Skip to content

KSS Dosyası Nedir?

22 de Haziran de 2021

CSR dosya uzantısına sahip bir dosya, web siteleri tarafından kimliklerini bir Sertifika Yetkilisine doğrulamak için kullanılan bir Sertifika İmzalama İsteği dosyasıdır. CSR dosyaları, başvuranın etki alanını, e-posta adresini ve ülke/eyaletini açıklayan şifreli kısımla kısmen şifrelenir. Ayrıca bir CSR dosyasına ortak anahtar da dahildir. CSR dosyası, genel anahtar ve özel anahtar kullanılarak oluşturulur, ikincisi CSR dosyasını imzalamak içindir.

CSR ayrıca diğer bazı teknik terimlerin kısaltmasıdır, ancak bunların hiçbirinin bu sayfada açıklanan CSR dosya biçimiyle ilgisi yoktur. Bazı örnekler şunları içerir: hücre anahtarı yönlendiricisi, müşteri kendi kendine onarım, içerik hizmeti talebi, ve kontrol ve durum kaydı.

Bir CSR Dosyası Nasıl Açılır

CSR dosyaları bazen OpenSSL veya Microsoft IIS gibi yazılımlarla açılabilir. Bir metin düzenleyiciyle bir CSR dosyası da açabilirsiniz, ancak bu muhtemelen yararlı olmaz. Bir CSR dosyasındaki birincil bilgiler şifrelendiğinden, bir metin düzenleyici, bir metin dosyası olarak görüntülendiğinde yalnızca bozuk metni göstermeye hizmet eder. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın CSR dosyasını açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış uygulama olduğunu veya başka bir yüklü programın CSR dosyalarını açmasını tercih ederseniz, CSR dosyalarını açan varsayılan programı değiştirebilirsiniz.

Bir CSR Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Çoğu dosya formatı, ücretsiz bir dosya dönüştürücü ile diğer formatlara dönüştürülebilir. CSR dosyaları biraz farklıdır ve bu nedenle çok fazla özel CSR dönüştürücüsü yoktur. Örneğin, bir PNG dosyası, birçok ücretsiz görüntü dosyası dönüştürücüsünün onu farklı bir biçime kaydedebileceği kadar popülerdir, ancak CSR dosyalarında durum gerçekten böyle değildir. CSR’yi PEM, PFX, P7B veya DER sertifika dosyalarına dönüştürmenin en kolay yolu, SSLShopper.com’daki ücretsiz çevrimiçi SSL Dönüştürücüsüdür. CSR dosyanızı oraya yükleyin ve ardından kaydetmek için bir çıktı biçimi seçin.

 1. SSLShopper.com’a gidin.

 2. Altında Dönüştürülecek Sertifika Dosyası, seç Dosya seçin.

  SSL Shopper web sitesi.

 3. İçinde Açık iletişim kutusunda dönüştürülecek dosyayı seçin ve Açık.

  Bir CSR dosyası aranıyor.

 4. Altında Geçerli Sertifika Türü, türünü seçin.

  Geçerli sertifika türünü seçme.

 5. Altında Dönüştürülecek Tür, dönüştürmek istediğiniz türü seçin.

  Dönüşüm türünü seçme.

 6. Seç Sertifikayı Dönüştür.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanızı açamamanızın bir nedeni, dosya uzantısını yanlış okumanız ve Sertifika İmzalama İsteği biçimi için başka bir biçimi karıştırmanız olabilir. Gerçekten benzer olduklarında “.CSR” okuyormuş gibi görünen birçok dosya uzantısı vardır. CRS, CSH, CSV, CSS ve CSI dosyalarında bazı örnekler görülebilir. CSR dosyalarıyla ortak bir şeyleri olmasını sevseler de, dosya uzantısı harflerinin ötesinde, bunlar aslında farklı programlarla açılan tamamen farklı türde dosyalardır. Dosyanızın kullandığı dosya uzantısını iki kez kontrol edin ve ardından bunu hangi yazılım programlarının dosyanızı açabileceğini veya dönüştürebileceğini bulmak için araştırma olarak kullanın.