Skip to content

Komut İsteminden Sistem Geri Yüklemeyi Başlatma

18 de Nisan de 2021

Sistem Geri Yükleme, bir soruna neden olabilecek tüm sistem değişikliklerini geri alarak Windows’u daha önceki bir duruma “geri döndürmeye” yardımcı olan harika bir yardımcı programdır. Ancak bazen bir sorun o kadar kötüdür ki bilgisayarınız normal şekilde başlamaz, yani Sistem Geri Yükleme’yi Windows içinden çalıştıramazsınız. Sistem Geri Yükleme, tıpkı bunun gibi sorunları çözmek için kullanılabilecek harika bir araç olduğu için, biraz zor durumda kalmışsınız gibi görünüyor. Neyse ki, yapabileceğiniz tek şey Güvenli Modda başlamak ve Komut İstemi’ne erişmek olsa bile, basit bir komut yürüterek Sistem Geri Yükleme yardımcı programını başlatabilirsiniz. Çalıştır iletişim kutusundan Sistem Geri Yükleme’yi başlatmanın hızlı bir yolunu arıyor olsanız bile, bu bilgi kullanışlı olabilir. Sistem Geri Yükleme komutu, Windows’un tüm modern sürümlerinde aynıdır, bu nedenle bu kolay talimatlar Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP için aynı şekilde geçerlidir.

Komut İsteminden Sistem Geri Yüklemeyi Başlatma

Sistem Geri Yükleme komutunu yürütmeniz bir dakikadan az sürer ve toplamda tüm işlemin tamamlanması muhtemelen 30 dakikadan az sürer.

 1. Zaten açık değilse Komut İstemi’ni açın.

  Yukarıda okuduğunuz gibi, Sistem Geri Yükleme komutunu yürütmek için Çalıştır kutusu gibi başka bir komut satırı aracını kullanabilirsiniz. Windows 10 ve Windows 8’de Çalıştırmak Başlat menüsünden veya Yetkili Kullanıcı Menüsünden. Windows 7 ve Windows Vista’da Başlat düğmesini seçin. Windows XP ve önceki sürümlerde, Çalıştırmak Başlat menüsünden.

 2. Metin kutusuna veya Komut İstemi penceresine aşağıdaki komutu yazın:

  rstrui.exe

  type = “code”> … ve ardından Giriş veya seçin TAMAM MI düğmesine, Sistem Geri Yükleme komutunu nereden çalıştırdığınıza bağlı olarak.

  Komut İstemi penceresinde rstrui.exe komutu

  En azından Windows’un bazı sürümlerinde ihtiyaç .exe son ekini komutun sonuna eklemek için.

 3. Sistem Geri Yükleme sihirbazı hemen açılacaktır. Sistem Geri Yüklemeyi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Yardıma ihtiyacınız olursa, tam bir izlenecek yol için Windows’ta Sistem Geri Yükleme’nin nasıl kullanılacağına ilişkin eğitimimize bakın. Bu adımların, Sistem Geri Yükleme’yi nasıl açacağımızı açıkladığımız ilk bölümleri, zaten çalıştığı için sizin için geçerli olmayacaktır, ancak geri kalanı aynı olmalıdır.

Sahte rstrui.exe Dosyalarına Karşı Dikkatli Olun

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Sistem Geri Yükleme aracının adı rstrui.exe. Bu araç bir Windows kurulumuna dahildir ve şu klasörde bulunur: C: Windows System32 rstrui.exe

Bilgisayarınızda adı verilen başka bir dosya bulursanız rstrui.exe, muhtemelen Windows tarafından sağlanan Sistem Geri Yükleme aracı olduğunu düşünmeniz için sizi kandırmaya çalışan kötü amaçlı bir programdır. Bilgisayarda virüs varsa böyle bir senaryo gerçekleşebilir.

Yapamaz Sistem Geri Yükleme gibi görünen herhangi bir programı kullanın. Gerçek gibi görünse bile, muhtemelen dosyalarınızı geri yüklemek için ödeme yapmanızı talep edecek veya programı açmak için bile başka bir şey satın alma teklifinde bulunmanızı isteyecektir. Sistem Geri Yükleme programını (yapmanız gerekmemesi gereken) bulmak için bilgisayarınızdaki klasörleri araştırıyorsanız ve birden fazla rstrui.exe dosya, her zaman yukarıda belirtilen System32 konumunda olanı kullanın. Dosya adını da not edin. Sahte Sistem Geri Yükleme programları, gerçek olduklarını düşünmenizi sağlamak için küçük yazım hataları kullanabilir. Bir örnek, mektubu değiştirmek olabilir ben küçük harfle L, sevmek rstrul.exeveya bir harf ekleme / çıkarma (örn. restrui.exe veya rstri.exe). Adında rastgele dosyalar olmaması gerektiğinden rstrui.exe Sistem Geri Yükleme yardımcı programı olarak göründüğünden, antivirüs yazılımınızın güncellendiğinden emin olmanız da akıllıca olacaktır. Ayrıca, tarama yapmanın hızlı bir yolunu arıyorsanız, bu ücretsiz isteğe bağlı virüs tarayıcılarına bakın. Yine, Sistem Geri Yükleme yardımcı programını arayan klasörlerde gerçekten zirveye çıkmamalısınız çünkü onu normal ve hızlı bir şekilde açabilirsiniz. rstrui.exe Windows sürümünüze bağlı olarak komut, Denetim Masası veya Başlat menüsü.