Skip to content

Kulaklık Modunda Sıkışmış iPhone Nasıl Onarılır

16 de Haziran de 2021

Ses çaldığınızda ve iPhone’unuzdan ses gelmediğinde, kulaklık bağlı olmadığı halde kulaklığınızın ses düzeyini gösteren bir ekran mesajı göründüğünde, akıllı telefonunuz hala kulaklığa bağlı olduğunuzu düşünür. Bu sorun tam olarak nadir değildir ve çoğu durumda kolayca çözülür. Bu makaledeki talimatlar iPhone 6 ve sonraki sürümleri için geçerlidir.

iPhone görüntüsü: Elma; ekran görüntüsü
 1. Kulaklıkları takın ve çıkarın. İPhone’unuz kulaklıkların takılı olduğunu düşünüyorsa denemeniz gereken ilk şey basittir: bir çift kulaklığı takın, ardından çıkarın. iPhone’unuzdaki kulaklık jakı, kulaklığınızı en son ne zaman çıkardığınızı algılamamış ve hala bağlı olduklarını düşünüyor olabilir. Bu numara sorunu çözerse ve bu durum herhangi bir düzenlilik içinde gerçekleşmiyorsa, bunu bir kerelik tuhaf ve endişelenecek bir şey değilmiş gibi tebeşirleyin.

 2. Ses çıkışı ayarlarını kontrol edin. iOS’un son sürümlerinde sesin nerede çalınacağını siz kontrol edersiniz: kulaklıklar, iPhone’un hoparlörleri, HomePod, diğer harici hoparlörler vb. Kulaklık modu sorununuz ses çıkış ayarlarınızla ilgili olabilir. Bu ayarları kontrol etmek için:

  1. Denetim Merkezi’ni açın. Çoğu iPhone’da ekranın altından yukarı kaydırın. iPhone X, XS, XS Max ve XR’de sağ üst köşeden aşağı kaydırın.
  2. iOS 10’da müzik kontrollerini ortaya çıkarmak için sağdan sola kaydırın. iOS 11 ve sonraki sürümlerde, sağ üst köşedeki müzik kontrollerine dokunun.
  3. iOS 10’da panelin altındaki ses kontrollerine dokunun. iOS 11 ve sonraki sürümlerde, simgesine dokunun. AirPlay simgesi, içinde bir üçgen bulunan üç halka olarak temsil edilir.
  4. Görünen menüde, eğer iPhone bir seçenektir, sesi telefonunuzun yerleşik hoparlörlerine göndermek için buna dokunun.
 3. Uçak Modu’nu etkinleştirin ve devre dışı bırakın. iPhone’unuz hala Bluetooth kulaklıklar gibi harici bir ses kaynağına bağlı olduğunu düşünüyor olabilir. Telefonu Uçak Moduna alıp çıkararak düzeltmek kolaydır. Uçak Modunun açılması, telefonun Wi-Fi ağlarından ve en önemlisi Bluetooth cihazlarından bağlantısını kesmek de dahil olmak üzere telefondaki tüm ağ bağlantılarını geçici olarak keser. Suçlu Bluetooth ise, bağlantıyı kesmek sorununuzu çözmelidir. Yapmanız gerekenler:

  1. Açık Kontrol Merkezi iPhone modelinize uygun şekilde.
  2. öğesine dokunun. Uçak modu simge, bir uçak olarak temsil edilir.
  3. Birkaç saniye bekleyin, ardından Uçak modu Uçak Modu’nu kapatmak için simgesine tekrar basın.
 4. iPhone’u yeniden başlatın. İPhone’u yeniden başlatarak birçok sorun çözülebilir. Kulaklık modunda takılıp kalmak, yeniden başlatmayla giderilebilecek basit, geçici bir teknik arızanın sonucu olabilir. iPhone’unuz için yeniden başlatma prosedürleri, sahip olduğunuz modele bağlıdır. Her model için adım adım talimatlar için Herhangi Bir iPhone Modelini Sıfırlama bölümünü okuyun.

 5. Kulaklık jakını temizleyin. iPhone, kulaklık jakında bir şey olduğunu algıladığında kulaklıkların takılı olduğunu düşünür. Jaktaki başka bir şeyin yanlış sinyal göndermesi olasıdır. Kulaklık jakında tüy veya başka bir pislik birikmişse ve iPhone’u başka bir şey olduğunu düşünmesi için kandırıyorsa:

  1. Çoğu modelde, kulaklık jakında herhangi bir şey olup olmadığını görmek kolaydır. Çok eski modellerde, iyi bir görünüm elde etmek için jaka bir el feneri veya kalem ışığı tutmanız gerekebilir.
  2. Jaka baktığınızda, telefonun metal iç kısımları dışında gerçekten hiçbir şey görmemelisiniz. Tüy veya tuhaf ya da yerinde olmayan bir şey görürseniz, olmaması gereken bir şey olabilir.
  3. Kulaklık jakındaki tiftik veya diğer kalıntıları temizlemenin en iyi ve en güvenli yolu basınçlı havadır. Çoğu ofis malzemeleri veya bilgisayar mağazasından bir kutu satın alın. Birlikte verilen pipeti kullanın ve herhangi bir pisliği üflemek için kulaklık jakına birkaç hava püskürtün. Basınçlı havanız yoksa veya elinize bulamıyorsanız, bir pamuklu çubuk veya tükenmez kalemdeki plastik mürekkep tüpünü deneyin.

  Kulaklık jakındaki tüyleri temizlemek için katlanmamış bir ataş kullanmayı denemek cazip gelebilir; bir ataş doğru boyuttadır ve biraz güç de sunar, ancak bu gerçek bir son çare olmalıdır. Bir ataş kullanarak muhtemelen iPhone’unuza herhangi bir zarar vermezsiniz, ancak telefonunuzun içine metal bir nesneyi kazımak kesinlikle hasar potansiyeline sahiptir. Bu seçeneği kullanmayı seçerseniz, dikkatli bir şekilde ilerleyin.

 6. Su hasarı olup olmadığını kontrol edin. Kulaklık jakını temizlemek yardımcı olmadıysa, farklı bir donanım sorununuz olabilir. Telefonun içine giren su veya diğer nem nedeniyle hasar görmüş olması olasıdır. Bu durumda, kulaklık jakı, iPhone’un su hasarı göstergesinin birçok modelde göründüğü yerdir. Daha yeni modeller için SIM Kart yuvasında görünür. Her iPhone modelinde su hasarı göstergesinin nerede göründüğüne ilişkin ayrıntılı talimatlar için Apple Destek, ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Su hasarına işaret eden turuncu noktayı görürseniz iPhone’unuzu kulaklık modundan çıkarmak için bir onarıma ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca telefonu su hasarından kurtarmayı deneyebilirsiniz.

 7. Apple’dan teknik destek alın. iPhone’unuz hala kulaklıkların takılı olduğunu düşünüyorsa Apple’daki uzmanlara danışmanız gerekir. Sorunun nedenini teşhis etmenize ve yazılım aracılığıyla veya telefonunuzu onarıma götürerek düzeltmenize yardımcı olabilirler. Apple’dan çevrimiçi olarak destek alabilir veya size en yakın Apple Store’da yüz yüze destek için Genius Bar randevusu alabilirsiniz. İyi şanslar!