Skip to content

Lastik Damga Metin Efekti Photoshop Eğitimi

6 de Haziran de 2021

Bu öğretici, Photoshop ile metne veya bir görüntüye damga efektinin nasıl uygulanacağını gösterecektir. Bu durumda, bir lastik damgayı taklit edeceğiz, ancak bu efekti, metin veya grafikler üzerinde bir grunge veya eskitme efekti oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Bu talimatlar Photoshop CC 2015 ve sonraki sürümleri için geçerlidir. Bazı komutlar ve menü öğeleri diğer sürümlerde farklı olabilir.

Photoshop’ta Lastik Damga Etkisi Nasıl Oluşturulur

 1. İstediğiniz boyut ve çözünürlükte beyaz arka plana sahip yeni bir belge oluşturun. Şuraya gidin: Dosya > Yeni menü öğesini seçin ve istediğiniz yeni belge boyutunu seçin ve ardından TAMAM MI inşa etmek için.

 2. mektuba basın T Yazım aracını açmak için klavyenizdeki Gibi ağır bir yazı tipi kullanarak metin ekleyin Bodoni 72 Oldstyle Kalın. Oldukça büyük yapın (bu resimde 100 punto) ve büyük harfle yazın. Kendi yazı tipinizde, harfler arasındaki dar boşluktan hoşlanmıyorsanız, Karakter pencere pencere > Karakter menü öğesini seçin veya metin aracının seçenekler çubuğundaki simgesini tıklayın. Aralığını ayarlamak istediğiniz harfler arasında tıklayın ve ardından Karakter panelinden karakter aralığını artırmak veya azaltmak için karakter aralığı değerini daha büyük veya daha küçük bir sayıya ayarlayın. Ayrıca harfleri vurgulayabilir ve izleme değerini ayarlayabilirsiniz.

  Karakter menüsünün vurgulandığı bir Photoshop ekran görüntüsü

 3. Metni yeniden konumlandırın. Metnin genişliğini ayarlamadan biraz daha uzun veya daha kısa olmasını istiyorsanız, Ctrl+T veya Komut+T metnin etrafına bir düzenleme kutusu koymak için kısayol. Metni istediğiniz boyuta uzatmak için sınır çizgisinin üstündeki küçük kutuya tıklayın ve sürükleyin. Basın Giriş Ayarı onaylamak için Bu zamanı, Taşı aracıyla yapabileceğiniz bir şey olan tuval üzerindeki metni yeniden konumlandırmak için de kullanabilirsiniz (V kısayol).

  Kelime damgası Taşı Aracı kullanılarak uzatılır

 4. Yuvarlak bir dikdörtgen ekleyin. Bir damga, çevresinde yuvarlak bir kutuyla en iyi şekilde görünür, bu nedenle sen şekil aracını seçmek için tuşuna basın. Seçildikten sonra, Araçlar menüsünden araca sağ tıklayın ve Yuvarlak Dikdörtgen Aracı o küçük menüden. Photoshop’un üst kısmındaki aracın özellikleri için bu ayarları kullanın:

  • yarıçap: 30 (bunu belge boyutunuza uygun yapın)
  • Doldurun: Yok (üzerinde kırmızı çizgi olan gri kutu)
  • İnme: Siyah

  Dikdörtgeni metninizden biraz daha büyük çizin, böylece onu her taraftan biraz boşlukla çevreleyin. Mükemmel değilse, Taşı aracına geçin (V) seçin ve ihtiyacınız olan yere sürükleyin. Dikdörtgenin aralığını damga harflerinden bile ayarlayabilirsiniz. Ctrl+T (Windows) veya Komut+T (Mac’te).

  Yuvarlatılmış Dikdörtgen Aracı vurgulanmış olarak Photoshop'un ekran görüntüsü

 5. Dikdörtgene bir kontur ekleyin. Katmanlar paletinden sürükleyerek, üzerinde dikdörtgen bulunan katmanı metin katmanının altında olacak şekilde hareket ettirin. Dikdörtgen katmanı seçiliyken, sağ tıklayın ve Karıştırma seçenekleri…ve bu ayarları İnme Bölüm:

  • Boyut: 12
  • Durum: Dışarıda
  • Dolgu Türü: Renk
  • Dolgu Rengi: Beyaz

  Katman özelliklerinin vurgulandığı bir Photoshop ekran görüntüsü

 6. Katmanları hizalayın ve akıllı nesneye dönüştürün. Katmanlar paletinden hem şekil hem de metin katmanını seçin, Taşıma aracını etkinleştirin (V) ve dikey merkezleri ve yatay merkezleri hizalamak için düğmeleri tıklayın. Bu seçenekler, Taşı aracını etkinleştirdikten sonra Photoshop’un en üstündedir. Her iki katman da seçiliyken, Katmanlar paletinde bunlardan birine sağ tıklayın ve Akıllı Nesneye Dönüştür. Bu komut, katmanları birleştirir ancak daha sonra metninizi değiştirmek istemeniz durumunda bunları düzenlenebilir halde bırakır.

  Metin ve şekil Akıllı Nesneye dönüştürülür

 7. Katmanlar paletinde, Yeni dolgu veya ayarlama katmanı oluştur buton. Katmanlar paletinin en altında daireye benzeyen bu. Toplamak Desen… o menüden. Desen doldurma iletişim kutusunda, paletin çıkmasını sağlamak için soldaki küçük resme tıklayın. Bu menüde, sağ üstteki küçük simgeye tıklayın ve Sanatçı Yüzeyleri bu desen setini açmak için

  Yeni Dolgu Katmanı Oluştur düğmesinin vurgulandığı Photoshop ekran görüntüsü

 8. Seç Yıkanmış Suluboya Kağıdı dolgu deseni için. Doğru olanı bulana kadar farenizi her birinin üzerine getirebilirsiniz. Şimdi tıklayın TAMAM MI “Desen Dolgusu” iletişim kutusunda. Photoshop’un geçerli deseni Sanatçı Yüzeyleri kümesindeki desenlerle değiştirmesi gerekip gerekmediği sorulursa, TAMAM MI veya Ekle.

  Yıkanmış Suluboya Kağıdı deseninin vurgulandığı Photoshop ekran görüntüsü

 9. Ayarlamalar panelinden (pencere > ayarlamalar), ekle Posterleştir ayar. Görüntüdeki benzersiz renklerin sayısını 6’ya düşürmek ve desene daha grenli bir görünüm vermek için seviyeleri yaklaşık 6’ya ayarlayın.

  Posterleştir seçeneğinin vurgulandığı bir Photoshop ekran görüntüsü

 10. Sihirli Değnek seçimi yapın ve bir Katman Maskesi ekleyin. Sihirli Değnek aracını kullanarak, (W), bu katmandaki en baskın gri renge tıklayın. Seçilen griden yeterince alamıyorsanız, seçimini kaldırın (Kontrol/Cmd-D) ve değiştirin Örnek boyut Photoshop’un tepesinden değer. Desen dolgu katmanını ve posterize ayarlama katmanını gizleyin. Damga grafiğinizin bulunduğu katmanı seçerek aktif katman yapın. Tıkla Katman maskesi Ekle Katmanlar paletinin altından (içinde daire bulunan kutu) düğmesine basın. Bu düğmeyi tıkladığınızda seçim hala yapılmış olduğu sürece, grafik sıkıntılı ve daha çok bir damga gibi görünmelidir.

  Katman Maskesi Ekle düğmesinin vurgulandığı Photoshop ekran görüntüsü

 11. Katmanlar paletinde damga katmanında boş bir alana sağ tıklayın. git Karıştırma seçenekleri… ve sonra seç Renk Yerleşimi bu ekrandan ve şu ayarları uygulayın:

  • Karışım Modu: Canlı ışık
  • Renk: “Blend Mode” satırının yanındaki renk kutusunu seçin ve soluk kırmızı bir görünüm oluşturmak için aşağıdaki RGB değerlerini kullanın: R255 G60 B60
  • opaklık: 100%

  Renk Kaplama katmanı Stili iletişim kutusu gösterilir

 12. Kaşenizin kenarları iyi bir lastik damgalı görünüm için çok keskinse, yumuşatmak için bir iç ışıma uygulayın. Açık Karıştırma seçenekleri… zaten orada değilseniz, katmandan tekrar. Bunlar kullandığımız ayarlardır, sadece ışıma renginin, sonuçta arka plan renginiz olacak olanla eşleştiğinden emin olun (örneğimizde beyaz):

  • Karışım Modu: Ekran
  • opaklık: %50
  • Gürültü, ses: %50
  • teknik: Daha yumuşak
  • Kaynak: kenar
  • Boğulma: %0
  • Boyut: 3 piksel

  Tıklayın TAMAM MI iletişim kutusunu kapatmak için “Katman Stili” penceresinde.

  İç Işıma Katman Stili iletişim kutusu gösterilir

 13. Damga grafiğinin hemen altına bir desen dolgu katmanı ekleyin. Yeni arka planla daha iyi karışması için damga katmanındaki karışım modunu Canlı Işık olarak ayarlayın. Son olarak, Taşı aracına geçin ve imleci köşe tutamaçlarından birinin hemen dışına taşıyın ve katmanı hafifçe döndürün. Lastik damga efektleri nadiren mükemmel hizalamada uygulanır. Farklı bir arka plan seçerseniz, iç ışıma efektinin rengini ayarlamanız gerekebilir. Beyaz yerine arka planda baskın rengi seçmeyi deneyin.

  Damga katmanına Canlı Işık karışım modu uygulanır ve Damga Katmanı hafifçe döndürülür

 14. Maskeyi oluşturmak için doku için yinelenen bir desen kullandıysanız, damganızın etrafındaki dokuda bir miktar düzenlilik fark edebilirsiniz. Efektteki yinelenen deseni gizlemek için katman maskesini döndürün.

  1. Katmanlar paletinde, maskenin katmanla bağlantısını kesmek için damga grafiğinin minik resmi ile katman maskesi arasındaki zinciri tıklayın.
  2. Katman maskesi küçük resmine tıklayın.
  3. Basın Ctrl+T veya Komut+T serbest dönüştürme moduna girmek için.
  4. Yinelenen desen daha az belirgin olana kadar maskeyi döndürün.

  Katman maskesi döndürülür

 15. Sen bittin. Katman maskelerini kullandınız ve lastik damga metin efektini nasıl kullanacağınızı öğrendiniz.

Katman maskeleriyle ilgili en güzel şey, daha sonra tamamladığımız adımları geri almak zorunda kalmadan veya bir şekilde, birkaç adım geri gitmeden, sonunda bu etkiyi göreceğimizi bilmeden projelerimizde daha sonra düzenlemeler yapmamıza izin vermeleridir.