Skip to content

Kod 31 Hataları Nasıl Onarılır

29 de Mayıs de 2021

Code 31 hatası, birkaç Aygıt Yöneticisi hata kodundan biridir. Windows’un belirli bir donanım aygıtı için sürücüyü yüklemesini engelleyen birçok nedenden kaynaklanır. Temel nedenden bağımsız olarak, Kod 31 hatasını gidermek oldukça basittir. Windows Vista’da Microsoft ISATAP bağdaştırıcısında Kod 31 hatasını görürseniz hatayı yok sayabilirsiniz. Microsoft’a göre, gerçek bir hata yok. Code 31 hatası hemen hemen her zaman aşağıdaki şekilde görüntülenecektir: Windows bu aygıt için gereken sürücüleri yükleyemediği için bu aygıt düzgün çalışmıyor. (Kod 31)

Ekranınız şöyle görünebilir:

Cankurtaran / Tim Fisher
Kod 31 gibi Aygıt Yöneticisi hata kodlarıyla ilgili ayrıntılar, Cihaz durumu cihazın özelliklerindeki alan. Yardım için Aygıt Yöneticisi’nde Aygıt Durumunun Nasıl Görüntüleneceği konusuna bakın. Aygıt Yöneticisi hata kodları Aygıt Yöneticisine özeldir. Windows’un başka bir yerinde Kod 31 hatasını görürseniz, bunun bir Aygıt Yöneticisi sorunu olarak gidermemeniz gereken bir sistem hata kodu olma ihtimali vardır. Kod 31 hatası, Aygıt Yöneticisi’ndeki herhangi bir donanım aygıtı için geçerli olabilir, ancak Kod 31 hatalarının çoğu, CD ve DVD sürücüleri gibi optik sürücülerde görünür. Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi biri, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve daha fazlası dahil olmak üzere Code 31 Aygıt Yöneticisi hatasıyla karşılaşabilir.

Kod 31 Hatası Nasıl Düzeltilir

  1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kod 31 hatası geçici bir bellek arızasından kaynaklanıyor olabilir.

  2. Kod 31 hatası görünmeden hemen önce bir aygıt yüklediniz mi veya Aygıt Yöneticisinde bir değişiklik yaptınız mı? Öyleyse, yaptığınız değişikliğin Code 31 hatasına neden olması olasıdır. Yapabiliyorsanız değişikliği geri alın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından Kod 31 hatasını tekrar kontrol edin.

  3. Güncellemelerinizden önceki bir sürüme sürücüyü geri alın.

  4. Aygıt Yöneticisi ile ilgili son değişiklikleri geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın.

  5. UpperFilters ve LowerFilters kayıt defteri değerlerini silin. Code 31 hatalarının yaygın bir nedeni, DVD/CD-ROM Sürücü Sınıfı kayıt defteri anahtarındaki iki kayıt defteri değerinin bozulmasıdır. Windows Kayıt Defteri’ndeki benzer değerlerin silinmesi, DVD veya CD sürücüsü dışında bir aygıtta görünen Kod 31 hatasına da çözüm olabilir. Yukarıda bağlantısı verilen UpperFilters/LowerFilters öğreticisi size tam olarak ne yapmanız gerektiğini gösterecektir. Bazı insanlar silme konusunda şanslı tüm anahtar UpperFilters ve LowerFilters değerlerini tutan. Belirli değerleri silmek Kod 31 hatasını düzeltmezse, yukarıdaki eğiticide tanımladığınız anahtarı yedeklemeyi deneyin ve ardından anahtarı silin, yeniden başlatın, yedekten anahtarı içe aktarın ve yeniden başlatın.

  6. Aygıtın sürücülerini güncelleyin. Kod 31 hatası olan bir aygıt için üretici tarafından sağlanan en son sürücüleri yüklemek, bu sorun için olası bir çözümdür.

  7. Kod 31 hatası, MS ISATAP bağdaştırıcısının düzgün çalışmaması ile ilgiliyse, Microsoft ISATAP ağ bağdaştırıcısını yeniden yükleyin. Aygıt Yöneticisi’ni açın ve Aksiyon > Eski donanım ekleyin ekran. Sihirbazı başlatın ve Listeden manuel olarak seçtiğim donanımı kurun (Gelişmiş). Adımları tıklayın ve seçin Ağ bağdaştırıcıları > Microsoft > Microsoft ISATAP Bağdaştırıcısı listeden.

  8. Donanımı değiştirin. Son çare olarak, Kod 31 hatası olan donanımı değiştirmeniz gerekebilir. Cihazın bu Windows sürümüyle uyumlu olmaması da mümkündür. Emin olmak için Windows HCL’yi kontrol edin. Bu özel Code 31 hatasının nedeninin donanım olmadığına ikna olduysanız, Windows’un onarım yüklemesini deneyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, temiz bir Windows yüklemesi deneyin. Bunların hiçbirini yapmanızı önermiyoruz önce donanımı değiştirmeyi denersiniz, ancak başka seçenekleriniz yoksa, onlara bir şans vermeniz gerekebilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu Kod 31 sorununu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? bölümüne bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.