Skip to content

Lame_enc.dll Bulunamadı Hataları Nasıl Düzeltilir

5 de Mayıs de 2021

Tüm lame_enc.dll hataları, LAME MP3 kodlayıcının eksik bileşeninden veya kullanmakta olduğunuz ses programının LAME MP3 kodlayıcıyla yaşadığı başka bir sorundan kaynaklanır. Eksik bir lame_enc.dll DLL dosyasını içeren herhangi bir hata mesajı, kullanmakta olduğunuz programın LAME MP3 kodlayıcı ile sahip olduğu bir soruna atıfta bulunuyor. Kullandığınız programa ve hangi işletim sistemini çalıştırdığınıza bağlı olarak, lame_enc.dll hatasını Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows’un eski sürümlerinde de görebilirsiniz.

Lame_enc.dll Hataları

Audacity yazılım programı tarafından oluşturulan aşağıdaki ilk iki hata, en yaygın olanıdır çünkü Audacity, LAME MP3 kodlayıcıyı kullanan en yaygın uygulamadır. Bu programı kullanmıyorsanız, hata mesajınız farklı olacaktır ve aşağıdaki son üç örnek gibi görünebilir.

 • Audacity, MP3 dosyalarını doğrudan dışa aktarmaz, bunun yerine MP3 dosya kodlamasını işlemek için ücretsiz olarak kullanılabilen LAME kitaplığını kullanır. LAME MP3 kodlayıcıyı indirerek lame_enc.dll dosyasını ayrı olarak edinmeli ve ardından Audacity için bu dosyayı bulmalısınız. Bunu sadece bir kez yapmanız gerekir. Lame_enc.dll dosyasını şimdi bulmak ister misiniz?
 • Audacity, MP3’leri oluşturmak için lame_enc.dll dosyasına ihtiyaç duyar.
 • LAME_ENC.DLL Dosyası Bulunamadı
 • Lame_enc.dll yüklenirken hata oluştu
 • Lame_enc.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı.

Lame_enc.dll hataları bazen kullandığınız ses programı ilk açıldığında ortaya çıkar. Diğer zamanlarda, WAV’ı MP3’e dönüştürmek için Audacity’yi kullandığınızda olduğu gibi, üzerinde çalıştığınız ses projesini bir MP3 dosyası olarak kaydetmeye çalıştığınızda görünecektir. DLL hata mesajı, LAME MP3 kodlayıcısını kullanan herhangi bir ses programı için geçerlidir. LAME MP3 kodlayıcı kullanan ve lame_enc.dll hataları oluşturabilecek bazı yaygın yazılım programları arasında Audacity, MuseScore, FFmpeg, VideoLAN, jRipper, CDex, REAPER, LameDropXPd, DVDx, OmniEncoder, LAMEX, RazorLame, Audigrabber, RipTrax, WinAmp, UltraISO bulunur , VirtualDJ, TextAlound MP3 ve çok daha fazlası.

Lame_enc.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Herhangi bir “DLL indirme sitesinden” lame_enc.dll dosyasını indirmeyin. Bunu yapmanın asla iyi bir fikir olmamasının birçok nedeni vardır. İndirmek için lame_enc.dll dosyasını sunan çok sayıda site var, ancak önerebileceğimiz birkaç yasal site var. Bu sitelerden birinden zaten indirdiyseniz, hemen kaldırın ve aşağıdaki adımlarla devam edin.

 1. Lame_enc.dll hatasını oluşturan ses programını kapatıp yeniden açın. Audacity veya kullandığınız herhangi bir uygulama, yeniden başlatmanın çözebileceği geçici bir sorun yaşıyor olabilir.

 2. En son LAME MP3 kodlayıcı paketini indirin. Bu Audacity onaylı sitedeki ZIP dosyası, lame_enc.dll ve ilgili dosyaların en son sürümünü içerir. LAME MP3 kodlayıcının gerçek kaynak konumu SourceForge.net’teki LAME sitesinde bulunur, ancak buradaki dosyalar ses programınız tarafından hemen kullanılamaz.

 3. DLL dosyasını 2. Adımda indirilen ZIP dosyasından çıkarın.

  Windows, dosyaları açmak için yerleşik yeteneklere sahiptir, ancak özel bir programı tercih ediyorsanız, 7-Zip veya PeaZip kullanmayı düşünün.

 4. Lame_enc.dll dosyasını, özel ses programınızın gerektirdiği konuma kopyalayın. Veya 2. Adımdan yürütülebilir sürümü yükleyin. Bazı programlar lame_enc.dll dosyasının belirli klasörlerde yer almasını gerektirmez. Örneğin Audacity, yalnızca DLL dosyasının nerede olduğunu söylemenizi gerektirir — nerede olduğu umurunda değildir. Audacity ile lame_enc.dll sorunları yaşıyorsanız, Düzenle > Tercihler > Kitaplıklar bulmak için menü MP3 Dışa Aktarma Kitaplığı Bölüm. Seç Bul ve sonra Araştır DLL dosyasını seçmek için.

  Audacity'deki lame_enc.dll dosya konumu

  Windows için EXE sürümünü yüklediyseniz, DLL dosyası şurada depolanmalıdır: C: Program Dosyaları (x86) Lame For Audacity Klasör. Audacity’nin en son sürümünü çalıştırıyorsanız bu adım ve ekran görüntüsü alakalı değildir. Programın eski sürümleri, varsayılan olarak LAME MP3 kodlayıcı içermiyordu, bu nedenle manuel olarak seçebilirsiniz.

 5. Yukarıdaki adımlar işe yaramadıysa, programınız için geçerli değilse veya çok kafa karıştırıcıysa, DLL hatasını oluşturan programı yeniden yükleyin. Yazılımın yeniden yüklenmesi, basitçe bozulmuş gerekli bir bileşense DLL dosyasının yerini almalıdır. Bu özellikle Audacity için geçerlidir çünkü varsayılan olarak LAME MP3 kodlayıcı içerir (2019’da piyasaya sürülen v2.3.2’den itibaren).