Skip to content

Kötü Amaçlı Yazılım Nedir ve Ne Yapabilir?

5 de Nisan de 2021

Kötü amaçlı yazılım, kelimelerin kısaltılmış bir kombinasyonu maltatlı ve yumuşakeşya, kötü niyetle tasarlanmış her türlü yazılım için her şeyi kapsayan bir terimdir. Kötü amaçlı yazılım bazen kötü amaçlı yazılım olarak adlandırılır ve genellikle aşağıda listelenen yaygın kötü amaçlı yazılım türlerinin çoğuyla eş anlamlı olarak kullanılır. Yasal belgelerde kötü amaçlı yazılım bazen şu şekilde anılır: bilgisayar kirliliği, yani bunu görürseniz, kötü amaçlı yazılım söylemenin süslü bir yolu. Kötü niyetli niyet genellikle özel bilgilerinizin çalınması veya bilgisayarınıza, izniniz olmadan birinin ona, kaynaklarına ve verilerine erişim sağlayan bir arka kapı oluşturulmasıdır. Ancak, size yapacağını söylemediği herhangi bir şeyi yapan yazılım, kötü amaçlı yazılım olarak kabul edilebilir.

Bir virüsün neden olduğu dijital erimenin, birler ve sıfırlardan oluşan yeşil bir arka plan üzerinde bir virüs topunun gösterdiği illüstrasyon

Carol ve Mike Werner / Bilim Fotoğraf Kitaplığı / Getty Images

Yaygın Kötü Amaçlı Yazılım Türleri

Bu terimlerden bazıları, yazılımı meşru, kötü niyetli olmayan bir amaçla tanımlamak için kullanılabilse de, kötü amaçlı yazılımın genellikle aşağıdaki biçimlerin bir veya daha fazlasında var olduğu anlaşılır:

  • Virüsler, program dosyalarına ve / veya kişisel dosyalara bulaşır.
  • Casus yazılım kişisel bilgileri toplar.
  • Bir solucan kendini çoğaltabilen ve bir ağa yayabilen kötü amaçlı yazılımdır.
  • Bir Truva atı yasal bir program gibi görünüyor ve hatta çalışabilir.
  • Tarayıcı korsanı web tarayıcınızı değiştiren kötü amaçlı yazılımdır.
  • Rootkit kötü niyet için yönetici hakları verir.
  • Kötü amaçlı reklamcılık kötü amaçlı yazılımları yaymak için yasal çevrimiçi reklamcılık kullanan kötü amaçlı yazılımdır.

Kötü niyetli bir gündem taşıdıkları için kötü niyetli olarak kabul edilebilecek başka tür programlar veya program parçaları vardır, ancak yukarıda listelenenler o kadar yaygındır ki kendi kategorilerini alırlar. Reklam destekli yazılım için kullanılan bazı reklam yazılımı türleri kötü amaçlı yazılım olarak kabul edilir, ancak genellikle yalnızca bu reklamlar kullanıcıları diğer daha kötü amaçlı yazılımları indirmeleri için kandırmak için tasarlandıklarında.

Kötü Amaçlı Yazılım Enfeksiyonları

Kötü amaçlı yazılım, bir bilgisayara veya başka bir cihaza çeşitli şekillerde bulaşabilir. Genellikle, kendisiyle birlikte kötü amaçlı uygulamalar içeren yazılımları indirerek, tamamen kazara gerçekleşir. Bazı kötü amaçlı yazılımlar, işletim sisteminizdeki ve yazılım programlarınızdaki güvenlik açıklarından yararlanarak bilgisayarınıza bulaşabilir. Tarayıcıların eski sürümleri ve çoğu zaman eklentileri veya eklentileri de kolay hedeflerdir. Ancak kötü amaçlı yazılımlar çoğu zaman kullanıcılar (bu sizsiniz!) Yaptıklarını görmezden gelir ve kötü amaçlı yazılım içeren program kurulumları arasında acele eder. Pek çok program, siz açıkça yapmamalarını söylemediğiniz sürece, kötü amaçlı yazılımla dolu araç çubukları, indirme asistanları, sistem ve internet optimize ediciler, sahte antivirüs yazılımı ve diğer araçları varsayılan olarak yükler. Diğer bir yaygın kötü amaçlı yazılım kaynağı, ilk bakışta güvenli görünen (basit bir görüntü, video veya ses dosyası gibi), ancak gerçekte kötü amaçlı programı yükleyen zararlı bir yürütülebilir dosyadır. Bu sellerde yaygındır.

Kötü Amaçlı Yazılımları Kaldırma

En ciddi kötü amaçlı yazılım bulaşmalarının yanı sıra, çoğu, bazılarının kaldırılması diğerlerinden daha zor olsa da, bazı basit adımlarla kaldırılabilir. En yaygın kötü amaçlı yazılım türleri, her gün kullandığınız yasal yazılımlar gibi gerçek programlardır. Bu programlar, en azından Windows işletim sistemlerinde, Denetim Masası’ndan diğerleri gibi kaldırılabilir. Başka bir yöntem, üçüncü taraf bir program kaldırıcıdır. Bununla birlikte, sahte kayıt defteri anahtarları ve yalnızca manuel olarak kaldırılabilen tek tek dosyalar gibi diğer kötü amaçlı yazılımları kaldırmak daha karmaşıktır. Bu tür kötü amaçlı yazılım bulaşmaları en iyi şekilde kötü amaçlı yazılımdan koruma araçları ve benzer özel programlarla kaldırılır. Çoğu kötü amaçlı yazılım türünü hızlı ve çoğu zaman ağrısız bir şekilde kaldırabilen, tamamen ücretsiz, isteğe bağlı ve çevrimdışı virüs ve kötü amaçlı yazılım tarayıcıları vardır.

Kendinizi Kötü Amaçlı Yazılımlardan Koruma

Açıkçası, kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmanın en akıllı yolu, kötü amaçlı yazılımın ilk etapta bilgisayarınıza veya cihazınıza bulaşmasını önlemek için önlemler almaktır. Kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza ulaşmasını engellemenin en önemli yolu, yüklü bir virüsten koruma / kötü amaçlı yazılım önleme programı kurduğunuzdan ve bu programı indirmelerde ve etkin dosyalarda kötü amaçlı etkinlik belirtilerini sürekli olarak tarayacak şekilde yapılandırdığınızdan emin olmaktır. Ek olarak, bu programın kendini her gün veya cihazı açtığınız sıklıkta güncellediğinden emin olmalısınız. Başka bir şirketten ikincil bir kötü amaçlı yazılım / virüs tarayıcısı kurmak, yaygın bir en iyi uygulama haline geldi.

Adaware Antivirus Güncellemeleri Denetleme

Adaware Antivirus Güncellemeleri Denetliyor.

Kötü amaçlı yazılımlara karşı otomatik olarak göz kulak olan bir yazılımın ötesinde, bilgisayarınızı korumak için yapabileceğiniz en önemli şey davranışınızı değiştirmektir. Bunun bir yolu, tanımadığınız veya güvenmediğiniz kişi veya kuruluşlardan herhangi bir tür mesajlaşma platformu aracılığıyla gönderilen e-postaları ve ekleri açmamaktır. Göndereni tanıyor olsanız bile, ekli olanın beklediğiniz veya başka bir mesajla takip edebileceğiniz bir şey olduğundan emin olun. Kötü amaçlı yazılımların yayılmasının akıllıca bir yolu, kendisinin kopyalarını bir e-posta kişi listesinden arkadaşlarınıza ve ailenize otomatik olarak postalamaktır. Ayrıca, özellikle güvenlik güncellemeleri olmak üzere, güncelleme mevcut olduğunda işletim sisteminizi ve uygulama yazılımınızı güncellediğinizden emin olun. Kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmak için yazılımı bilgisayarınıza nasıl güvenli bir şekilde indirip yükleyeceğinizi öğrenin.