Skip to content

Kronemik Nedir?

11 de Mayıs de 2021

Kronemik, iletişimde zamanın nasıl kullanıldığının incelenmesidir. Kronemiklere odaklanan antropologlar, zamana ve kültürlerin çeşitlilik ve bunların etrafında birleşmesine ilişkin kültürel normlara bakarlar. Chronemics, örgütsel davranış çalışmaları gibi diğer disiplinlere de dalmaktadır.

Anthony Harvie / Getty Images

Teknolojide Kronemikler Önemli mi?

Teknoloji genellikle verimlilikle ilişkilendirilir ve kullanıcıların belirli bir dönemde yapılan işi en üst düzeye çıkarmasına olanak tanır. Zaman, hem çevik girişimler hem de büyük teknoloji firmaları için önemli bir değişken ve para birimidir. Bir kullanıcının zamana yönelik benzersiz yönelimini açıklayan bir teknoloji çözümü, ürününüzün başarılı olmasına olanak tanıyan bir rekabet avantajı olabilir.

İletişimde Kronemikler

Zaman, özellikle iş dünyasında iletişimi önemli ölçüde etkileyen önemli bir sözlü olmayan ipucudur. Teknoloji iletişimindeki kronemikler, yönetim için önemli bilgiler sağlar. Örneğin, araştırmalar büyük şirketlerden büyük miktarda toplu e-posta verisi aldı ve yanıtların düzeyini ve zamanlamasını analiz etti. Bu araştırma, bir duyarlılık hiyerarşisi oluşturarak, en duyarlı varlıkları kuruluşun en altına ve en az yanıt veren varlıkları en üste yerleştirerek organizasyon yapısının doğru bir şekilde tahmin edilebileceğini gösterdi. Bu kronemik modellerin tahmin gücü, bir organizasyondaki konumlarına bağlı olarak iletişim kuran kişilerin beklenen yanıt verme yeteneğini hesaba katmak için gelecekteki iletişim teknolojisini tasarlarken kullanılabilir.

Kronemikler ve Zaman Yönetimi

Jülyen tarihlerini ve diğer eski takvimleri nasıl okuyacağınızı öğrenin.

Getty / Marco Marchi
Kronemikler, zaman yönetimi dünyasında da önemli bir faktördür. Birçok teknoloji çözümü, zaman yönetimini tek tip bir şekilde ele alır, ancak kronemikler, zaman görünümlerinin kültürler arasında büyük ölçüde değiştiğini göstermiştir. Pek çok Kuzey Amerika ve Batı kültürü monokronik olarak kabul edilir – yani, yapılandırılmış ve zamana duyarlı bir şekilde görevlerin sırayla tamamlanmasına odaklanır. Bununla birlikte, Latin Amerika ve Asya gibi diğer kültürler polikronik olarak kabul edilir. Bu kültürler, bireysel zaman ölçümlerini hesaba katmaya daha az odaklanır ve daha çok gelenek, ilişkiler ve özgürlüğe odaklanır.

Teknik Tasarımda Çoklu Görev ve Tek Odaklılık Karşılaştırması

Bu kültürel etkiler, belirli bir kullanıcı tabanı için teknoloji tasarımında önemli bir rol oynayabilir. Monokronik kültürler tipik olarak odaklanmayı artıran, dikkat dağınıklığını azaltan ve yapılandırılmış, tanımlanmış bir programa bağlı kalmaya izin veren araçlara değer verir. Bununla birlikte, polikronik kültürler, daha geniş, çok görevli bir çalışma görüşüne izin veren araçlara değer verir. Gösterge tablosu görünümleri veya ilişki durumları sağlayan araçlar, polikronik çalışanlara bir gün boyunca değişen ilişkilere ve endişelere yanıt olarak görevler arasında geçiş yapma özgürlüğü verir. Teknoloji çözümlerinin tasarımı daha karmaşık ve nüanslı hale geliyor. Mevcut yazılım ve donanım, kullanıcıların temel ihtiyaçlarını karşılar. Geleceğin yenilikçi teknolojisi, insan davranışının inceliklerine gerçekten hitap eden ve sezgisel yollarla kullanıcıların hayatlarına uyan bir tasarıma sahip olacak. En iyi teknoloji tasarımcıları, teknolojiyi daha akıllı ve daha kullanışlı hale getirmek için halihazırda psikoloji ve kültürel çalışmaya bakıyorlar. Böyle bir alan, kronemiklerin antropolojik çalışmasıdır.

Bir Tasarım Avantajı Olarak Kronemik

Burada bahsedilen kavramlar, kronemik alanının teknoloji dünyasıyla kesiştiği birçok yoldan sadece birkaçıdır. İletişimde teknoloji ve zamana odaklanan bilgili tasarımcı veya geliştirici için, kroniklerin anlaşılması çok büyük avantajlar sağlayabilir.