Skip to content

Komut Dosyası Hatası Nedir?

5 de Mayıs de 2021

Komut dosyası hatası, bir komut dosyasından gelen talimatlar herhangi bir nedenle doğru şekilde yürütülemediğinde ortaya çıkan bir hatadır. Çoğu bilgisayar kullanıcısı, bir web sayfasından JavaScript veya VBScript (veya diğer komut dosyası dili) talimatlarını yürütemediğinde tarayıcıda en sık komut dosyası hatalarıyla karşılaşır, ancak bunlar masaüstü uygulamalarında da olabilir.

Çok renkli programlama metninin resmi

Unsplash üzerinde Markus Spiske fotoğrafı
İşte bazı örnek komut dosyası hata mesajları: Bu web sayfasındaki hatalar, yanlış çalışmasına neden olabilir.

type = “code”> Bir Çalışma Zamanı Hatası oluştu. Hata ayıklamak istiyor musunuz?

type = “code”> Internet Explorer Komut Dosyası Hatası. 1. satırdaki komut dosyasında bir hata oluştu. Bu sayfada komut dosyalarını çalıştırmaya devam etmek istiyor musunuz?

type = “code”> Bu sayfadaki bir komut dosyası Internet Explorer’ın yavaş çalışmasına neden oluyor. Çalışmaya devam ederse, bilgisayarınız yanıt vermeyebilir. Komut dosyasını iptal etmek istiyor musunuz?

type = “code”> Bu sayfadaki komut dosyasında bir hata oluştu.

tür = “kod”>

Neden Komut Dosyası Hataları Alıyorsunuz?

Komut dosyası hatalarının yaygın bir nedeni, perde arkasında, bir web tarayıcısındaki hatalar için web sunucusunda veya bir yazılım programının programlama ucunda bir hata oluşmasıdır. Yazılım tarafında yanlış kod uygulaması veya başka bir kötü yapılandırma düzeltilmesi gereken bir sorununuz değildir. Bu durumda yapılacak en iyi şey, geliştiriciden bir güncelleme beklemektir. Ancak, komut dosyası hataları aynı zamanda sizin betiği doğru şekilde yükleyemeyen kendi yazılım programınızda veya işletim sisteminizde olduğu gibi. Örneğin, web tarayıcınızda komut dosyalarını engelleyen bir ayar olabilir veya güvenlik yazılımınız zararsız bir komut dosyasını silinmesi gereken bir tehditmiş gibi ele alıyor olabilir.

Komut Dosyası Hataları Nasıl Onarılır

Komut dosyası hataları en çok Internet Explorer’da veya internete erişmek veya yerel komut dosyalarını çalıştırmak için IE kullanan bir uygulamada görülür, bu nedenle bu sorun giderme adımlarının çoğu IE ile ilgilidir. Microsoft Edge, büyük ölçüde IE’nin yerini almış olsa da, aynı sorunların bazıları ortaya çıkabilir. Düzeltmeler de aynı veya çok benzer. Bu nedenle, komut dosyası hatalarını almayı durdurmanın en hızlı yolu, tarayıcıları değiştirmektir! Microsoft Edge, Chrome, Firefox veya Opera gibi bir şey kullanın. Ancak, bunu yapmak aslında komut dosyası hatasını çözmez. Şu adımları sırasıyla izleyin ve hatayı hala alıp almadığınızı görmek için her birini kontrol edin:

IE’de Komut Dosyası Hatalarını Kapatın

Ortalama bir kullanıcının aslında komut dosyası hatalarını görmesi gerekmez, çünkü bunlar yalnızca bir rahatsızlıktır. Bu, özellikle komut dosyası hatası web sitesini veya programı normal şekilde kullanmanızı gerçekten engellemiyorsa geçerlidir. Arka uçta IE kullanan programların yanı sıra Internet Explorer’daki komut dosyası hatalarını aşağıdaki gibi güvenle kapatabilirsiniz:

 1. Düğmesine basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın. Windows Anahtarı ve sonra R anahtar.

 2. Giriş inetcpl.cpl başlatma komutu İnternet Özellikleri.

 3. Adlı sekmeyi açın ileri.

 4. Bulana kadar aşağı kaydırın Göz atma bölümüne gidin ve ardından şu üç ayarı arayın:

  • İkisinden de emin olun Komut dosyası hata ayıklamasını devre dışı bırakın (Internet Explorer) ve Komut dosyası hata ayıklamasını devre dışı bırakın (diğer) yanlarında bir çek var.
  • Bu seçeneklerin hemen altında, şunu iki kez kontrol edin: Her komut dosyası hatası hakkında bir bildirim görüntüle kontrol edilmedi (böylece komut dosyası hatalarıyla ilgili bildirimleri görmezsiniz.)
 5. Basın TAMAM MI değişiklikleri kaydetmek için. Bunlar, Windows 10 için varsayılan ayarlardır

IE’nin Önemli Komut Dosyası Özelliklerini Engellemediğinden Emin Olun

Komut dosyası hatalarını kapatmak, onları görmenizi engelleyecektir, ancak komut dosyalarının yalnızca ilgili hataları artık görülmediği için düzgün çalışacağı anlamına gelmez. ActiveX komut dosyalarını devre dışı bırakmadığınızdan ve Internet Explorer’ın Java veya ActiveX’i engellemediğinden emin olun. IE’deki belirli güvenlik ayarları, ActiveX ve Java’nın düzgün çalışmasını engeller ve bu da komut dosyasını çalıştıran web sayfasının kullanılabilirliğini etkileyebilir. Bu özellikleri yeniden çalıştırmanın en hızlı yolu (henüz çalışmıyorsa), Internet Explorer’daki güvenlik ayarlarını sıfırlamaktır.

Geçici İnternet Dosyalarını Silin

Web sitelerini daha hızlı ziyaret edebilmeniz için geçici dosyalar bilgisayarınızda Internet Explorer tarafından önbelleğe alınır, ancak çok büyük veya bozuk verileri depolayan bir önbellek komut dosyası hatalarına neden olabilir. Bu önbellek dosyalarını düzenli aralıklarla silmelisiniz.

Tarayıcınızda Açılır Pencerelere İzin Verin

Bir pop-up engelleyici çoğu zaman son derece kullanışlıdır, ancak tarayıcı pop-up’ları engellediği için betiğe çalıştırmak için yeterli zaman verilmemişse aslında komut dosyası hatalarına neden olabilir. Tüm web tarayıcıları, açılır pencere engelleyici ayarlarını kontrol etmenize izin verir. Engelleyiciyi devre dışı bırakırsanız, açılır pencerelerin tekrar çalışmasına izin verilir.

Yazılımınızı Güncelleyin

Eski yazılım, gördüğünüz belirli komut dosyası hatasına neden olan şey olabilir. Bunun nedeni, hatayı gösteren web sitesi veya programın, bilgisayarınızın karşılamadığına dair minimum bir gereksinime sahip olması veya hiç almadığınız bir güncellemeyle bir komut dosyası hatasının düzeltilmiş olması olabilir. Windows’u her zaman güncel tutmalısınız. Komut dosyası hataları alıyorlarsa üçüncü taraf programlarınızı güncellemelisiniz. Ücretsiz bir yazılım güncelleme aracı, bunu yapmanın kolay bir yoludur.

Güvenlik Yazılımınızı Kontrol Edin

Virüsten koruma programınız veya güvenlik duvarı uygulamanız komut dosyalarının veya ActiveX denetimlerinin normal şekilde çalışmasını engelliyor olabilir. Hala komut dosyası hatası alıp almadığınızı görmek için her ikisini de geçici olarak devre dışı bırakın. Bilgisayarınızı asla saldırılara açık bırakmamalısınız, ancak bu durumda güvenlik yazılımı suçlu olabilir, bu nedenle onları yalnızca birkaç dakikalığına geçici olarak devre dışı bırakmak herhangi bir zarar vermez. Prosedür her program için farklıdır, ancak AV kalkanlarını kapatmak veya güvenlik duvarını devre dışı bırakmak için Windows görev çubuğunda saatin yanında çalışan yazılıma sağ tıklayabilmelisiniz. Değilse, programı açmayı deneyin – kesinlikle uygulamayı devre dışı bırakmak için bir seçenek vardır. Virüsten koruma tarayıcınızla aranacak başka bir şey, web tarayıcınızın geçici dosyaları saklamak için kullandığı klasörlerdeki virüsleri kontrol edecek şekilde yapılandırılıp yapılandırılmadığıdır. Öyleyse, tarayıcı komut dosyalarını yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım olarak tanımlayabilir ve çalıştırılmadan önce bunları karantinaya alabilir veya silebilir. Internet Explorer bu klasörü varsayılan olarak kullanır: C: Kullanıcılar [username] AppData Local Microsoft Windows INetCache

Google Chrome, verileri burada önbelleğe alır: C: Kullanıcılar [username] AppData Local Google Chrome Kullanıcı Verileri Varsayılan Önbellek

Tüm İnternet Gezgini Ayarlarını Sıfırla

Internet Explorer’da komut dosyası hatalarına neden olan bir dizi ayar veya eklenti olabilir. tüm bu ayarları varsayılan değerlerine döndürmenin en kolay yolu, Internet Explorer’ı sıfırlamaktır. IE’yi sıfırlamak, tüm araç çubuklarını ve eklentileri devre dışı bırakmanın yanı sıra her gizlilik, güvenlik, açılır pencere, sekmeli gezinme, varsayılan web tarayıcısı ve gelişmiş seçenekleri sıfırlar. Alternatif bir yöntem, komut dosyası hatasına yalnızca tek bir eklentinin neden olup olmadığını görmektir. Araçlar > Eklentileri yönetin Menü. Eklentileri birer birer devre dışı bırakın ve her birinin ardından komut dosyası hatasını test edin. Aksi takdirde, Internet Explorer’ı nasıl tamamen sıfırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açın. WIN + R kısayol tuşu.

 2. Giriş inetcpl.cpl açmak İnternet Özellikleri.

 3. Şuraya git ileri sekmesi.

 4. Seç Sıfırla en altta ve sonra tekrar Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla ekran.

 5. Seçiniz Kapat tüm ayarlar sıfırlandığında.

 6. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Düzgün Kaydırmayı Devre Dışı Bırak

Bu en alttadır çünkü bir komut dosyası hatasının en az olası nedeni budur. Ancak, videoları Internet Explorer’da görüntülerken bir hata alıyorsunuz veya video düzgün görüntülenmiyorsa, IE’deki Düzgün Kaydırma seçeneği sayfada çalıştırılmaya çalışan komut dosyalarında sorunlara neden olabilir. Internet Explorer’da Düzgün Kaydırmayı şu şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu kullanın (Windows Tuşu + R) Girmek için inetcpl.cpl komut.

 2. Şuraya gidin: ileri sekmesi.

 3. Altında Göz atma bölüm, en alta doğru, yanındaki onay işaretini kaldırın. yumuşak kaydırma kullan.

 4. Kaydet ve çık TAMAM MI buton.