Skip to content

Küçük Bilgisayar Sistem Arayüzü (SCSI)

5 de Mayıs de 2021

SCSI, bir bilgisayardaki depolama ve diğer cihazlar için bir zamanlar popüler olan bir bağlantı türüdür. Terim, belirli türdeki sabit sürücüleri, optik sürücüleri, tarayıcıları ve diğer çevresel aygıtları bir bilgisayara bağlamak için kullanılan kabloları ve bağlantı noktalarını ifade eder. SCSI standardı artık tüketici donanım aygıtlarında yaygın değildir, ancak yine de bazı iş ve kurumsal sunucu ortamlarında kullanıldığını göreceksiniz. Daha yeni sürümler şunları içerir: USB’ye Bağlı SCSI (UAS) ve Seri Bağlı SCSI (SAS). Çoğu bilgisayar üreticisi, yerleşik SCSI’yi kullanmayı tamamen bıraktı ve harici aygıtları bilgisayarlara bağlamak için USB ve FireWire gibi çok daha popüler standartları kullanıyor. USB, 40 Gbps’ye yaklaşan maksimum gelen hızıyla çok daha hızlıdır.

Adaptec SCSI Ana Bilgisayar Adaptörü.
PMC-Sierra, Inc.

SCSI, adı verilen daha eski bir arayüze dayanmaktadır. Shugart Associates Sistem Arayüzü (SASI), daha sonra Küçük Bilgisayar Sistem Arayüzü, SCSI olarak kısaltılır ve “scuzzy” olarak okunur.

SCSI Nasıl Çalışır?

Farklı donanım aygıt türlerini doğrudan bir ana karta veya depolama denetleyici kartına bağlamak için bilgisayarlarda dahili olarak kullanılan SCSI arabirimleri. Dahili olarak kullanıldığında, cihazlar bir şerit kablo ile bağlanır. Harici bağlantılar da yaygındır ve tipik olarak bir kablo kullanılarak bir depolama denetleyicisi kartındaki harici bir bağlantı noktası aracılığıyla bağlanır. Denetleyicinin içinde, bağlı aygıtları denetlemek için kullanılan tümleşik bir yazılım parçası olan SCSI BIOS’u tutan bir bellek yongası bulunur.

Farklı SCSI Teknolojileri Nelerdir?

Farklı kablo uzunluklarını, hızları ve bir kabloya bağlanabilen birkaç aygıtı destekleyen birkaç farklı SCSI teknolojisi vardır. Bazen MBps cinsinden veri yolu bant genişlikleri ile anılırlar. 1986’da piyasaya çıkan SCSI’nin ilk sürümü, maksimum 5 MBps aktarım hızına sahip sekiz cihazı destekledi. Daha hızlı sürümler daha sonra 320 MBps hızları ve 16 cihaz desteği ile geldi. Var olan diğer SCSI arabirimlerinden bazıları şunlardır:

  • Hızlı SCSI: 10 MB / sn; sekiz cihazı birbirine bağlar
  • Hızlı Geniş SCSI: 20 MB / sn; 16 cihazı bağlar
  • Ultra Geniş SCSI: 40 MB / sn; 16 cihazı bağlar
  • Ultra3 SCSI: 160 MB / sn; 16 cihazı bağlar
  • Ultra-640 SCSI: 640 MB / sn; 16 cihazı bağlar