Skip to content

Last.fm Nedir ve Kullanmalı mıyım?

20 de Haziran de 2021

Last.fm, harika dinleme, izleme ve paylaşma özellikleri sunarken en sevdiğiniz müzikleri ücretsiz olarak yayınlamanıza olanak tanır. Last.fm’i diğer hizmetlerden ayıran şey, dinlediğiniz müziğe dikkat ederek neyi sevdiğinizi öğrenmeyi hedeflemesidir. Ardından, sizin için ayrıntılı bir profil oluşturmak için son derece benzersiz ve gelişmiş “scrobbler” aracını kullanır, böylece en iyi kişiselleştirilmiş müzik önerilerini sağlayabilir.

Platform, diğer hizmetler ortaya çıkmaya başlamadan çok önce müzik tutkunları için popüler bir sosyal ağdı. Kaydolduğunuzda, kendi Last.fm kullanıcı profilinizi oluşturabilir, ardından devam edip arkadaşlarınızla bağlantı kurabilir veya haftalık müzikal “komşularınıza” göz atabilirsiniz. Gruplar ve etkinlikler de mevcuttur.

Last.fm’i Neden Kullanmalısınız?

Diğer birçok popüler müzik akışı hizmeti mevcutken, sadece bir tanesine karar vermek zor. Her birine bir test vermek, birbirlerine karşı nasıl yığıldığını görmenin iyi bir yoludur, ancak bunu yapmadan önce, Last.fm’i öne çıkaran birkaç temel unsur var.

Kişiselleştirilmiş Müzik Önerileri

Last.fm, dinleme alışkanlıklarınıza göre size müzik önermeye odaklanır. Bu, kendi çalma listelerinizi çok ayrıntılı bir şekilde oluşturmak ve özelleştirmek için zaman harcamak yerine, kişisel zevkinize uygun harika müzikleri anında keşfetmeyi tercih ediyorsanız, Last.fm mükemmel bir seçimdir.

Dinleme Deneyiminizi Kontrol Edin

Hizmet size daha fazla müzik önerisi sunmaya çalışsa da, Last.fm’de ne dinleyebileceğiniz üzerinde hâlâ çok fazla kontrolünüz var. Bireysel gruplar ve sanatçılar ile derinlemesine gitmenizi sağlar. Ayrıca dinleme geçmişinizin zirvesinde kalabilirsiniz, keşfetme işlevi birçok kullanıcı tarafından rakip hizmetlere göre tercih edilir ve hemen hemen her yerde olduğundan çok daha fazla topluluk havası elde edersiniz.

Müziğinizi Her Yerden İzleme Fırsatı

Last.fm’in scrobbler özelliği, resmi masaüstü veya mobil uygulamalardan kullanılabilir. Dinlediğiniz şarkılar izlenir ve otomatik olarak müzik profilinize eklenir.

Diğer Popüler Uygulamalarla Entegrasyon

Last.fm, iTunes kitaplığınız, Spotify, YouTube, SoundCloud ve diğerleri dahil olmak üzere diğer popüler müzik hizmetleriyle entegre edilebilir. Bu, Last.fm’i entegre ettiğinizde, bunun gibi üçüncü taraf uygulamalardan dinlediğiniz müzikleri de skroplayabileceğiniz anlamına gelir.

En İyi Listeler Böylece Hangi Müziğin Sıcak Olduğunu Her Zaman Bileceksiniz

Last.fm kullanıcılarının gerçekten sevdiği son büyük özellik, çizelgeler özelliğidir. Last.fm, her hafta kullanıcıların kişisel zevklerine göre ayrıntılı çizelgeler ve istatistikler oluşturur. Ayrıca, En İyi Parçalar, En İyi Sanatçılar, En İyi Albümler, Haftalık En İyi Sanatçılar ve Haftalık En İyi Parçalar dahil olmak üzere, istediğiniz zaman göz atabileceğiniz çeşitli farklı çizelgeler de vardır. Genel olarak, Last.fm harika bir hizmet ve tarzınıza uyan harika müzikleri keşfetmek için yardıma ihtiyacınız varsa kesinlikle kullanmaya değer. Nasıl sevdiğini görmek için kendin dene!