Skip to content

Kripto Para Birimi Merkezi Olmayan Borsaların Artıları ve Eksileri

11 de Nisan de 2021

Merkezi olmayan borsalar, daha büyük merkezi platformların kısıtlamaları olmadan Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde ticaret yapmanın popüler bir yoludur. Kullanıcıların, bir aracı veya üçüncü tarafın katılımı olmadan birbirlerinden kripto para alıp satmalarına izin verir. Tüm merkezi olmayan kripto para birimi borsaları, kullanıcıların işlem yapmadan önce bir hesaba kaydolmalarını gerektirir, ancak bir kez yaptıklarında hemen hemen başka birinin kripto paralarını satmak veya satın almak için listeleyebilirler. Merkezi olmayan bir kripto para birimi borsasında kripto satmakla ilgili bazı olumlu ve olumsuz yanları burada bulabilirsiniz.

Merkezi Olmayan Kripto Para Birimi Değişiminin Faydaları

  • Merkezi Olmayan Sunucular – Birçok merkezi olmayan kripto para birimi borsası, merkezi olmayan sunucularda barındırılır. Bu, tüm sunucularının tek bir konumda bulunmadığı ve genellikle dünya çapında dağıldığı anlamına gelir. Hatta bazı sunucular yalnızca bulutta bulunarak gerçek anlamda merkezden uzaklaştırılabilir. Bu barındırma yöntemi, merkezi olmayan borsaları geleneksel olarak barındırılan borsalardan çok daha zor hale getirebilir, böylece kullanıcı verilerini ve fonları daha güvenli hale getirir.
  • Kanunla Sınırlandırılmamış – Tek bir fiziksel konumla sınırlı olmamakla birlikte, merkezi olmayan kripto para birimi borsalarının düzenlenmesi ve hatta kapatılması çok daha zordur. Bu, kripto para biriminin yasadışı olduğu ülkelerde yaşayan Bitcoin ve diğer kripto para kullanıcıları için iyi bir haber olabilir.
  • Daha fazla Gizlilik – Merkezi olmayan borsaların çoğu, ticarete başlamadan önce bir hesap oluşturmanızı gerektirir. Bununla birlikte, kullanıcıların kimliklerini çeşitli resmi devlet kimliği biçimleriyle doğrulaması gereken Coinbase gibi daha merkezi borsaların aksine, çoğu merkezi olmayan borsa, herkesin çok az onay süreci ile veya hiç onay süreci olmadan seçtikleri herhangi bir ad altında bir hesap oluşturmasına izin verir. Bu hükümetler ve finans sektörü için kuşkusuz kötü olabilir, ancak Büyük Birader’in her hareketini izlemesine karşı temkinli olan vatandaşlar için daha çekici hale gelen bir özellik.
  • Madeni Para Sorumluluğu – Merkezi borsalar, borsalarına yerleştirilen tüm kripto fonlarını saklar ve bu da onları bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız hale getirebilir. Öte yandan, merkezi olmayan borsalar genellikle kripto para biriminin sahipliğini kullanıcılarının ellerine bırakır ve sadece eşler arası ticaret için bir yer görevi görür.

Merkezi Olmayan Kripto Para Birimi Değişim Tehlikeleri

  • Hala Bir Seçenek B – Geleneksel merkezi kripto para birimi borsaları genellikle merkezi olmayanlardan çok daha popülerdir ve sonuç olarak çoğu zaman çok daha fazla kullanıcıya ve aktif işlemlere sahiptir. Merkezi borsalar da arkalarında daha fazla paraya sahip olma eğilimindedir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi, müşteri desteği ve profesyonellik duygusu sağlayabilir.
  • Gizemli Mülkiyet – Merkezi olmayan borsalar düzenlemelerden kaçınmak için kullanılabildiğinden, birçok kişi kurucularının kimliklerini anonim tutmayı tercih ediyor. Anonimliğin kripto para kültürünün bu kadar önemli bir yönü olduğu düşünüldüğünde, anonim yönetime veya personele sahip bir proje, eğer şirket iyi kurulmuşsa ve sağlam bir geçmişe sahipse, kendi başına kötü değildir. Ancak küçük, yeni şirketler için bu, bazı alarm zillerini tetikleyebilir ve bir kripto para birimi dolandırıcılığının kanıtı olabilir. Kullanıcılar, mali durumları söz konusu olduğunda her zaman şüpheci olmalıdır.
  • Düzenlenmemiş – Yukarıda belirtildiği gibi düzenleme eksikliği olumlu olabilir, ancak aynı zamanda merkezi olmayan bir borsa düşerse veya kullanıcılardan para çaldığından şüphelenilirse dış taraflardan çok az destek olacağı anlamına gelir.
  • Yeni Yatırımcıları Korkutmak – Merkezi olmayan kripto para birimi borsaları, merkezileştirilmiş kripto para borsalarının ana akım çekiciliğine sahip değildir ve bu, yalnızca ülke hükümeti tarafından resmi olarak onaylanmış şirketlerle çalışmak isteyen ve kötü bir müşteri deneyiminden sorumlu tutulabilecek birçok potansiyel kullanıcıyı korkutabilir. Merkezi olmayan ticaret veya bankacılık kavramının tamamı, kripto para birimleri üzerinde bir tür merkezi kontrole sahip olmayı tercih eden (ironik bir şekilde tamamen ademi merkeziyetçi olmayan) birçok kişi için hala çok korkutucu olabilir. Daha az kullanıcı, merkezi olmayan bir platformda daha az aktif işlem anlamına gelir.

Merkezi Olmayan Borsaları Kimler Kullanmalı

Merkezi olmayan borsalar, anonimliği ve potansiyel riski nedeniyle yalnızca kripto para birimi ticareti konusunda deneyimli kişiler tarafından kullanılmalıdır. Bitcoin ve diğer kripto para ticareti konusunda tamamen yeni olan kişiler, oldukça güvenilir olan ve sıradan kullanıcılar için tasarlanmış Coinbase gibi daha genel, merkezi bir hizmeti kontrol etmelidir.

Merkezi Olmayan Kripto Para Birimi Değişim Örnekleri

Popüler merkezi olmayan kripto para birimi borsalarına üç örnek BitShares, Altcoin Exhange ve Ethfinex’tir. Özel bir değişim web hizmeti kullanmanın iyi bir alternatifi, Exodus gibi ShapeShift entegrasyonuna sahip bir kripto para yazılım cüzdanı kullanmaktır. Bu, kripto para biriminin doğrudan bir cüzdan içinden değiştirilmesine izin verir ve ek bir hizmet kullanılmasını gerektirmez.