Skip to content

Kontrol Etmeye Değer En İyi 20 Kripto Para Birimi

10 de Mayıs de 2021

Her biri benzersiz blockchain teknolojisine ve farklı kullanım amaçlarına sahip, satın alınabilecek veya takas edilebilecek yüzlerce kripto para birimi vardır. Bu sayfa, en fazla potansiyeli gösteren 20 kripto para birimi sıralamamızı içerir. Onlara göz kulak olun ve kripto para dolandırıcılığından kaçınmaya çalışın. Bu liste, madeni para değerini, kaç madeni paranın kullanımda olduğunu, her bir madeni paranın yaratılmasının arkasındaki bireylerin meşruiyetini ve genel popülerliğini ve kullanılabilirliğini hesaba katar. Bir kripto para birimine zaman veya para yatırmayı düşünürken tüm bu bilgileri dikkate almak önemlidir. Sonuçta, çok paraya değer bir kripto paranın hiçbir yerde kabul edilmediği sürece hiçbir faydası yoktur. Aynı şekilde, çok fazla vızıltıya sahip bir madeni para, değeri hiç artmazsa ve tartışmalarla çevriliyse tamamen duman ve aynalar olabilir. Bu bilgiler, okuyucularımızı kripto para birimi alanında mevcut seçenekler hakkında eğitmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Finansal tavsiye olarak yorumlanması amaçlanmamıştır. Tüm yatırımlarda olduğu gibi, dahil olanlar alım ve satım kararlarının sorumluluğunu almalıdır. Hiç kimse, özellikle nispeten yeni olan ve günlük bazda büyük ölçüde dalgalanan kripto para birimi gibi bir pazarda kaybetmeye istekli olduğundan daha fazlasını harcamamalıdır.

Kosamtu / Getty Images

1: Bitcoin, Kripto’nun Kralıdır

Bitcoin (BTC), Ethereum gibi bazı rakipleri kadar teknolojik olarak gelişmiş olmayabilir. Yine de çoğunun sahip olmadığı bir şey var: marka tanınırlığı. Bitcoin orijinal kripto para birimidir ve teknoloji çevrelerinde ve ayrıca genel halk tarafından iyi bilinir. Birçok kişi Bitcoin’i satın almayı tercih ediyor çünkü muhtemelen duydukları tek kriptocoin. Bu popülerliğin bir sonucu olarak, artık daha fazla işletme Bitcoin ödemelerini kabul ediyor ve Bitcoin’i geleneksel veya fiat paraya dönüştürmek diğer madeni paralara göre önemli ölçüde daha kolay. Bitcoin, Apple iPhone’un akıllı telefonlar için neyse, kripto para birimidir. Teknik olarak en iyi seçenek olmayabilir, ancak sektördeki başlangıcı tüketicilerden ve işletmelerden çok fazla destek ile sonuçlandı. Rekabette önemli yenilikler olmadan yenmek zor olacaktır.

2 ve 3: İkincisi: Litecoin ve Ethereum

Litecoin (LTC) ve Ethereum (ETH), Bitcoin için sağlam ikinci seçimlerdir ve çoğunlukla kripto para birimini çevrimiçi satın almak ve satmak için en popüler yer olan Coinbase sayesinde popülerlik kazanmıştır. Bu kripto paralar, Bitcoin’den daha ucuz ve daha hızlı işlemlere sahiptir ve birçok Bitcoin ATM’si de bunları destekler. Litecoin, Bitcoin teknolojisine dayanmaktadır. Daha hızlı ve daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için sürekli olarak en son teknolojiyle yükselten farklı kişiler tarafından çalıştırılır. Ethereum biraz farklı çünkü kripto para birimi kullanımının yanı sıra bir programlama dili olarak da ikiye katlanıyor. Geliştiriciler arasında popülerdir ve Microsoft gibi büyük şirketler Ethereum tabanlı projeler geliştirmekle ilgilendiklerini ifade ettiler.

4-10: Göz Önünde Tutulması Gereken Kripto Paralar

Bitcoin, Litecoin ve Ethereum çoğu insan tarafından “Üç Büyük” olarak kabul edilebilir. Yine de, ufukta ilgi gören ve paralarının karşılığını alabilecek meşru kripto rakipleri var. İşte en büyük potansiyele sahip yedi tanesi:

 • Kısa çizgi: Dash (DASH), PayPal’a alternatif olarak blockchain destekli, merkezi olmayan, dijital nakit alternatifi olarak 2014 yılında piyasaya sürüldü. Dash, havalı logosundan uygulamalarına ve çok sayıda tüccar ve hizmetle entegrasyonuna kadar, teknolojiyi ortalama tüketiciye yaklaştırmayı amaçlayan bir kripto para birimidir.
 • Monero: Monero (XMR) genellikle gizlilik parası olarak adlandırılır çünkü blok zincirindeki işlemlerin izlenmesi Bitcoin ve diğer kripto paralardan daha zordur. Monero’nun teknolojisi, Monero’yu kripto para birimi yazılımına ve donanım cüzdanlarına entegre etmeyi zorlaştırıyor, ancak bu, yatırımcıların ve sıradan kullanıcıların kontrol etmesini engellemedi.
 • OMG Ağı: OMG Network (OMG), Ethereum blok zinciri ve teknolojisine dayalı bir finansal çözümdür. İşletmelerin çeşitli kripto ve fiat (geleneksel) para birimlerinden hem hızlı hem de uygun fiyatlı bir şekilde ödeme işlemesine olanak tanır. Halihazırda bazı Asya ülkelerinde McDonald’s gibi bazı büyük işletmelerde uygulanmaktadır. OMG Network’ün arkasında etkileyici bir danışman listesi ve SBI Investors ve SMBC gibi şirketlere yatırım yapan çok sayıda destek var.
 • Dalgalanma: Ripple (XRP), büyük finans kurumlarının ilgili ücretleri azaltırken güvenliği ve işlem hızını artırması için tasarlanmış bir blok zinciri çözümüdür. Westpac, MUFG, UBS ve American Express gibi 75’in üzerinde büyük finans kurumu Ripple ile çalışmaya başladı.
 • Zcash: Bu kripto para, Bitcoin, Litecoin ve diğer geleneksel kripto para birimlerine doğrudan rakiptir. Tüketiciler için yaygın bir ödeme seçeneği olmayı hedefliyor. Zcash (ZEC), Bitcoin’den daha fazla güvenlik ve gizlilik sağlar, ancak bu tür özelliklerle ilgilenen çoğu kişi genellikle Monero kullanmayı tercih eder.
 • BCash / Bitcoin Cash: Bitcoin Cash (BCH) çok fazla tanıtım alır ve genellikle piyasadaki en değerli kripto para birimlerinden biridir. Bitcoin Cash’in ismine rağmen Bitcoin ile hiçbir bağlantısı olmadığını ve yaratılışının arkasındaki birçok kişinin onu “gerçek Bitcoin” olarak tanıtması nedeniyle tartışmalı bir para olduğunu anlamak önemlidir. Bu yanlış bilgi, yeni yatırımcıların yanlışlıkla Bitcoin yerine Bitcoin Cash satın almalarına neden oldu. Birçok hizmet, etrafındaki karışıklık miktarını sınırlamak için şimdi BCash olarak adlandırıyor. Daha fazla insan kendilerini kripto para birimi konusunda eğitirken, Bitcoin Cash’in ne kadar popüler olacağı belli değil.
 • Steem: Steemit, merkezi olmayan bir blog platformudur. Steem (STEEM), kullanıcılara Steemit’te içerik yayınlamak, yorum yapmak, oy vermek ve paylaşmak için ödüllendirilen kripto para birimidir.

11-20: Potansiyel Olan Kripto Para Birimleri

Aşağıdaki kripto para birimleri onu en ilginç ilk 10 madeni paralarımıza girmemiş olabilir, ancak yine de potansiyele sahipler ve uygun destek verilirse listeyi hızla yükseltebilirler.

 • Dogecoin: Bu kripto para, ödeme yapmak için kullanılan temel bir paradır. Dogecoin (DOGE) teknolojisi Litecoin ve Bitcoin gibi rakiplerle rekabet etmekte zorlanacak. Bununla birlikte, Shiba Inu’nun yer aldığı popüler memin logosu, kullanıcıları platformuna çekmek için harika bir iş çıkardı. Dogecoin kesinlikle en eğlenceli kripto para birimidir. Ocak 2021’de, Dogecoin, SatoshiStreetBets adlı bir Reddit grubu fiyatı yüzde 800’ün üzerinde yükselen Dogecoin’in hisselerini artırmaya karar verdiğinde dikkatleri üzerine çekti.
 • Golem: Golem (GNT), bulut bilişimi merkezi olmayan hale getirmeyi amaçlayan bir projedir. Esasen, web sitelerinin ve hizmetlerin tamamı kullanıcıların bilgisayarlarında barındırılacaktır. Bilgisayarlarının hizmetin bir parçası olmasını sağlamayı tercih edenler Golem jetonu (veya madeni para) ile ödüllendirilecektir.
 • TUZ: SALT (SALT), kullanıcıların çeşitli kripto para birimlerini yatırdıkları ve gerçek dünya para kredisi aldıkları, blockchain destekli bir kredi platformudur.
 • NEO: NEO (NEO), anakara Çin’in kripto paralar konusundaki duruşu nedeniyle sert bir başlangıç ​​yapan bir Çin kripto para birimidir. NEO sonunda iyileşti. Birçoğu, ülke başka kripto paraları yasaklasa, Çin’de çok büyük olabilecek bir madeni para olarak görüyor.
 • IOTA: IOTA (IOTA, MIOTA), veri sağlamak ve satmak için blockchain destekli bir pazar yeridir. IOTA hizmeti oldukça niş, ancak kripto parası kripto topluluğundan oldukça fazla ilgi topladı.
 • EOS: Bu kripto para birimi, Ethereum’a doğrudan bir rakiptir ve ödemeleri sıfır ücretle işleme koymayı vaat eder ki bu, bir kriptocoin için bir ilk olacaktır. EOS’un Ethereum’un devasa popülaritesiyle rekabet edip edemeyeceği belli değil.
 • Yıldız: Stellar (XLM), daha hızlı ve daha ucuz uluslararası ödemelerle bankacılık endüstrisinde devrim yaratmayı amaçlayan açık kaynaklı bir blockchain projesidir.
 • TRON / TRONIX: TRON projesi eğlenceyi merkezden uzaklaştırmayı ve telif hakkını koruyarak ve maliyetleri azaltarak içerik oluşturuculara ve tüketicilere fayda sağlayan bir dağıtım yöntemi sunmayı amaçlamaktadır. TRON’un kripto parası TRONIX’tir (TRX). Diğer madeni paralarla birlikte, ağdaki içerik ve hizmetleri satın almak için kullanılabilir.
 • Civic: Bu güvenli kimlik veritabanı, kişisel ve tıbbi verileri güvenli ve merkezi olmayan bir şekilde depolamak ve paylaşmak için küresel bir veritabanı oluşturma potansiyeli nedeniyle medyanın büyük ilgisini çekti. Civic (CVC), kalabalık kripto alanında kendine bir yer buldu ve çok az rakibi var.
 • USD Coin: USD Coin (USDC), geleneksel ABD dolarına alternatif olarak çalışmak üzere oluşturulmuş, Ethereum destekli bir stablecoin’dir. Stabilcoin olarak değeri her zaman ABD dolarının değerine eşit olacak ve bu da onu ana akım finanstan bağımsız çalışan diğer kripto para birimlerinden daha az riskli bir yatırım haline getirecek.