Skip to content

Kod 43 Hataları Nasıl Düzeltilir

17 de Mayıs de 2021

Kod 43 hatası, çeşitli Aygıt Yöneticisi hata kodlarından biridir. Aygıt Yöneticisi bir donanım aygıtını durdurduğunda oluşturulur, çünkü donanım Windows’a bir tür belirtilmemiş sorun yaşadığını bildirdi.

Bir Kod 43 Hatası Ne Anlama Geliyor?

Bu genel mesaj, gerçek bir donanım sorunu olduğu anlamına gelebilir veya yalnızca Windows’un bu şekilde tanımlayamadığı ancak donanımın bundan etkilendiği bir sürücü hatası olduğu anlamına gelebilir. Neredeyse her zaman şu şekilde görüntülenecektir: Windows, sorunlar bildirdiği için bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)

class = “ql-syntax”> Kod 43 gibi Aygıt Yöneticisi hata kodlarıyla ilgili ayrıntılar, özelliklerinde bir aygıtın durumunu görüntülediğinizde kullanılabilir. Kod 43 hatası, Aygıt Yöneticisi’ndeki herhangi bir donanım aygıtı için geçerli olabilir, ancak çoğu Kod 43 hatası video kartlarında ve yazıcılar, web kameraları, iPhone’lar ve ilgili çevre birimleri gibi USB aygıtlarında görünür. Aygıt Yöneticisi hata kodları, Aygıt Yöneticisine özeldir. Windows’un başka bir yerinde Kod 43 hatasını görürseniz, bunun bir Aygıt Yöneticisi sorunu olarak gidermemeniz gereken bir sistem hata kodu olma ihtimali vardır. Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi biri, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve daha fazlası dahil olmak üzere bir Kod 43 Aygıt Yöneticisi hatasıyla karşılaşabilir.

Kod 43 Hatası Nasıl Onarılır

Bir Kod 43 hatasını çözmek için aşağıdaki adımları sırasıyla izleyin. Bu mesaj genel olduğundan, standart sorun giderme adımları önce gelir.

 1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  Bir cihazda gördüğünüz hata Kodu 43’ün donanımdaki bazı geçici sorunlardan kaynaklanma ihtimali her zaman vardır. Öyleyse, bilgisayarınızın yeniden başlatılması Kod 43 hatasını düzeltebilir. Bazı insanlar, bilgisayarlarını tamamen kapatmanın (yalnızca yeniden başlatma değil) ve ardından tekrar açmanın, bir USB cihazından kaynaklanıyorsa Kod 43 uyarılarını düzelttiğini de bildirdi. Bir dizüstü bilgisayar söz konusuysa, kapatın ve pili çıkarın, birkaç dakika bekleyin ve ardından pili tekrar takın ve bilgisayarı başlatın.

 2. Aygıtı farklı bir bilgisayara takın ve ardından oradan doğru şekilde çıkarın. Kod 43 hatasını düzeltip düzeltmediğini görmek için bilgisayarınıza tekrar takın.

  Windows 10'da donanım bildirimini kaldırmak güvenli

  Bunu test etmek için başka bir bilgisayarınız varsa, aşağıdaki daha karmaşık adımlara geçmeden önce bunu denediğinizden emin olun.

 3. Kod 43 hatası görünmeden hemen önce bir aygıt yüklediniz mi veya Aygıt Yöneticisinde bir değişiklik yaptınız mı? Öyleyse, yaptığınız değişikliğin Kod 43 hatasına neden olması mümkündür. Yapabiliyorsanız değişikliği geri alın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından Kod 43 hatası için tekrar kontrol edin. Yaptığınız değişikliklere bağlı olarak bazı çözümler şunları içerebilir:

  • Yeni kurulan cihazı kaldırma veya yeniden yapılandırma
  • Sürücüyü güncellemenizden önceki bir sürüme geri alma
  • Aygıt Yöneticisi ile ilgili en son değişiklikleri geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanma
 4. Aygıtı devre dışı bırakın ve ardından yeniden etkinleştirin. Bu adım, Windows’a cihazı yapılandırmaya yeni bir bakış atma şansı sağlar. Bu çok basit bir düzeltme gibi gelebilir ve bunun nedeni de öyle. Ancak, bu yordam, bilgisayarın Kod 43 hatasını düzeltmesi için gereken tek şey olabilir.

 5. Aygıtın sürücülerini yeniden yükleyin. Aygıtın sürücülerini kaldırıp yeniden yüklemek, Kod 43 hatası için olası bir çözümdür. Bir USB cihazı Kod 43 hatası veriyorsa, programı kaldırın. her cihaz Sürücüyü yeniden yükleme işleminin bir parçası olarak Aygıt Yöneticisi’ndeki Evrensel Seri Yol denetleyicileri donanım kategorisi altında. Bu, herhangi bir USB Yığın Depolama Aygıtı, USB Ana Bilgisayar Denetleyicisi ve USB Kök Hub’ı içerir. Yukarıda bağlantılı talimatlarda olduğu gibi bir sürücüyü düzgün şekilde yeniden yüklemek, bir sürücüyü güncellemekle aynı şey değildir. Tam bir sürücü yeniden yüklemesi, halihazırda yüklü olan sürücünün tamamen kaldırılmasını ve ardından Windows’un sıfırdan yeniden yüklemesine izin verilmesini içerir.

 6. Aygıtın sürücülerini güncelleyin. Aygıt için en son sürücülerin yüklenmesi Kod 43 hatasını düzeltebilir. Sürücüleri güncellemek Kod 43 hatasını kaldırıyorsa, bu, 4. Adımda yeniden yüklediğiniz depolanmış Windows sürücülerinin büyük olasılıkla zarar görmüş veya yanlış sürücüler olduğu anlamına gelir.

 7. En son Windows hizmet paketini yükleyin. Microsoft’un hizmet paketlerinden biri veya Windows için diğer yamalar, Kod 43 hatasına neden olabilecek her şey için bir düzeltme içerebilir, bu nedenle tam olarak güncellenmediyseniz, şimdi yapın.

 8. BIOS’u güncelleyin. Bazı durumlarda, güncel olmayan bir BIOS, Windows’a bir sorun bildirmesine neden olan bir aygıtla ilgili belirli bir soruna neden olabilir – dolayısıyla Kod 43 hatası.

 9. Aygıtı bilgisayara bağlayan veri kablosunu, bir tane olduğunu varsayarak değiştirin. Bir Kod 43 hatası için bu olası düzeltme, hatayı bir USB veya FireWire cihazı gibi harici bir cihazda görüyorsanız, çoğu zaman kullanışlıdır.

 10. Satın al güçlendirilmiş Bir USB cihazı için Kod 43 hatası görünüyorsa USB hub. Bazı USB aygıtları, bilgisayarınızda yerleşik olarak bulunan USB bağlantı noktalarının sağlayabileceğinden daha fazla güce ihtiyaç duyar. Bu cihazları güçlü bir USB hub’ına takmak bu sorunu çözer.

 11. Donanımı değiştirin. Aygıtın kendisiyle ilgili bir sorun, Kod 43 hatasına neden olabilir, bu durumda donanımı değiştirmek bir sonraki mantıksal adımınızdır. Çoğu durumda, bu bir Kod 43 hatasının çözümüdür, ancak önce daha kolay ve ücretsiz, yazılım tabanlı sorun giderme fikirlerini deneyin. Bir donanım sorununun Kod 43 hatasına neden olmadığından eminseniz, Windows’un onarım yüklemesini deneyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, temiz bir Windows yüklemesi deneyin. İkisini de önermiyoruz önce donanımı değiştirirsiniz, ancak diğer seçenekleriniz kalmadıysa onları denemeniz gerekebilir.

 12. Başka bir olasılık, çok olası olmasa da, aygıtın Windows sürümünüzle uyumsuz olmasıdır. Emin olmak için her zaman Windows HCL’yi kontrol edebilirsiniz.