Skip to content

Lastik Basıncı İzleme Sistemi Nasıl Kurulur

26 de Mayıs de 2021

Lastik basıncı izleme sistemleri, patlak bir lastikle sürüş yapmanızı engelleyen bir araç güvenlik teknolojisidir. Bu sistemler, herhangi bir lastik basınç kaybederse sizi uyarmak için kablosuz basınç sensörleri ve merkezi bir alıcı ünite kullanır. Bazı araçlar yerleşik sistemlerle birlikte gelir. Yine de evde bir lastik basıncı izleme sistemi kurabilirsiniz.

Lastik Basıncı İzleme Sistemleri Türleri

İki ana tip satış sonrası lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) vardır. Bir tip, lastiklerin içine yerleştirilmiş sensörleri kullanır, bu durumda sensör tipik olarak supap sapının dahili bir parçasıdır. Diğer tip, valf gövdesi kapaklarına yerleştirilmiş sensörleri kullanır. Her sensör türünün avantajları ve dezavantajları vardır, ancak kapak türünü yalnızca evde takabilirsiniz. Valf gövdelerinde yerleşik sensörlere sahip bir sistem istediğinizi varsayalım. Bu durumda, iki seçeneğiniz vardır: işin bir tamirciye yaptırılması veya evde lastikleri çıkarın ve sensörlerin takılması için lastikleri bir lastik mağazasına götürün.

Satış Sonrası Lastik Basıncı Monitörü Nasıl Kurulur

Dahili sensörleri kullanan bir satış sonrası lastik basıncı monitörü takmak için, her bir lastikten havayı boşaltın, her bir lastikteki damağı kırın, supap saplarını çıkarın ve ardından supap gövdelerini basınç sensörleriyle değiştirin.

Kapak Tabanlı Lastik Basıncı Monitörü Nasıl Kurulur

Tipik olarak kapak tabanlı lastik basıncı izleme sistemlerini herhangi bir özel ekipman olmadan kurabilirsiniz. İşi evde yapmak istiyorsanız, bunlar daha iyi bir seçimdir. Bu tür bir sistemi kurmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • Lastikleriniz için yeterli sensör: Çoğu aracın yalnızca dört sensöre ihtiyacı vardır, ancak çift arka tekerleğiniz varsa altı sensöre ihtiyacınız olacaktır. Sensörlerin lastiklerinizdeki hava basıncı seviyesine göre tasarlandığından emin olun.
 • Sensörlerle kullanılmak üzere tasarlanmış bir alıcı ünitesi: Çoğu kit hem sensörler hem de bir alıcı ünitesiyle birlikte gelir. Sensörlerin ve alıcının uyumlu olduğundan emin olun.
 • Eski valf gövdesi kapaklarını saklayacak bir yer: Sensörleri çıkarmanız veya sensörleri farklı bir araca değiştirmeniz gerekirse, eski supap gövdesi kapaklarına ihtiyacınız olacaktır. Onları kaybetmeyin.
 • Anti-seize bileşiği: Bu isteğe bağlıdır ve kurulumu tamamlamak için buna ihtiyacınız yoktur. Tutukluk önleme, metal sensörlerin valf saplarına takılmasını önler.
 1. Supap gövdesi kapaklarını çıkarın ve güvenli bir yerde saklayın. 2. Yakın zamanda lastik basıncını kontrol ettiyseniz, sonraki adıma geçin. Ancak, bir süredir yapmadıysanız, lastik basıncını kontrol edin. Lastik basıncı düşükse, sensörleri takmadan önce bunu doğru şişirme seviyesine ayarlayın. Her arabanın kendine özgü gereksinimleri vardır. Lastiklerin ne kadar basınca ihtiyaç duyduğundan emin değilseniz kullanım kılavuzunuzu, özellikler etiketini veya lastik yan duvarlarını kontrol edin.

 3. TPMS’yi kalibre edin. Bazılarının kalibre edilmesi kolaydır ve diğer sistemler kalibre edilemez. Sisteminizi kalibre edebiliyorsanız, aracınızın ihtiyaç duyduğu belirli basınç miktarına ayarlayın. Sistemin sizi uyardığı eşiği de seçebilirsiniz. Bazı monitörler lastiklerdeki gerçek basıncı göstermediğinden, uyarı noktasının ne olduğunu bilmek önemlidir. Kalibre edemeyeceğiniz bir sistem satın alırsanız, lastiklerinizdeki basınç miktarı ile uyumlu olanı seçin. Örneğin, lastiklerinizin 35 PSI’ye ihtiyacı varsa, ancak 50 PSI’ye kalibre edilmiş sensörler satın alırsanız, lastikler az şişirilmemiş olsa bile TPMS uyarı ışıkları yanacaktır.

  Demonte bir lastik basıncı izleme sensörü. 4. Sensörleri takın. Kapak tabanlı lastik basınç sensörlerinin takılması basittir. Arabanız üzerinde çalışma deneyiminiz olmasa bile, sorun yaşamazsınız. Çoğu durumda, tek yapmanız gereken valf gövdesi kapaklarının yerine sensörleri vidalamaktır. Sistemin doğru çalışması için sıkı bir sızdırmazlığa ihtiyacınız olduğundan, sensörleri çapraz geçirmekten kaçının. Normal valf gövdesi kapakları, valfler öyle yaptığı için geri basıncı tutmaz. Bununla birlikte, kapak tabanlı sensörler, diğer lastik basınç kontrol cihazlarında olduğu gibi valfleri bastırır. Sensörleri takarken küçük bir parça tutukluk önleyici bileşik kullanmak isteyebilirsiniz. Bazı durumlarda, sensör dişleri valf gövdesi dişlerini aşındırır veya bunlara yapışır. Böyle bir durumda sensörleri kaldıramayabilirsiniz. Bileşiğin sensör mekanizmasına sıkışmadığından emin olun.

  Takılı bir lastik basıncı izleme sensörü. 5. Lastik basıncı monitörünü açın ve her lastikten bir sinyal aldığını doğrulayın. Başlamazsa, sorunu belirlemek için bir sorun giderme prosedürü uygulayın. Binek otomobiller için tasarlanmış bazı sistemler, uzun bir kamyon, SUV veya eğlence aracı üzerinde çalışmak için yeterince yüksek sinyal gücüne sahip olmayabilir. Sensör kapaklarındaki düşük pil seviyeleri nedeniyle sistem düzgün çalışmayabilir.

  Bir araca takılı bir TPMS alıcısı.Sensörleri Yeni Lastiklere veya Araca Taşıyın

Yeni lastikler veya jantlar satın alırsanız veya tüm aracınızı yükseltirseniz, kapak tabanlı bir lastik basıncı izleme sistemini yanınızda taşımak kolaydır. Lastik içi monitörler, eğer satarsanız genellikle eski arabanızla birlikte gitmek zorunda kalırken, kapak tabanlı bir sistemdeki sensörleri çıkarıp sensörleri yanınızda götürmek basit bir konudur. Sensörleri çıkarın, ilk kurulum prosedürü sırasında kaydettiğiniz kapakları takın ve gitmeniz iyi olur. Kapak tabanlı bir satış sonrası lastik basıncı izleme sistemini yeni bir araçla değiştirmek de aynı derecede kolaydır. Sensörleri yeni araca takın, her şeyin doğru şekilde kalibre edildiğinden emin olun ve aracınızda aynı bunun gibi bir satış sonrası lastik basıncı monitörü olacaktır.