Skip to content

Kordonu Kesmek Ne Anlama Gelir?

9 de Nisan de 2021

Kablo ve uydu müşteri hizmetleri ve maliyetler konusundaki hayal kırıklığının bir sonucu olarak, birçok TV izleyicisi “kabloyu kesti”. Kordon kesme, bir TV izleyicisinin TV programlarını farklı bir seçenek aracılığıyla almak için geleneksel kablo veya uydu hizmetini iptal etmesi anlamına gelir. Geçiş yapmak zor değil; İşte bir karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gerekenler.

Kordonu Kesmek: İhtiyacınız Olanlar

Üç kablo kesme seçeneği mevcuttur: anten, akış veya ikisinin kombinasyonu.

Anten

Anten, TV’nin başladığı yol ve Cord-cutters ile büyük bir geri dönüş yapıyor.

TV’nize bir iç mekan veya dış mekan anteni bağlarsanız, havadan yerel ve ağ bağlantılı TV kanallarından programları ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bu, başlıca TV ağlarından (ABC, CBS, NBC, Fox, WB ve PBS) program almanın harika bir yoludur. Daha eski analog TV’ler ve 2007’den önce yapılmış birçok HDTV, anten ile TV arasına yerleştirilen bir dijital dönüştürücü kutusunun kullanılmasını gerektirecektir.

Yayın Akışı

Akıllı bir TV’niz, medya aktarıcı kutunuz veya çubuğunuz (Roku, Amazon Fire TV, Google Chromecast, Apple TV, vb.) Veya akıllı Blu-ray Disk oynatıcınız varsa ve bir internet hizmetine abone olursanız, TV programına ve anten veya kablo / uydu hizmeti olmadan film içeriği.

Roku Express (üstte) - Roku Ultra (altta) Medya Yayıncıları

Roku tarafından sağlanan resimler
Popüler yayın hizmetleri arasında Netflix, Disney +, Hulu, Amazon, Apple TV + Crackle, Vudu, YouTube ve daha fazlası bulunur.

Anten ve Akışın Kombinasyonu

Bu, yerel TV kanallarına bir ücret ödemeden ve ayrıca internet üzerinden ek içeriklere erişmenizi sağladığı için en kapsamlı kablo kesme seçeneğidir. Kablo / uydu servisine yukarıdaki alternatiflerin mevcudiyeti, kablonun kesilmesini kesinlikle çekici kılmaktadır. Bununla birlikte, kordon kesmenin hem faydaları hem de sakıncaları vardır.

Faydalar ve Dezavantajlar: Bulgularımız

Kordon Kesmenin Faydaları

  • Potansiyel Olarak Daha Düşük Maliyetler.
  • Kablo veya uydu sözleşmesi yok.
  • Yinelenen kablo / uydu kutusu kiralama maliyeti yok.
  • Yalnızca istediğiniz kanallar / hizmetler için ödeme yapın.
  • Anten aracılığıyla ücretsiz yerel kanalları alın.
  • Akış hizmetleri de akıllı telefonlar ve tabletler görüntülenebilir.

Kordon Kesme Dezavantajları

  • Tüm akış hizmetleri ücretsiz değildir.
  • Bazı akış hizmetlerine erişmek için kablo / uyduyu saklamanız gerekebilir.
  • Tüm hizmetleri sunan hiçbir akış cihazı veya akıllı TV yoktur.
  • Aylık internet veri haritaları, ek maliyetler olmadan akış gerçekleştirebileceğiniz miktarı sınırlayabilir.

Kordon kesme bulgularımıza biraz daha derinlemesine bakalım.

Daha Düşük Maliyetler ve Sözleşme Yok

Artık pahalı kablo hizmetine bağlı değilsiniz veya bir uydu sözleşmesine bağlı değilsiniz. Her hizmet ücret alır, ancak gerekli bir sözleşmenin olmaması, ilerlerken çeşitli hizmetleri test etmenize ve denemenize olanak tanır. Bir uydu hizmetini iptal etmeye karar verirseniz erken sonlandırma ücretlerine tabi olabileceğinizi unutmayın.

A La Carte Kanal Seçimi

İstediğiniz kanalları ve hizmetleri seçebilirsiniz. Hulu veya Sling gibi bir hizmete abone olmadığınız sürece istemediğiniz kanallar ve programlar için ödeme yapmanız gerekmez.

Apple TV'de Sling TV'nin ekran görüntüsü

Daha Düşük Ekipman Maliyetleri

İstediğiniz kanalları ve programları almak için yine de bir akıllı TV, medya aktarıcısı ve / veya anten için ödeme yapmanız gerekse de, bu tek seferlik bir maliyettir, bir kablo / uydu için gerekli olan yinelenen aylık bir ücret değildir. kutu kiralama.

Taşınabilir Cihazlarda İzle

TV’lere ek olarak, akış içeriğini akıllı telefonlarda ve tabletlerde de izleyebilirsiniz. Bu, seyahat ederken veya internet erişimi varsa evde olmadığınızda harikadır. Günümüzün akıllı telefonları o kadar büyük ekranlara sahip ki, bir yerde sırada beklerken haberleri izlemek veya bir şovu izlemek oldukça kolay bir şey.

Her Şey Ücretsiz Değil

Havadan TV alımı ve birçok akış kanalı ücretsiz olmasına rağmen, aylık abonelik veya izleme başına ödeme ücreti gerektiren birçok akış kanalı ve hizmet vardır. Yalnızca bir veya iki abonelik tabanlı veya izleme başına ödeme hizmeti için ödeme yapıyorsanız, kablo / uydu üzerinden tasarruf edebilirsiniz. Bununla birlikte, daha fazla ödeme hizmeti eklemeye devam ederseniz, bu ücretler artabilir ve kendinizi yine o eski kablo / uydu faturasına rakip olabilecek ağır bir aylık abonelik veya izleme başına ödeme faturasıyla bulabilirsiniz.

Hala Kabloya veya Uyduya İhtiyacınız Olabilir

Akışla gitseniz bile, şunlara erişin biraz gerçek zamanlı aktarım hizmetleri, aynı zamanda aktif bir kablo / uydu abonesi olmanızı gerektirir. Nadirdir, ama olur. Bu, kablo veya uydu hizmetinizde beğendiğiniz bazı kanalların, kablo kanalı eşdeğerlerine sahip bazı akış hizmetlerine erişmeye çalıştığınızda ücretsiz olarak akış yoluyla kullanılabilir olmasına rağmen, o kanalı da aldığınıza dair doğrulama sağlamanız gerekebileceği anlamına gelir. kablo veya uydu servisi aracılığıyla.

Tüm Medya Yayıncıları Aynı Hizmetleri Sağlamaz

Akıllı TV’ler ve Blu-ray oynatıcıların yanı sıra bağımsız medya aktarıcılarının hepsi aynı kanal ve hizmet seçimini sunmaz. Roku cihazları, 5.000’den fazla olasılıkla (konuma bağlı olarak) en kapsamlıdır, ancak kanallara ve hizmetlere sahip olan veya olmayan başka medya aktarıcıları da vardır (Amazon Fire TV, Google Chromecast ve bazı oyun konsolları gibi). arzuluyorsun.

Akış Sınırları

Tüm TV izlemenize akış yoluyla erişmeyi seçerseniz, her ay izleyebileceğiniz video miktarı sınırlamalarının farkında olun. SD veya HD olarak akış genellikle bir sorun değildir, ancak 4K akış, aylık ayırmanızın çoğunu tüketebilir. Ayrıca, evinizde aynı anda birden fazla kişi yayın yapıyorsa, bu aynı zamanda kullandığınız tahsisatın ne kadarını (ve internet hizmetinizin hızını) etkiler. Limitinizi aşarsanız internet faturanız yükselir.

Kesmeden Önce Seçeneklerinizi Değerlendirin

Kablo veya uydu hizmetinizi iptal etmeden önce, planladığınız kablo kesme seçeneklerinin işinize yarayacağından emin olun. Anten seçeneğinin iyi çalışması için, havadan TV yayın sinyallerini almanın kolay olduğu bir konumda olmanız gerekir. TV’nize bir anten bağlamak ve hangi yerel kanalları alabileceğinizi görmek iyi bir fikirdir. Akış için, sahip olduğunuz veya düşündüğünüz akıllı TV, Blu-ray Disk oynatıcı veya medya aktarıcıyı kontrol ederek, istediğiniz akış kanallarını ve hizmetleri sunup sunmadıklarını kontrol edin. Örneğin, canlı televizyon sizin için bir öncelikse, Hulu gibi bir hizmetten tüm kanalların mümkün olmasını mı yoksa Paramount + gibi özel hizmetlerde bulunan birkaç favoriyi mi istiyorsunuz? Gerçekten paradan tasarruf edip edemeyeceğinizi görmek için düşündüğünüz seçeneklerin toplam maliyetlerinin bir listesini yapın. O zaman kabloyu kesmenin ve kabloyu iptal etmenin akıllıca olup olmadığını anlayacaksınız.