Skip to content

Kuantum Bilgisayarlar Sonunda Akıllı Telefonunuza Güç Verebilir

13 de Ağustos de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • MIT araştırmacıları daha küçük kuantum bilgisayarlar yapmanın bir yolunu buldu.
  • Uzmanlar, kuantum bilgisayarlar tarafından desteklenen gadget’ların mümkün olduğunu, ancak muhtemelen çok uzakta olduğunu söylüyor.
  • Kuantum efektleri kullanan akıllı telefonlar daha iyi güvenlik sağlayabilir.

Kuantum bilgisayarlar bir gün cebinizdeki aygıtlara güç sağlayabilir. Mevcut en küçük kuantum bilgisayarlar taşınabilir olamayacak kadar hantaldır, ancak MIT araştırmacıları artık transistörlerin kuantum bilgisayar eşdeğeri olan süper iletken kübitler oluşturmak için ultra ince malzemeler kullandılar.

Kuantum bilgisayarları günlük kullanım için pratik hale getirme çabasının bir parçası. Harvard Üniversitesi’nde kuantum hesaplama üzerine çalışan hesaplamalı malzeme bilimi profesörü Prineha Narang, “Kuantum cihazları, özellikle katı hal kuantum teknolojisi tarafından etkinleştirilen algılama için, “kişisel elektronik” boyutunda olma yolundalar,” dedi. MIT çalışmasında), bir e-posta röportajında hayateli’a söyledi. “Küçük ayak izi sensörleri, özellikle dağıtılmış kuantum sensörleri için birçok avantaj.”

Boşluğu küçültmek

Daha pratik bir kuantum bilgisayar yapmanın anahtarı kısmen boyutla ilgilidir. Normal bilgisayarlardaki transistörler nanometre ölçeğinde yapılırken, klasik bir bitin kuantum mekanik analoğu olan süper iletken kübitler hala milimetre cinsinden ölçülür. MIT araştırmacıları, geleneksel tasarımların en az yüzde biri boyutunda olan ve komşu kübitler arasında daha az müdahaleye maruz kalan süper iletken kübitler inşa ettiler.

MIT araştırmacılarının süper iletken kübitler için daha küçük kapasitörler oluşturmak için altıgen bor nitrürü nasıl kullandığını gösteren çizim

Araştırmacılar, yakın tarihli bir makalede, yalnızca birkaç tek atomlu atomdan oluşan bir malzeme olan altıgen bor nitrürün, süper iletken bir kübit üzerindeki kapasitörlerdeki yalıtkanı oluşturmak için istiflenebileceğini gösterdiler. Bu malzeme, tipik olarak bir kübitte kullanılanlardan çok daha küçük kapasitörler sağlar ve bu da performanstan önemli ölçüde ödün vermeden ayak izini küçültür.

Gazetenin yazarlarından Joel Wang bir haberde, “Şu anda bir cihazda 50 veya 100 kübit olabilir, ancak gelecekte pratik kullanım için bir cihazda binlerce veya milyonlarca kübite ihtiyacımız olacak” dedi. serbest bırakmak. “Bu yüzden, her bir kübitin boyutunu küçültmek ve aynı zamanda bu yüz binlerce kübit arasındaki istenmeyen karşılıklı konuşmadan kaçınmak çok önemli olacak.”

Belirsizlik ilkesi

MIT’deki son çalışmalara rağmen, yakın zamanda bir kuantum iPhone satın almayı beklemeyin. Kuantum bilgisayarlarını kapsayan bir analist olan James Sanders, bir e-posta röportajında ​​hayateli’a verdiği demeçte, kuantum bilgisayarların öngörülebilir gelecekte veri merkezlerinde ve laboratuvarlarda kalması muhtemeldir.

Çoğu kuantum bilgisayarı, qubit dizilerini aşırı düşük sıcaklıklara getirmek için özel soğutma ekipmanı gerektirir. Bununla birlikte, kuantum başlangıcı Quantum Brilliance, kısa süre önce bir öğle yemeği kutusu boyutunda ve oda sıcaklığında çalışabilen bir kuantum bilgisayar geliştirdi.

Bununla birlikte, gadget’larda kuantum mekaniğinin daha pratik kullanımları, dolaşma ve süperpozisyon gibi kuantum ilkelerini kullanmak olabilir. Kuantum dünyasının bu tuhaf tuhaflıkları, onları kullanan kişisel cihazlara daha fazla güvenlik sağlayabilir. Samsung, daha iyi güvenlik için dünyanın en küçük kuantum rastgele sayı üretecini içeren ilk kuantum teknolojisi tabanlı akıllı telefonu Quantum 2’yi duyurdu.

Bir kuantum hesaplama girişiminin kurucusu olan Jitesh Lalwani, hayateli’a verdiği bir e-posta röportajında, “Kuantum teknolojisinin sağladığı güvenlik prensipte kırılamaz, bu nedenle kuantum teknolojisiyle donatılmış bir telefon tamamen güvenli olabilir.” Kuantum bilgisayar yazılım şirketi Classiq’in CMO’su Yuval Boger, hayateli’a verdiği bir e-posta röportajında, kuantum bilgisayarların gelişmiş makine öğrenimini sağlayarak daha iyi yüz ve ses tanımaya olanak sağlayabileceğini söyledi. Kuantum bilgisayarları kullanarak, hem daha hafif hem de daha yüksek enerji kapasitesine sahip daha iyi akıllı telefon pilleri oluşturulabilir. Otonom otomobiller, daha iyi performans elde etmek, optimal rotaları izlemek ve daha iyi sensörlere sahip olmak için kuantum hesaplamayı da kullanabilir.

“Şu anda, bir cihazda belki 50 veya 100 kübit olabilir, ancak gelecekte pratik kullanım için binlerce veya milyonlarca kübite ihtiyacımız olacak…” Steven Institute of Technology’de kuantum iletişimi uzmanı olan Rainer Martini, hayateli’a bir e-posta röportajında, bir kuantum bilgisayarın bir gün süper akıllı bir yoldaşın temelini oluşturabileceğini söyledi. “Artık, elinizin altında, telefonun yalnızca sözcükleri değil, aynı zamanda sesinizin tonunu, çevreyi tanıdığı ve hatta yüz ifadelerinizi, çevrenizi ve yakındaki kişiler,” dedi Martini. “Artan bilgi işlem gücüne bağlı olarak, telefon tüm bu girdileri kullanıcıyla etkileşim kurmak için kullanabilecek.”