Skip to content

Komut İsteminden Aygıt Yöneticisine Nasıl Erişilir

31 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Aygıt Yöneticisi çalıştırma komutu, Aygıt Yöneticisi’ni başlatmak, sürücüleri güncellemek ve daha pek çok konuda bilgi sahibi olmak için kullanışlıdır.
 • Aygıt Yöneticisi çalıştırma komutunu kullanmak için şunu girin: devmgmt.msc bir komut istemine.
 • Aygıt Yöneticisi’ni Windows 10, 8, 7 ve Vista’da Denetim Masası uygulamasını kullanarak da açabilirsiniz.

Herhangi bir Windows sürümünde Aygıt Yöneticisi’ni başlatmanın gerçekten kolay bir yolu, Komut İstemindendir. Sadece yazın devmgmt.msc komut veya aşağıda tanımladığımız diğer üçünden biri ve işte…Aygıt Yöneticisi hemen başlar! Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP için geçerlidir. Açmanın en hızlı yollarından biri olmasının yanı sıra, Aygıt Yöneticisi için çalıştırma komutunu bilmek başka şeyler için de kullanışlı olacaktır. Komut satırı komut dosyaları yazmak gibi gelişmiş görevler, Windows’taki diğer programlama görevlerinin yanı sıra Aygıt Yöneticisi komutunu da gerektirir.

Derek Abella / Lifewire
Komutlarla çalışmaktan rahatsız mısınız? Olmamalısınız, ancak Aygıt Yöneticisi’ni başlatmanın başka birçok yolu da var. Yardım için Windows’ta Aygıt Yöneticisi Nasıl Açılır bölümüne bakın.

Komut İsteminden Aygıt Yöneticisine Nasıl Erişilir

Zaman gerekli: Komut İstemi’nden veya Windows’taki başka bir komut satırı aracından Aygıt Yöneticisi’ne erişmek, komutları ilk kez yürütüyor olsanız bile bir dakikadan az sürer. Aygıt Yöneticisi’ne Komut İsteminden erişmek için şu kolay adımları izleyin:

 1. Komut İstemi’ni açın. Aramak kadar basit cmd Windows’un çoğu sürümünde Başlat menüsünde veya arama çubuğunda.

  Windows 10 Başlat Menüsünde Komut İstemi

  Yükseltilmiş bir Komut İstemi açarak da yönetici ayrıcalıklarıyla bunu yapabilirsiniz, ancak bunu yapmazsınız. ihtiyaç Komut satırından Aygıt Yöneticisi’ne ulaşmak için Komut İstemi’ni yönetici haklarıyla açmak için. Komut İstemi, Windows’ta komut çalıştırmanın en kapsamlı yoludur, ancak aşağıdaki adımlar Çalıştır aracı aracılığıyla veya hatta Cortana’dan veya Windows’un daha yeni sürümlerinde arama çubuğundan gerçekleştirilebilir. Çalıştır iletişim kutusunu açmanın birincil yolu klavyedir: pencereler tuşuna ve ardından tuşuna basın $ bir Zamanlar. Başka bir yol, Windows masaüstünün kilitlendiği ve yalnızca Görev Yöneticisi’ni açabileceğiniz Görev Yöneticisi’dir; Bunu yapmak için şuraya gidin: Dosya > Yeni görevi çalıştırtıklayın ve ardından aşağıdaki komutlardan birini girin.

 2. Komut İstemi veya Çalıştır kutusu açıldığında, aşağıdakilerden birini yazın ve ardından Giriş:

  devmgmt.msc

  type=”kod”> veya

  mmc devmgmt.msc

  type=”code”> Aygıt Yöneticisi hemen açılmalıdır.

  Komut İstemi'ne girilen devmgmt.msc komutu

  XML dosyaları olan MSC dosyaları, bu komutlarda kullanılır, çünkü Aygıt Yöneticisi, Windows’ta bulunan ve bu tür dosyaları açan yerleşik araç olan Microsoft Yönetim Konsolu’nun bir parçasıdır.

 3. Artık sürücüleri güncellemek, bir aygıtın durumunu görüntülemek, Windows’un donanımınıza atadığı sistem kaynaklarını yönetmek ve daha fazlası için Aygıt Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz.

İki Alternatif Aygıt Yöneticisi CMD Yöntemi

Windows 10, 8, 7 ve Vista’da Aygıt Yöneticisi, Denetim Masası’nda bir uygulama olarak bulunur. Bu, ilişkili bir Denetim Masası uygulama komutunun mevcut olduğu anlamına gelir. Aslında bunlardan ikisi: Microsoft.DeviceManager’ı kontrol edin / adlandırın

veya hdwwiz.cpl’yi kontrol edin

İkisi de eşit derecede iyi çalışıyor ama zorunlu Cortana veya diğer evrensel arama kutularından değil, Komut İstemi veya Çalıştır iletişim kutusundan yürütülebilir. Denetim Masası, Çalıştır, masaüstü kısayolu, Komut İstemi, BAT dosyası, PowerShell vb. aracılığıyla nasıl açarsanız açın Aygıt Yöneticisi aynı şekilde çalışır, aynı görünür ve tamamen aynı özelliklere sahiptir. Dosyayı açmak için birkaç kısayoldan birini seçiyorsunuz.

Aygıt Yöneticisi Kaynakları

Aygıt Yöneticisi ile ilgili daha fazla bilgi ve öğretici içeren bazı makaleler:

 • Windows’ta Aygıt Yöneticisi’nde Bir Aygıtı Nasıl Etkinleştiririm?
 • Windows’ta Aygıt Yöneticisi’nde Bir Aygıtı Nasıl Devre Dışı Bırakırım?
 • Windows’ta Aygıt Yöneticisinde Bir Aygıtın Durumunu Nasıl Görüntüleyebilirim?
 • Aygıt Yöneticisinde Neden Kırmızı X Var?
 • Aygıt Yöneticisinde Neden Siyah Ok Var?
 • Aygıt Yöneticisi’ndeki Sarı Ünlem İşareti Nedir?
 • Aygıt Yöneticisi Hata Kodlarının Listesi