Skip to content

Kuantum Bilgisayarları Yakında Bitcoin’i Kırabilir

22 de Nisan de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Yeni araştırmalar, kuantum bilgisayarların bir gün Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin temelini oluşturan şifrelemeyi kırabileceğini gösteriyor.
  • Ancak bazı uzmanlar, kuantum bilgisayarları kullanan bilgisayar korsanlarına karşı koruma sağlamak için kripto şifrelemenin güçlendirilebileceğini söylüyor.
  • Honeywell, süper bilgisayarların uzaktan erişemeyeceği fiziksel donanımları kullanarak blok zincirini kuantum hesaplamaya dayanıklı hale getirmek için çalışıyor.
Bitcoin’iniz bir gün bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olabilir. Yeni araştırma, bir kuantum bilgisayarın kripto para birimlerinin şifrelemesini nasıl kırabileceğini gösteriyor. En son bulgular, mevcut şifreleme teknolojilerinin artan bilgisayar gücüne dayanamayacağına dair artan endişenin bir parçası. Eski bir ABD Hükümeti BT yetkilisi ve şimdi bir kuantum entropi başlangıcı olan Qrypt’in CTO’su Denis Mandich, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​​​“Bitcoin cüzdanları, tüm bilgisayarlara karşı savunmasız olan aynı genel/özel anahtar çiftleri tarafından korunuyor” dedi. “Klasik bilgisayarlar zayıf anahtarları tahmin edebilirken kuantum bilgisayarlar bunları basitçe hesaplayabilir. Özel anahtar ortaya çıktığında, bu ortak anahtarla ilişkili tüm kripto para birimi herhangi bir yere aktarılabilir ve blok zincirine geçerli bir işlem olarak eklenebilir.”

Kuantum Sıçraması

AVS Quantum Science dergisinde yayınlanan ve kuantum bilgisayar şirketi Universal Quantum tarafından akademik kurumlarla birlikte yürütülen yeni araştırma, 13 milyon fiziksel kübite sahip bir kuantum bilgisayarın Bitcoin şifrelemesini bir gün içinde kırabileceğini ve bunun 300 milyon dolar alacağını gösteriyor. bir saat içinde kırmak için qubit bilgisayar. Bilim adamları ayrıca kuantum bilgisayarların fiziksel boyutunu küçültmek için bir yöntem geliştirdiler. Bir kripto para birimi, bir hükümet veya banka gibi herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayan bir bilgisayar ağı aracılığıyla bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmış dijital bir para birimidir. Madeni para sahipliği kayıtları, güçlü kriptografi kullanılarak bilgisayarlı bir veritabanında saklanır. “Dört yıl önce, hapsolmuş bir iyon kuantum bilgisayarının, günümüzde iletişim şifrelemenin standart yöntemi olan ve 100 m2’ye eşit olan RSA şifrelemesini kırmak için bir milyar fiziksel kubite ihtiyaç duyacağını tahmin etmiştik. Universal Quantum’da kuantum mimarı ve makalenin baş yazarı Mark Webber, bir haber bülteninde, bilgisayarın artık sadece 2.5m2 olması gerektiğini söyledi. Webber, günümüzde son teknoloji kuantum bilgisayarların yalnızca 50-100 kübite sahip olduğunu söyledi. “Tahmini 13-300 milyon fiziksel kübit gereksinimimiz, Bitcoin’in şimdilik bir kuantum saldırısından güvenli olarak kabul edilmesi gerektiğini gösteriyor, ancak kuantum hesaplama teknolojileri, bu tür tahminleri etkileyen düzenli atılımlarla hızla ölçekleniyor ve onları önümüzdeki 10 yıl içinde çok olası bir senaryo haline getiriyor. ” ekledi.

Sanal Para Biriminizi Güvende Tutma

Kuantum bilgisayarların Bitcoin servetini yok edebileceği konusunda herkes hemfikir değil. “Blockchain şifrelemesi bozulursa, topluluk zincirde kırılmalar göreceği için sonuçlar minimum olacaktır.” PA’daki Harrisburg Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde Kuantum Hesaplama programlarını yöneten Terrill Frantz, bir e-posta röportajında ​​Lifewire’a söyledi. “Bugün bir kuantum bilgisayarın yetenekleri ve blok zincirinde uygulanan teknikler hakkında bildiklerimiz göz önüne alındığında, burada bir sorun olduğunu düşünmek için bilinen bir yer yok.” Bir kripto madenciliği uzmanı olan Mason Jappa, bir e-posta röportajında ​​Bitcoin’in “kırılganlık önleyici” bir teknoloji olduğunu söyledi.

Bir şehir reklam panosunda "Blockcain işlemleri daha güvenli ve daha hızlı hale getiriyor" yazan büyük ekran Nasdaq reklamı.

“Yani, stresörler, şoklar ve oynaklığın bir sonucu olarak güçleniyor ve gelişiyor” diye ekledi. “Kuantum hesaplama tehdidi daha acil ve gerçekçi hale gelirse, Bitcoin’deki kriptografik algoritmalar kuantuma dayanıklı olanlara dönüştürülebilir. Bu adım hem Bitcoin Core geliştiricileri hem de Bitcoin kullanıcıları tarafından başlatılacak ve bu konu hakkında zaten tartışmalar var. Bu sadece acil bir tehdit değil.” Blockchain şirketi Elementus’un CEO’su Max Galka, Lifewire ile yaptığı bir e-posta röportajında, Ethereum Vakfı tarafından yönetilen bir girişim de dahil olmak üzere, kuantum sonrası şifreleme teknolojisini geliştirme çabalarının devam ettiğini belirtti. Honeywell ayrıca süper bilgisayarların uzaktan erişemediği fiziksel donanımları kullanarak blok zincirini kuantum hesaplamaya dayanıklı hale getirmek için çalışıyor. Galka, “Neyse ki, geliştiricilere ve mühendislere çözüm geliştirmek için daha fazla zaman veren blok zinciri şifrelemesini kırma yeteneğine sahip kuantum bilgisayarlardan hala birkaç yıl uzaktayız.” Dedi. Öte yandan Mandich, kuantum güvenli kripto para cüzdanları yaratma çabaları olsa da, bazıları orijinal madenciler tarafından kaybedilen savunmasız olanları korumak için geriye dönük olarak hiçbir şey yapılamayacağını belirtti. “Büyük kuantum bilgisayarlara erişimi olan bilgisayar korsanlarının veya ulus devletlerin sessiz PR yayınları, milyarlarca Bitcoin’in transferi ve ardından kripto para birimi ekosisteminin çöküşü olacak” diye ekledi.