Skip to content

Komut Pinginin Örnek Kullanımları

12 de Mayıs de 2021

Kılavuz sayfasına göre, Linux “ping” komutu, ağ geçidinin ana bilgisayarından bir ICMP ECHO_RESPONSE elde etmek için ICMP protokolünün zorunlu ECHO_REQUEST datagramını kullanır. Kılavuz sayfası pek çok teknik terim kullanır, ancak bilmeniz gereken tek şey, Linux “ping” komutunun bir ağın kullanılabilir olup olmadığını ve ağdan bir yanıt göndermek ve almak için gereken süreyi test etmek için kullanılabileceğidir.

Neden “ping” Komutunu Kullanmalısınız?

Çoğumuz aynı faydalı siteleri düzenli olarak ziyaret ederiz. Örneğin haberleri okumak için BBC web sitesini ziyaret ediyoruz ve futbol haberlerini ve sonuçlarını almak için Sky Sports web sitesini ziyaret ediyoruz. Hiç şüphesiz Lifewire gibi kendi anahtar sitelerinize sahip olacaksınız. hayateli.com web adresini tarayıcınıza girdiğinizi ve sayfanın hiç yüklenmediğini hayal edin. Bunun nedeni birçok şeyden biri olabilir. Örneğin, yönlendiricinize bağlı olsanız bile internet bağlantınız olmayabilir. Bazen internet servis sağlayıcısı, interneti kullanmanızı engelleyen yerelleştirilmiş sorunlar yaşayabilir. Diğer bir neden, sitenin gerçekten kapalı olması ve kullanılamaması olabilir. Nedeni ne olursa olsun, “ping” komutunu kullanarak bilgisayarınız ile başka bir ağ arasındaki bağlantıyı kolayca kontrol edebilirsiniz.

Ping Komutu Nasıl Çalışır?

Telefonunuzu kullandığınızda bir numarayı çevirirsiniz (veya günümüzde daha yaygın olarak ismini telefonunuzdaki adres defterinden seçersiniz) ve alıcının sonunda telefon çalar. Bu kişi telefonu açıp “merhaba” dediğinde bir bağlantınız olduğunu anlarsınız. “Ping” komutu da benzer şekilde çalışır. Bir telefon numarasına veya bir web adresine (IP adresiyle ilişkili ad) eşdeğer olan IP adresini belirtirsiniz ve bu adrese “ping” bir istek gönderir. Alıcı ağ talebi aldığında, temelde “merhaba” diyen bir yanıt gönderecektir. Ağın yanıt vermesi için geçen süre gecikme olarak adlandırılır.

Örnek “ping” Komutunun Kullanımı

Bir web sitesinin mevcut olup olmadığını test etmek için, “ping” yazın ve ardından bağlanmak istediğiniz sitenin adını yazın. Örneğin, hayateli.com’a ping atmak için aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekir:

Ping komutu sürekli olarak ağa istek gönderir ve bir yanıt alındığında aşağıdaki bilgileri içeren bir çıktı satırı alırsınız:

  • alınan bayt sayısı
  • IP adresi
  • sıra numarası
  • cevap vermek için geçen süre

Ping yapmaya çalıştığınız ağ kullanılamadığı için yanıt vermiyorsa, bu durum size bildirilecektir.

IP adresli Linux ping

Ağın IP adresini biliyorsanız, bunu web sitesi adı yerine kullanabilirsiniz:

Duyulabilir bir “ping” alın

Aşağıdaki komutta gösterildiği gibi komutun bir parçası olarak “-a” anahtarını kullanarak bir yanıt döndürüldüğünde ses çıkarması için ping komutunu alabilirsiniz:

IPv4 veya IPv6 Adresini iade edin

IPv6, daha benzersiz olası kombinasyonlar sağladığı ve gelecekte IPv4 protokolünün yerini alacağı için ağ adreslerini atamak için yeni nesil protokoldür. IPv4 protokolü, IP adreslerini şu anda alıştığımız şekilde atar. (Örneğin 151.101.65.121). IPv6 protokolü, IP adreslerini şu formatta atar [fe80::51c1::a14b::8dec%12]. Ağ adresinin IPv4 biçimini döndürmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz: Yalnızca IPv6 biçimini kullanmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

Ping Sayısını Sınırla

Varsayılan olarak, bir ağa ping attığınızda, siz düğmesine basana kadar bunu yapmaya devam eder. CTRL ve C aynı zamanda süreci sonlandırmak için. Ağ hızını test etmediğiniz sürece, muhtemelen yalnızca bir yanıt alana kadar ping atmak isteyeceksiniz.

Sınırlı sayıda Linux pingi

“-C” anahtarını kullanarak deneme sayısını şu şekilde sınırlandırabilirsiniz: Burada olan şey yukarıdaki komuttaki isteğin 4 kez gönderilmesidir. Sonuç olarak, 4 paket gönderilir ve yalnızca 1 yanıt alabilirsiniz.

Sınırlı süreli Linux pingi

Yapabileceğiniz başka bir şey, “-w” anahtarını kullanarak ping komutunun ne kadar süreyle çalıştırılacağına dair bir son tarih belirlemektir. Bu, ping’in 10 saniye sürmesi için bir son tarih belirler. Komutları bu şekilde çalıştırmanın ilginç yanı, kaç paketin gönderildiğini ve kaç tane alındığını gösterdiği için çıktıdır. 10 paket gönderildiyse ve yalnızca 9 paket geri alındıysa, bu% 10 paket kaybı anlamına gelir. Kayıp ne kadar yüksekse bağlantı o kadar kötüdür. Alıcı ağa istek sayısını taşıyan başka bir anahtar kullanabilirsiniz. Gönderilen her paket için ekranda bir nokta görüntülenir ve ağ her yanıt verdiğinde nokta kaldırılır. Bu yöntemi kullanarak, kaç paketin kaybolduğunu görsel olarak görebilirsiniz.

Aralıklı ve sınırlamalı Linux ping flood

Bu komutu çalıştırmak için süper kullanıcı olmanız gerekir ve bu gerçekten yalnızca ağ izleme amaçlıdır. Taşmanın tersi, her istek arasında daha uzun bir aralık belirlemektir. Bunu yapmak için “-i” anahtarını aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz: Yukarıdaki komut hayateli.com’a her 4 saniyede bir ping atacaktır.

Çıktı Nasıl Bastırılır

Gönderilen ve alınan her istek arasında olan her şeyi değil, yalnızca başlangıç ​​ve sondaki çıktıyı önemsemeyebilirsiniz.

Linux ping bastırılmış çıktı

Örneğin, “-q” anahtarını kullanarak aşağıdaki komutu gönderdiyseniz, pinglenmekte olan IP adresini ve sonunda, gönderilen, alınan paket sayısını ve araya giren her satır tekrarlanmadan paket kaybını belirten bir mesaj alacaksınız.

Özet

Ping komutunun, kılavuz sayfasını okuyarak bulunabilecek birkaç başka seçeneği vardır. Kılavuz sayfasını okumak için aşağıdaki komutu çalıştırın: