Skip to content

Kod 28 Hataları Nasıl Düzeltilir

6 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Kod 28 hataları genellikle hatanın Aygıt Yöneticisi’nde göründüğü donanım parçasının eksik sürücülerinden kaynaklanır.
 • Aygıtın sürücülerini güncellemek neredeyse her zaman sorunu çözecektir.
 • Bu işe yaramazsa, donanımda fiziksel bir sorun olabilir ve değiştirilmesi gerekecek.

Kod 28 hatası, bir donanım parçası için görebileceğiniz birkaç olası Aygıt Yöneticisi hata kodundan biridir. Yukarıda belirtildiği gibi, neredeyse her zaman belirli bir donanım parçası için eksik bir sürücüden kaynaklanır. Bir aygıta bir sürücünün yüklenememesinin birkaç olası nedeni vardır, ancak aşağıda ayrıntılı olarak açıklanan sorun giderme işleminiz, temel neden ne olursa olsun aynı olacaktır. Kod 28 hataları hemen hemen her zaman tam olarak şu şekilde ifade edilecektir: Bu aygıtın sürücüleri yüklenmemiş. (Kod 28)

Kod 28 gibi Aygıt Yöneticisi hata kodlarıyla ilgili ayrıntılar, Cihaz durumu alandır ve neredeyse her zaman şöyle görünecektir:

Kod 28 hatası, Aygıt Yöneticisi’ndeki herhangi bir donanım aygıtı için geçerli olabilir, ancak çoğu USB aygıtlarını ve ses kartlarını etkiliyor gibi görünüyor. Aygıt Yöneticisi hata kodları, Aygıt Yöneticisine özeldir. Windows’un başka bir yerinde Kod 28 hatasını görürseniz, bunun bir Aygıt Yöneticisi sorunu olarak gidermemeniz gereken bir sistem hata kodudur.

Bir Kod 28 Hatası Nasıl Onarılır

Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi biri, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve daha fazlası dahil olmak üzere bir Kod 28 Aygıt Yöneticisi hatasıyla karşılaşabilir. Bu talimatlar tüm bu Windows sürümleri için geçerlidir.

 1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  Windows 10'da yeniden başlatma menüsü

  Aygıt Yöneticisi’nde gördüğünüz Kod 28 hatasının Aygıt Yöneticisi’ndeki veya BIOS’unuzdaki bir tesadüften kaynaklanma ihtimali her zaman vardır. Durum buysa, yeniden başlatma sorunu çözebilir.

 2. Hatayı fark etmeden hemen önce bir aygıt kurdunuz mu veya Aygıt Yöneticisinde bir değişiklik mi yaptınız? Öyleyse, yaptığınız değişikliğin soruna neden olması çok olasıdır. Değişikliği geri alın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından Kod 28 hatası için tekrar kontrol edin. Yaptığınız değişikliklere bağlı olarak, bazı çözümler, yeni yüklenen aygıtın kaldırılmasını veya yeniden yapılandırılmasını, sürücünün güncellemenizden önceki sürüme geri alınmasını veya en son Aygıt Yöneticisi değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’nin kullanılmasını içerebilir.

  Windows 10 için Sistem Geri Yükleme düğmesi

 3. Aygıtın sürücülerini güncelleyin. Kod 28 hatası olan bir aygıt için üretici tarafından sağlanan en son sürücüleri yüklemek, sorunun en olası çözümüdür. Doğru işletim sistemi için sürücüleri yüklediğinizden emin olun. Örneğin, Windows 10 64 bit kullanıyorsanız, Windows’un bu belirli sürümü için tasarlanmış sürücüleri yükleyin. Bu hataların çoğu, bir aygıt için yanlış sürücüleri yüklemeye çalışmaktan kaynaklanır. Doğru sürücüyü aldığınızdan emin olmanın bir yolu, ücretsiz bir sürücü güncelleme aracı kullanmaktır. Sürücüler güncellenmezse, güncelleme işlemi sırasında virüsten koruma yazılımınızı devre dışı bırakmayı deneyin. Bazen bu programlar sürücü güncellemenizi kötü amaçlı olarak yanlış yorumlar ve engeller.

 4. En son Windows hizmet paketini yükleyin. Microsoft, işletim sistemleri için düzenli olarak hizmet paketleri ve diğer yamalar yayınlar; bunlardan biri, Kod 28 hatasının nedeni için bir düzeltme içerebilir. Windows Vista ve Windows 2000 için belirli hizmet paketlerinin, Aygıt Yöneticisi’ndeki bu belirli hatanın bazı örnekleri için belirli düzeltmeler içerdiğinden eminiz.

 5. Donanımı değiştirin. Son çare olarak, hatanın olduğu donanımı değiştirmeniz gerekebilir. Cihazın bu Windows sürümüyle uyumlu olmaması da mümkündür. Emin olmak için Windows HCL’yi kontrol edebilirsiniz. Hala bu Kod 28 hatası için bir yazılım / işletim sistemi bileşeni olduğunu düşünüyorsanız, Windows’un bir onarım yüklemesini deneyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, temiz bir Windows yüklemesi deneyin. Bu daha sert seçeneklerden hiçbirini yapmanızı önermiyoruz önce donanımı değiştirmeyi denersiniz, ancak diğer seçenekleriniz kalmadıysa yapmanız gerekebilir.