Skip to content

Koşullu Biçimlendirme ile Excel’de Yinelenen veya Benzersiz Verileri Bulun

29 de Mayıs de 2021

Excel’de koşullu biçimlendirme eklemek, belirli koşulları karşılayan bir hücreye veya hücre aralığına farklı biçimlendirme seçenekleri uygulamanıza olanak tanır. Uygulanabilecek biçimlendirme seçenekleri arasında yazı tipi ve arka plan rengi değişiklikleri, yazı tipi stilleri, hücre kenarlıkları ve verilere sayı biçimlendirmesi ekleme yer alır. Bu talimatlar Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 ve Microsoft 365 için Excel için geçerlidir.

Excel’de Yinelenen Verileri Bulma

Excel, belirli bir değerden daha büyük veya daha küçük ya da ortalama değerin üstünde veya altında olan sayıları bulmak gibi yaygın olarak kullanılan koşullar için önceden ayarlanmış birkaç koşullu biçimlendirme seçeneğine sahiptir. Excel’in önceden ayarlanmış seçeneklerinden biri, yinelenen verilerin metin, sayılar, tarihler, formüller veya tüm satırlar veya veri kayıtları olup olmadığına bakılmaksızın koşullu biçimlendirme ile yinelenen verileri bulmak ve biçimlendirmektir.

Koşullu biçimlendirme, bir dizi veriye koşullu biçimlendirme uygulandıktan sonra eklenen veriler için de işe yarar, böylece bir çalışma sayfasına eklerken yinelenen verileri seçmek kolaydır.

Koşullu Biçimlendirmeyle Yinelenenleri Bul

Aralık için yinelenen veri hücrelerini nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır E1 -e E6 yukarıdaki resimde görüldüğü gibi.

 1. Vurgulamak hücreler E1 -e E6 çalışma sayfasında.

 2. Tıkla Ev sekme of kurdele.

 3. Tıklayın Koşullu biçimlendirme açılır menüyü açmak için şeritte.

 4. Seç Hücre Kurallarını Vurgula > Yinelenen Değerler yinelenen değerleri biçimlendirme iletişim kutusunu açmak için.

 5. Seçiniz Koyu Yeşil Yazı ile Yeşil Dolgu önceden ayarlanmış biçimlendirme seçenekleri listesinden.

 6. Tıklayın TAMAM MI seçimleri kabul etmek ve iletişim kutusunu kapatmak için.

Hücreler E1, E3, E5, ve E6 açık yeşil bir arka plan rengine ve koyu yeşil bir metne sahip olmalıdır, çünkü dördü de yinelenen veriler içerecektir – Ocak ve Mart ayları.

Excel’de Yinelenen Verileri Kaldır

Amaç, koşullu biçimlendirme kullanmak yerine, yinelenen verileri yalnızca bulmak değil, tek hücre veya tüm veri kayıtlarını kaldırmaksa, Excel, Yinelemeleri Kaldır olarak bilinen başka bir seçenek sunar; bu veri aracı, bir çalışma sayfasından kısmen veya tamamen eşleşen veri kayıtlarını bulmak ve kaldırmak için kullanılabilir.

Koşullu Biçimlendirme ile Benzersiz Verileri Bulun

Koşullu biçimlendirmenin diğer bir seçeneği de, seçilen bir aralıkta yalnızca bir kez görünen verileri içeren benzersiz veri alanlarını aramaktır. Bu seçenek, yinelenen verileri görmeyi beklediğiniz durumlar için yararlıdır. Benzersiz alanlar bulmak, bu tür gönderimlerin eksik olup olmadığını belirlemeyi kolaylaştırır. Aralık için benzersiz veri hücrelerini bulma adımları aşağıdadır E1 -e E6 yukarıdaki resimde görüldüğü gibi.

Benzersiz verilerin vurgulamasını gösteren Excel ekran görüntüsü

Aralık için benzersiz veri hücrelerini nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır E1 -e E6 yukarıdaki resimde görüldüğü gibi.

 1. Vurgulamak hücreler E1 -e E6 çalışma sayfasında.

 2. Tıkla Ev sekme of kurdele.

 3. Tıklayın Koşullu biçimlendirme açılır menüyü açmak için şeritte.

 4. Seç Hücre Kurallarını Vurgula > Yinelenen Değerler yinelenen değerleri biçimlendirme iletişim kutusunu açmak için.

 5. İletişim kutusunda, etiketli açılır kutuyu tıklayın. çiftleme ve seçin benzersiz.

 6. Seçiniz Koyu Kırmızı Metinli Açık Kırmızı Dolgu önceden ayarlanmış biçimlendirme seçenekleri listesinden.

 7. Tıklayın TAMAM MI seçimleri kabul etmek ve iletişim kutusunu kapatmak için.

Hücreler E2 ve E 4 her ikisi de verilerin geri kalanında (Şubat ve Nisan) bulunmayan benzersiz veriler içerdiğinden, açık kırmızı arka plan rengi ve koyu kırmızı metinle biçimlendirilmelidir.