz olmayabilir. Bir seçeneğiniz varsa, yine de çok önemli olmayabilir. Birçok uzman, ses kalitesi ve performanstaki farkın ihmal edilebilir olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, koaksiyel ve optik kablo bağlantıları hakkında temel bilgileri öğrenmek iyi bir fikirdir. Hem koaksiyel hem de optik kablolar, ses kalitesinde neredeyse ayırt edilemez bir farkla 5.1 surround ses sistemlerini destekler.

Koaksiyel Dijital Ses Kabloları Artıları ve Eksileri

Avantajlar

 • Daha yüksek bant genişliği, teorik olarak üstün ses kalitesi anlamına gelir, ancak çoğu bir fark görmeyecektir.
 • Sağlam, girişlerden ayrılması daha zor.

Dezavantajları

 • Birçok yüksek kaliteli kayıpsız ses formatını taşıyamaz.
 • Olası radyo frekansı veya elektromanyetik girişim.

Koaksiyel (koaksiyel) kablo, modern ses sistemlerinde optik bağlantılar kadar yaygın olmasa da, birçok ses arabiriminde ve bağlantıda kullanılan korumalı tek bir bakır teldir. Koaksiyel kablolar teorik olarak daha yüksek bant genişliği sayesinde daha üstün ses vaat ederken, bu fark muhtemelen çoğu insan tarafından fark edilmez. Koaksiyel kablolar, sağlamlıkları ve dayanıklılıkları nedeniyle tercih edilen geleneksel RCA jaklarına çok benziyor ve çalışıyor. Radyo frekansı parazitine (RFI) veya elektromanyetik parazite (EMI) duyarlı olabilirler. Bir sistemde mevcut herhangi bir uğultu veya vızıltı varsa, bir koaksiyel kablo bu gürültüyü bileşenler arasında aktarabilir. Koaksiyel kabloların, ortalama bir ev kullanıcısı için endişe kaynağı olmayan uzun mesafelerde sinyal gücünü kaybettiği bilinmektedir. Ancak, mesafe bir sorunsa, optik kablolar daha iyi bir seçimdir. Son olarak, koaksiyel kablolar, Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio gibi üst düzey surround kayıpsız formatları desteklemek için yeterli bant genişliğine sahip değildir.

Optik Dijital Ses Kabloları Artıları ve Eksileri

Avantajlar

 • Radyo veya elektromanyetik frekans paraziti yok.

Dezavantajları

 • Daha düşük bant genişliği, biraz daha düşük ses kalitesi anlamına gelir, ancak fark muhtemelen fark edilmez.
 • Birçok yüksek kaliteli kayıpsız ses formatını taşıyamaz.
 • Daha az sağlam, daha kolay ayrılabilir.

Optik veya “Toslink” kablolar, sesi optik fiberler aracılığıyla aktarmak için ışık kullanır. Ses sinyalleri, kablodan geçmeden önce elektrik sinyalinden optik sinyale dönüştürülmelidir. Dönüştürülen sinyal alıcıya ulaştığında tekrar elektrik sinyaline dönüştürülür. Optik kablolar, koaksiyel benzerlerinden daha kırılgan olma eğilimindedir; örneğin optik kablolar sıkıştırılamaz veya sıkıca bükülemez. Optik kablonun uçları, doğru şekilde takılması gereken garip şekilli bir konektör kullanır ve bağlantı genellikle bir koaksiyel kablonun RCA jakı kadar sıkı veya güvenli değildir. Optik kablolar, RFI veya EMI gürültüsüne veya mesafelerde sinyal kaybına duyarlı değildir, çünkü ışık bakır kablolarda meydana gelen direnç veya zayıflamadan etkilenmez. Koaksiyel kablolar gibi, optik kablolar da Dolby surround ses sistemlerinde kullanılanlar gibi kayıpsız veya sıkıştırılmamış ses formatlarını taşımak için yeterli bant genişliğine sahip değildir.

Senin seçimin

Hangi kablonun kullanılacağına ilişkin karar, sizin için mevcut olana dayanmalıdır. Tüm ses bileşenleri hem optik hem de koaksiyel kabloları kullanamaz ve HDMI, çoğu ev eğlence sistemi ve bileşeni için giderek artan bir standart haline gelmektedir. Bazı kullanıcılar, biraz daha yüksek çözünürlüklü sesi destekleyebildiği için optik yerine koaksiyel tercih eder, ancak bu farklılıklar muhtemelen yalnızca çok yüksek kaliteli ses sistemlerinde fark edilebilir. Kabloların kendileri iyi yapıldığı sürece, ürettikleri sesin ayırt edilemez olduğunu görmelisiniz. HDMI kabloları hem sesi hem de videoyu aktarır. Ekipmanınız HDMI bağlantılarını destekliyorsa, onu kullanmalısınız. 3D ve 4K UHD içeriğe ek olarak, HDMI sıkıştırılmamış ses formatını sekiz kanala kadar destekleyerek 7.1 surround sese izin verir.