Skip to content

Kulaklıklar için Windows Sonic Nedir?

26 de Nisan de 2021

Kulaklıklar için Windows Sonic, Microsoft’un sıradan stereo kulaklıklarla bile herkes için bir surround ses deneyimi yaratmaya çalışan uzamsal sesi benimsemesidir.

Windows Sonic nedir?

Windows Sonic, 2017’de bir güncellemenin parçası olarak Windows 10’a eklendi ve Xbox One sahipleri için de bir güncellemede hızlı bir şekilde kullanıma sunuldu. Bir surround ses deneyimi için (her ikisinin de artıları ve eksileri ile) Dolby Atmos kulaklık kullanma seçeneği her zaman olsa da, Kulaklıklar için Windows Sonic aracılığıyla sonik sese bağlı kalmanın birçok nedeni vardır.

Uzamsal Ses Nedir?

Uzamsal ses, Kulaklıklar için Windows Sonic’in temelini oluşturur ve ‘3B uzaydaki konumlardan ses yayan ses nesneleri yaratmanın’ bir yolu olarak gereklidir. Esasen, sanki Windows odanızın etrafına dağılmış birden fazla hoparlör oluşturmuş ve ardından sonuçları kulaklıklarınızla taklit etmiş gibi. Bu, daha az fiziksel ekipmanla surround sesi deneyimlemenin basit bir yoludur.

xbox.com
Sesleri kulaklığınıza gönderilmeden önce karıştırır. Örneğin, bir oyunda sağ köşeden gelen bir silah sesi ‘yeniden konumlandırılır’, böylece gerçekten o yönden geldiğini kulaklıklarınızdan duyarsınız.

Kulaklıklar için Windows Sonic Nasıl Çalışır?

Kulaklıklar için Windows Sonic, sanal yollarla çalışır. Zor iş, kullandığınız fiziksel ekipman yerine yazılım tarafından yapılır. Sonik kulaklıklar veya özel surround sesli kulaklıklar kullanmak yerine, Windows Sonic, yalnızca bilgisayarınızdaki hoparlör ayarlarınızdaki bir düğmeyi değiştirerek etkinleştirilir. Yerleşik dizüstü bilgisayar hoparlörleri gibi tüm kurulumlarla çalışmaz, ancak tüm kulaklıkları destekler. Kulaklıklar için Windows Sonic, yalnızca 7.1 kanal formatlarını işleme kapasitesine sahip uygulamalar, oyunlar veya filmlerle çalışır. Bazı oyunlar ve uygulamalar onu etkinleştirmekten yararlanamayabilir.

Avantajları Nelerdir?

Kulaklıklar için Windows Sonic’i kullanmanın birçok avantajı vardır. İşte bunlardan bazılarına kısa bir bakış.

  • Alan kısıtlamaları: Benzer bir ses deneyimi elde etmek için kapsamlı surround ses sistemleri kurma konusunda endişelenmenize gerek yok.
  • Bu daha ucuz: Kulaklıklar için Windows Sonic’in kullanımı ücretsizdir ve pahalı ekipman gerektirmez.
  • Kurulumu basit: Genel olarak, bilgisayarınızda veya Xbox One’da bir anahtarı açıp kapatarak bunu ayarlayabilirsiniz.

Ne Zaman En Yararlıdır?

Daha az fiyata daha kaliteli sesin keyfini çıkarmak her zaman iyidir, ancak Kulaklıklar için Windows Sonic’in ekstra kullanışlı olduğu birkaç önemli alan vardır.

  • Oyun: Oyun oynarken, Windows Sonic’in konumsal yönü, ayak seslerinin veya silah seslerinin geldiği yönü duyabileceğiniz anlamına gelir. Özellikle çok oyunculu oyunlarda, kulaklarınıza ve tepki becerilerinize güvenmek son derece yararlıdır.
  • Filmler: İyi görüntü kalitesi ve mükemmel sesle filmler her zaman daha iyidir. Kulaklıklar için Windows Sonic etkinleştirilmiş bir film izlerken ince nüansları duyma şansınız daha yüksektir.

Kulaklıklar için Windows Sonic Kullanmaya Değer mi?

Windows Sonic’in kullanımı tamamen ücretsizdir, bu nedenle bilgisayarınızda veya Xbox One’da etkinleştirmemeniz için hiçbir neden yoktur. Uzamsal ses teknolojisini kullanarak daha iyi ses kalitesi sağlar ve ekstra ekipman satın almak zorunda kalmadan bir surround ses biçiminin keyfini çıkarmanın harika ve ucuz bir yoludur.