Skip to content

Konum Geçmişinizi Google Haritalar veya iPhone’da Nasıl Bulunur?

17 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Google Haritalar: Etkinleştir konum geçmişi Etkinlik Kontrolleri’nde, ardından seyahatlerinizin ayrıntılı bir görünümü için Google Haritalar Zaman Çizelgesi’ne gidin.
 • iPhone: Şuraya git Ayarlar > Gizlilik > Konum Hizmetleri > Sistem servisleri > Önemli Konumlar. Konum geçmişinizi görüntüleyin.
 • Apple, Google’dan daha az ayrıntılı bir konum geçmişi sunar. Kapat Önemli Konumlar Bu özelliği devre dışı bırakmak için iPhone’unuzda.

Bu makale, Google Haritalar’daki verileri veya iPhone’unuzun konum hizmetlerinden alınan verileri kullanarak konum geçmişinizi nasıl görüntüleyeceğinizi açıklar. iPhone talimatları, iOS 12 ve sonraki sürümleri kapsar. 1:16

Google Konum Geçmişinizi Görüntüleyin

Konum geçmişinizi Google Haritalar’da görmek için, Google hesabınızda oturum açmanız ve yerel olarak hareket ederken veya geçmişte seyahat ederken akıllı telefonunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda Google hesabınızda oturum açmış olmanız gerekir. Google’da oturum açtıktan sonra, bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar web tarayıcısında veya akıllı telefonunuzda www.google.com/maps/timeline adresine gidin. Harita özellikli bir arama yardımcı programıyla karşılaşırsınız. Soldaki konum geçmişi kontrol panelinde, görmek istediğiniz tarih segmentlerini bir günlük veya yedi günlük artışlarla veya 14 günlük veya 30 günlük artışlarla seçin. Tarih segmentlerini ve aralıklarını seçtikten sonra, konumunuz ve dönem için konumlarınızın bir seyahat izi görüntülenir. Bu izler yakınlaştırılabilir ve seyahatlerinizin ayrıntılı bir geçmişini edinebilirsiniz. Ayrıca bu dönemden geçmişi silebilir veya tüm geçmişinizi veritabanından silebilirsiniz. Bu, Google’ın özel konum verileri söz konusu olduğunda hem şeffaflık hem de kullanıcı kontrolü sağlama çabasının bir parçasıdır. Google’ın konumunuzu izlemesi için Etkinlik Kontrollerinizde konum geçmişini etkinleştirmeniz gerekir. Google’ın sizi izlemesini istemiyorsanız konum geçmişini devre dışı bırakın.

Apple iOS ve iPhone Konum Geçmişi Nasıl Yapılır

Apple daha az konum geçmişi verisi ve daha az ayrıntı sağlar. Ancak, biraz tarih görebilirsiniz. Bilgilerinizi şu şekilde bulabilirsiniz:

 1. Şuraya git Ayarlar iPhone’unuzdaki uygulama.

 2. Aşağı kaydırın ve dokunun Gizlilik.

 3. Dokunmak Konum Hizmetleri ve en alta kaydırın.

 4. Dokunmak Sistem servisleri.

 5. Kaydırın Önemli Konumlar (aranan Sık Konumlar bazı iOS sürümlerinde). Bu özelliği ekranın üst kısmındaki geçiş anahtarıyla kapatabilirsiniz. Önemli Konumlar ekran.

 6. Konum geçmişinizi konum adları ve tarihlerle birlikte alt kısımda bulacaksınız.

  Sistem Hizmetlerini, Önemli Konumları gösteren iOS ekran görüntüleri

 7. Artık Apple’ın gördüğü her şeyi görebilirsiniz.

Apple, sınırlı sayıda konumu saklar ve Google gibi kesin seyahat yolları ve zaman çizelgeleri sağlamaz. Etkileşimli olmayan (yakınlaştırmak için kıramazsınız) bir harita üzerinde bir konum, tarih ve yaklaşık bir konum dairesi sağlar. Apple’ın sizi izlemesini istemiyorsanız kapatın Önemli Konumlar iPhone’unuzun Ayarlar uygulamasında.

Konum Servisleri Nasıl Çalışır?

Pek çok kişi, taşınabilir cihazlarının ve yazılımlarının konum farkındalığının konum geçmişlerini izleme ve kaydetmeye kadar uzandığını bilmiyor. Google söz konusu olduğunda, kaydolursanız Bulunduğunuz Yerler Hesap ayarlarınızda, konum geçmişiniz, tarih ve saate göre düzenlenmiş, görünür bir iz içeren ayrıntılı ve aranabilir bir veri dosyasından oluşur. Apple daha az bilgi sağlar ancak Google’ın sunduğu ayrıntılı iz özelliği olmadan son ziyaret ettiğiniz yerlerin bir kaydını tutar ve isteğiniz üzerine görüntüler. Hem Google hem de Apple, bu geçmiş dosyalarına gizlilik konusunda güvence sağlar ve bunu devre dışı bırakabilir veya Google söz konusu olduğunda konum geçmişinizi silebilirsiniz. Bunlar, farkında olduğunuz ve konfor seviyenizi seçtikleri sürece size yardımcı olan yararlı hizmetlerdir. Bazı durumlarda, konum geçmişi yasal durumlarda veya kurtarma durumlarında önemli bir rol oynayabilir.