Skip to content

LAN Nedir?

22 de Mayıs de 2021

LAN, yerel alan ağı anlamına gelir. LAN, belirli bir konumda bulunan bir grup bilgisayar ve aygıttır. Cihazlar bir Ethernet kablosuyla veya Wi-Fi aracılığıyla LAN’a bağlanır. Evinizde bir LAN olabilir. Bilgisayarınız, tabletiniz, akıllı TV’niz ve kablosuz yazıcınız Wi-Fi’niz üzerinden bağlanıyorsa, bu bağlı cihazlar LAN’ınızın bir parçasıdır. Yalnızca yetki verdiğiniz cihazlar LAN’ınıza erişebilir.

LAN’ın Kısa Tarihi

LAN’lar ilk olarak 1960’larda kolejler ve üniversiteler tarafından kullanıldı. Bu bilgisayar ağları, kütüphane koleksiyonlarını kataloglamak, sınıfları planlamak, öğrenci notlarını kaydetmek ve ekipman kaynaklarını paylaşmak için kullanıldı. LAN’lar, Xerox PARC’ın 1976’da Ethernet’i geliştirmesinden sonrasına kadar ticari kuruluşlar arasında popüler hale gelmedi. New York’taki Chase Manhattan Bank, bu yeni teknolojinin ilk ticari kullanımıydı. 1980’lerin başında, birçok işletme, yazıcıları ve dosya depolamayı tek bir sitede paylaşan yüzlerce bilgisayardan oluşan bir internet ağına (intranet) sahipti. Ethernet’in piyasaya sürülmesinden sonra, Novell ve Microsoft gibi şirketler bu Ethernet LAN ağlarını yönetmek için yazılım ürünleri geliştirdi. Zamanla bu ağ araçları, popüler bilgisayar işletim sistemlerinin bir parçası haline geldi. Microsoft Windows 10, bir ev ağı kurmak için araçlar içerir.

Bir LAN’ın Özellikleri

LAN’lar birçok boyutta gelir. Bir ev internet bağlantısı üzerinden bağlanan bir grup cihaz bir LAN’dır. Küçük işletmelerde, bir düzine veya yüz bilgisayarı yazıcı ve dosya depolama ile birbirine bağlayan LAN’lar vardır. En büyük LAN’lar, dosyaları depolayan, cihazlar arasında veri paylaşan ve dosyaları yazıcılara ve tarayıcılara yönlendiren bir sunucu tarafından kontrol edilir.

Stefan Schweihofer / Pixabay
LAN, LAN’a bağlı cihazların ev, okul veya ofis gibi aynı binada olması açısından diğer bilgisayar ağlarından (internet gibi) farklıdır. Bu bilgisayarlar, yazıcılar, tarayıcılar ve diğer cihazlar bir Ethernet kablosuyla veya bir kablosuz yönlendirici ve bir Wi-Fi erişim noktası aracılığıyla bir yönlendiriciye bağlanır. Bir telefon hattı veya radyo dalgası üzerinden birden çok LAN bağlanabilir.

Ethernet LAN ağının resmi

T.seppelt / Wikimedia Commons / CC, SA 4.0 tarafından

İki Yerel Alan Ağı Türü

İki tür LAN vardır: istemci / sunucu LANları ve eşler arası LAN’lar. İstemci / Sunucu LANları, merkezi bir sunucuya bağlı birkaç cihazdan (istemciler) oluşur. Sunucu, dosya depolamayı, yazıcı erişimini ve ağ trafiğini yönetir. İstemci, kişisel bir bilgisayar, tablet veya uygulamaları çalıştıran diğer cihazlar olabilir. İstemciler sunucuya kablolarla veya kablosuz bir bağlantıyla bağlanır.

İstemci / Sunucu LAN ağının resmi

Silver Star / Wikimedia Commons / CC, 2.5
Eşler Arası LAN’ların merkezi bir sunucusu yoktur ve istemci / sunucu LAN’ı gibi ağır iş yüklerini kaldıramaz. Eşler arası bir LAN’da, her kişisel bilgisayar ve cihaz, ağı çalıştırmayı eşit olarak paylaşır. Cihazlar, bir yönlendiriciye kablolu veya kablosuz bağlantı yoluyla kaynakları ve verileri paylaşır. Çoğu ev ağı eşler arasıdır.

Yerel Alan Ağının temel topolojisini gösteren şema

Javier E. Fajardo / Wikimedia Commons / Kamuya Açık Doman

Evde LAN Nasıl Kullanılır

Ev LAN’ı, PC’ler, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, yazıcılar, faks makineleri ve oyun cihazları dahil evinizdeki her cihaz arasında bir bağlantı oluşturmanın harika bir yoludur. Cihazlarınız Wi-Fi’nize bağlandığında, dosyaları aile üyelerinizle özel olarak paylaşabilir, herhangi bir cihazdan kablosuz olarak yazdırabilir ve diğer bağlı cihazlardaki verilere erişebilirsiniz.

Ev LAN ağı örneği

Ev Ağı Medyan Ortakları / Cartoon Networks
Bir ev LAN’ı ayrıca ev güvenlik sistemlerini, akıllı TV’leri, ev ortamı kontrollerini ve akıllı mutfak cihazlarını içerecek şekilde genişletilebilir. Bu sistemler LAN’a eklendiğinde, her sistem evdeki herhangi bir cihaz ve konumdan kontrol edilebilir. Evinizde Wi-Fi internet varsa, bir kablosuz ev LAN ağı kurmaya hazırsınız.