Skip to content

Kripto Paralar Nelerdir?

14 de Nisan de 2021

Cryptocurrency veya crypto olarak da adlandırılan kripto paralar, blockchain teknolojisi ile desteklenen bir dijital para birimidir. Kripto paraların fiziksel, gerçek dünyadaki karşılığı yoktur. Bazı kopyalar promosyon amaçlı veya görselleştirme aracı olarak yapılmış olsa da, hiçbir fiziksel para kripto para birimi değerini temsil etmez. Kripto paralar tamamen dijitaldir. Bitcoin, bir kripto para biriminin en popüler örneğidir, ancak Litecoin ve Ethereum gibi ona rakip olmak veya rakip pazarlarda kullanılmak üzere yapılmış çok daha fazlası vardır.

Kaç Kripto Para Birimi Var?

2009’da Bitcoin’in piyasaya çıkışından bu yana yüzlerce kripto para birimi oluşturuldu. Bunlardan bazıları Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold gibi Bitcoin blok zincirinden ayrıldı. Diğerleri Litecoin gibi Bitcoin ile aynı teknolojiyi kullanır ve birçoğu Ethereum’a dayanır veya kendi benzersiz programlama dillerini kullanır. Geleneksel fiat para birimleri gibi (para birimi fiziksel bir emtia tarafından desteklenmez), bazı kripto para birimleri diğerlerinden daha değerli ve pratiktir ve çoğunun kullanım alanı çok sınırlıdır. Herkesin bir kripto para birimi yaratabileceği düşünüldüğünde, çoğu kişi niş olarak kalırken, yalnızca birkaç popüler kripto para madencilik veya yatırımlar yoluyla kitlesel olarak benimsenecek ve ana akım haline gelecektir.

En Popüler Kriptocoin Nedir?

Sahiplik, fiyat ve kullanılabilirlik açısından 1 numaralı kripto para birimi şüphesiz Bitcoin’dir. Bitcoin’in popülaritesi, çoğunlukla piyasadaki ilk kripto para olmasının ve açık marka kimliğinin bir sonucudur. Herkes Bitcoin’i duymuştur ve çok az kişi başka bir kripto para birimini adlandırabilir. Birçok çevrimiçi ve çevrimdışı mağaza Bitcoin’i kabul eder ve aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerde ortaya çıkan artan sayıdaki Bitcoin ATM’lerinden de erişilebilir. Bitcoin’in başlıca rakipleri arasında Litecoin, Ethereum, Monero ve Dash gibi kripto paralar bulunurken, Ripple ve OmiseGo gibi daha küçük kripto para birimleri de büyük finans kurumları tarafından desteklenmeleri nedeniyle gelecekte daha fazla benimsenme potansiyeline sahip. Bitcoin Cash (BCash) ve Bitcoin Gold gibi Bitcoin spin-off para birimleri çevrimiçi olarak çok fazla ses getirebilir ve fiyatları etkileyici görünebilir, ancak bu paraların ucuz taklitler olarak algılanması nedeniyle gerçek bir kalıcı güce sahip olup olmayacakları belirsizdir. ana Bitcoin blok zincirinin. Bitcoin adını kullanmalarına rağmen, bu madeni paralar benzer teknolojiyi kullansalar bile ana para birimlerinden çok farklıdır. Yeni yatırımcılar, BCash olmadığında Bitcoin ile aynı olduğunu düşünerek genellikle BCash satın almaya kandırılırlar.

Bitcoin, Litecoin ve Diğer Madeni Paralar Nasıl Çalışır?

Kripto para birimleri, blok zinciri, esasen üzerinde gerçekleşen tüm işlemlerin kaydını içeren bir veritabanıdır. Blok zinciri merkezi olmayan bir yapıya sahiptir, bu da belirli bir konumda barındırılmadığı ve bu nedenle kolayca hacklenemeyeceği anlamına gelir. Her işlem onaylanmadan ve halka açık blok zincirinde yayınlanmadan önce birkaç kez kontrol edilmelidir. Bu hacklenmeye karşı dirençli teknoloji, Bitcoin ve diğer kripto paraların bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biridir. Genellikle inanılmaz derecede güvenlidirler. Kripto paralar, ilgili blok zincirlerindeki cüzdan adreslerine atanır. Cüzdan adresleri bir dizi benzersiz harf ve sayı ile temsil edilir ve para birimi bu adresler arasında ileri geri gönderilebilir. Bir e-posta adresine e-posta göndermeye oldukça benzer. Blok zincirindeki cüzdanlara erişmek için özel bir uygulama veya donanım cüzdan cihazı kullanın. Bu cüzdanlar, teknik olarak herhangi bir para birimi içermemelerine rağmen, cüzdanın içeriğini görüntüleyebilir ve bunlara erişebilir. Kayıp bir cüzdana erişim, genellikle kurulum işlemi sırasında oluşturulan bir dizi güvenlik kelimesi veya numarası girilerek yeniden elde edilebilir. Bu kodlar da kaybolursa, cüzdana erişim ve onunla ilişkili tüm paralar erişilemez durumda kalacaktır. Kripto para birimi teknolojisinin merkezi olmayan yapısı nedeniyle, yanlış bir adrese gönderilen işlemleri tersine çevirebilecek veya sahibi kilitlenirse bir cüzdana erişim sağlayabilecek hiçbir müşteri hizmetleri kişisi yoktur. Kripto paralarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.

İnsanlar Neden Kripto Para Birimlerini Seviyor?

Genel olarak, çoğu Bitcoin ve diğer madeni paraların sahibi, daha ucuz ve daha hızlı işlemleri ve büyük yatırım potansiyeli nedeniyle teknolojiden etkilenir. Tüm kripto para birimleri merkezi değildir, bu da değerlerinin genel olarak herhangi bir ülkenin statüsünden veya herhangi bir uluslararası çatışmadan olumsuz etkilenmeyeceği anlamına gelir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri bir resesyona girerse, ABD doları büyük olasılıkla değer kaybeder, ancak Bitcoin ve diğer kripto para birimleri olmaz zorunlu olarak etkilenmek. Bunun nedeni, herhangi bir siyasi gruba veya coğrafi bölgeye bağlı olmamalarıdır. Bu ademi merkeziyetçilik, kısmen Bitcoin’in Venezuela ve Gana gibi finansal olarak mücadele eden ülkelerde bu kadar popüler olmasının nedenidir. Kripto paralar da deflasyonisttir. Bu, hepsinin blok zincirlerinde belirli sayıda jeton oluşturacak şekilde programlandığı anlamına gelir. Bu sınırlı arz, doğal olarak, her bir kripto parayı daha fazla insan kullanmaya başladıkça ve daha az kullanılabilir hale geldikçe değerlerinin artmasına neden olacaktır. Bu, hükümetlerin basitçe daha fazla para basmayı seçebilecekleri ve bu da zaman içinde değerini önemli ölçüde azaltabilecek geleneksel fiat para birimleriyle tam bir tezat oluşturuyor.

Kripto Para Birimi ve Hackerlar

Kullanıcıların Bitcoin’lerini bilgisayar korsanlarına, Bitcoin blok zincirine ve diğer kripto blok zincirlerine kaptırdığına dair sayısız rapora rağmen aslında hiç saldırıya uğramadı. Haberlerde duyduğunuz olaylar, bir kullanıcılar bilgisayar ve daha sonra bu kullanıcının kripto para birimi cüzdanlarına erişim kazanma. Olaylar, kripto paraları transfer etmek ve satmak için kullanılan bir çevrimiçi hizmetin hacklenmesini de içerebilir. Bu bilgisayar korsanlığı durumları, bir kişinin banka hesabı giriş bilgilerini almak için başka bir kişinin bilgisayarını nasıl hackleyebileceğine benzer. Bankanın kendisi hiçbir zaman saldırıya uğramadı ve para depolamak için güvenli bir yer olmaya devam ediyor. Güvenli hesap bilgilerinin olmaması nedeniyle bireyin verileri tehlikeye atıldı. Örneğin birçok kişi, 2FA gibi ek bir güvenlik katmanını atlar veya bilgisayarlarının işletim sistemini ve güvenlik ayarlarını güncel tutmaz.

Bitcoin, Ethereum ve Diğer Madeni Paraları Nereden Alabilir ve Satabilirim?

Kripto para birimini özel ATM’lerden veya çevrimiçi bir takas yoluyla nakit olarak satın alabilir veya satabilirsiniz. En kolay yol Coinbase veya CoinJar gibi bir hizmet kullanır. Hem Coinbase hem de CoinJar, kripto para satın alan veya satan çevrimiçi hesapların oluşturulmasına izin verir. Bu hizmetlerle donanım veya yazılım cüzdanlarını yönetmeye gerek yoktur ve kullanıcı arayüzleri bir bankanın web sitesine çok benzer. CoinJar yalnızca Bitcoin satarken, Coinbase Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin ve Ethereum satıyor ve diğer kripto paralarla genişliyor.