Skip to content

Komut Satırı Yorumlayıcısı Nedir?

17 de Mayıs de 2021

Bir komut satırı yorumlayıcısı, komutların girilmesine izin veren ve ardından bu komutları işletim sistemine yürüten herhangi bir programdır. Kelimenin tam anlamıyla bir komut yorumlayıcısı. Bir faremle kontrol edilen düğmeler ve menüler gibi bir grafik kullanıcı arabirimine (GUI) sahip bir programın aksine, bir komut satırı yorumlayıcısı, bir klavyedeki metin satırlarını komutlar olarak kabul eder ve ardından bu komutları işletim sisteminin anlayacağı işlevlere dönüştürür.

Komut Satırı Yorumlayıcısı için Diğer Adlar

Herhangi bir komut satırı yorumlayıcı programına genellikle genel olarak komut satırı arayüzü olarak da atıfta bulunulur. Daha az yaygın olarak, buna aynı zamanda CLI, komut dili tercümanı, konsol kullanıcı arayüzü, komut işlemcisi, kabuk, komut satırı kabuğuveya a komut yorumlayıcısı. CLI ayrıca komut satırı arayüzüyle hiçbir ilgisi olmayan diğer teknoloji terimlerinin kısaltmasıdır, örneğin çağrı hattı tanımlama, çağrı seviyesi arabirimi, önbellek satırı serpiştirme, kesme bayrağını temizle, ve arayan konum bilgisi.

Neden Kullanılırlar?

Bir bilgisayar, grafik arayüze sahip, kullanımı kolay uygulamalarla kontrol edilebiliyorsa, neden herhangi birinin bunun yerine komut satırı aracılığıyla komut girmek isteyeceğini merak edebilirsiniz. Üç ana neden var … Birincisi, komutları otomatikleştirebilmenizdir. Verebileceğimiz pek çok örnek var ancak bunlardan biri, kullanıcı ilk oturum açtığında belirli hizmetleri veya programları her zaman kapatan bir betiktir. Bir diğeri, benzer biçimdeki dosyaları bir klasörden kopyalamak için kullanılabilir, böylece elemek zorunda kalmazsınız. kendin aracılığıyla. Bunlar komutlar kullanılarak hızlı ve otomatik olarak yapılabilir. Bir komut satırı yorumlayıcısı kullanmanın bir başka yararı da, işletim sisteminin işlevlerine doğrudan erişebilmenizdir. İleri düzey kullanıcılar, onlara sağladığı özlü ve güçlü erişim nedeniyle komut satırı arayüzünü tercih edebilir. Bununla birlikte, basit ve deneyimsiz kullanıcılar genellikle bir komut satırı arayüzü kullanmak istemezler çünkü kesinlikle bir grafik program kadar kullanımı kolay değildir. Kullanılabilir komutlar, bir menüsü ve düğmeleri olan bir program kadar açık değildir. Sadece bir komut satırı yorumlayıcısını açıp, indirebileceğiniz normal bir grafik uygulamayla onu olabildiğince nasıl kullanacağınızı hemen bilemezsiniz. Komut satırı yorumlayıcıları kullanışlıdır çünkü bir işletim sistemini kontrol etmek için çok sayıda komut ve seçenek olsa da, o işletim sistemindeki GUI yazılımının bu komutları kullanmak için tasarlanmamış olması mümkündür. Ayrıca, hepsini aynı anda kullanmak zorunda kalmadan bu komutlardan bazılarını kullanmanıza izin verirler; bu, bir grafik programı çalıştırmak için kaynaklara sahip olmayan sistemlerde faydalıdır.

Tüm Komut Satırı Tercümanları Aynı Değildir

Bir komut satırı yorumlayıcısı belirli bir komutu anladığında, bunu programlama dili ve sözdizimine göre yapar. Bu, belirli bir işletim sistemi ve programlama dili altında bir durumda çalışan bir komutun farklı bir ortamda aynı şekilde (veya hiç) çalışmayabileceği anlamına gelir. Örneğin, bir platform şu komutu kullanabilir: şimdi Tara bilgisayarı hatalara karşı taramak için, ancak bu özelliğe sahip olmayan başka bir program veya işletim sistemi hiçbir şey yapmayabilir. Veya benzer bir işlevi varsa, komut satırı yorumlayıcısı yalnızca anlayabilir taramak veya Tarama süresi, Örneğin. Sözdizimi de önemlidir, çünkü herhangi bir yanlış yazmanın tamamen farklı bir komut olarak yanlış yorumlanabileceği noktasında hassastırlar. Örneğin, şimdi Tara programın bir taramayı başlatmak için kullandığı şey olabilir, ancak son harfi kaldırırsanız, Scanno ne zaman anlaması gerektiği gibi olabilir Dur tarama.

Komut Satırı Yorumlayıcıları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Çoğu Windows işletim sisteminde, birincil komut satırı yorumlayıcısı Komut İstemi’dir. Windows PowerShell, Windows’un daha yeni sürümlerinde Komut İstemi ile birlikte kullanılabilen daha gelişmiş bir komut satırı yorumlayıcısıdır. Windows Terminal ayrıca komut satırı araçları içerir, ancak Windows’ta yerleşik değildir. Windows XP ve Windows 2000’de, Kurtarma Konsolu adı verilen özel bir tanılama aracı, çeşitli sorun giderme ve sistem onarım görevlerini gerçekleştirmek için bir komut satırı yorumlayıcısı olarak da işlev görür. MacOS işletim sistemindeki komut satırı arayüzüne Terminal denir. Bazen, aynı programın içinde hem bir komut satırı arayüzü hem de bir grafik kullanıcı arayüzü bulunur. Böyle bir durumda, bir arabirimin diğerinde hariç tutulan belirli işlevleri desteklemesi normaldir. Genellikle daha fazla özellik içeren komut satırı kısmıdır çünkü uygulama dosyalarına ham erişim sağlar ve yazılım geliştiricisinin GUI’ye dahil etmeyi seçtiği şeyle sınırlı değildir.