Skip to content

LCD Görüntü Kalıcılığı

20 de Mayıs de 2021

Zamanla eski CRT monitörleriyle ilgili sorunlardan biri, yanma adı verilen bir durumdu. Bu fenomen, belirli bir resmin ekranda uzun süreler boyunca sürekli olarak gösterilmesinin neden olduğu kalıcı bir görüntünün ekrana basılmasına neden oldu. CRT üzerindeki fosforlardaki bir bozulma, görüntünün ekrana, dolayısıyla terimin yanmasına neden olur. LCD ekran yanması diye bir şey var mı?

Wikimedia Commons

Görüntü Kalıcılığı Nedir?

LCD monitörler, ekrandaki görüntüyü üretmek için farklı bir yöntem kullanır ve bu yanma etkisine karşı bağışıktır. Işık ve renk üreten fosforlar yerine, LCD, ışığı belirli renklere göre filtrelemek için ekranın arkasında polarizör ve kristallerle beyaz bir ışık kullanır. LCD’ler, CRT monitörlerle aynı şekilde yanmaya duyarlı olmasa da, LCD’ler üreticilerin görüntü kalıcılığı dedikleri durumdan muzdariptir. CRT’lerdeki yanma gibi, LCD monitörlerdeki görüntü kalıcılığı, ekranda uzun süre boyunca statik grafiklerin sürekli olarak görüntülenmesinden kaynaklanır. Uzun vadeli statik görüntüler, LCD kristallerini, o grafiğin renklerini oluşturmak için konumları için bir hafıza geliştirmeye yönlendirir. O konumda farklı bir renk göründüğünde, renk kapanacak ve daha önce gösterilenin soluk bir görüntüsünü gösterecektir. Kalıcılık, ekrandaki kristallerin nasıl çalıştığının bir sonucudur. Kristaller, tüm ışığa izin veren bir konumdan, hiçbirine izin vermeyen bir konuma geçer. Neredeyse bir penceredeki kepenk gibidir. Ekranda çok uzun bir süre bir görüntü görüntülendiğinde, kristaller belirli bir konuma geçebilir. Rengi değiştirmek için biraz kayabilir, ancak tamamen değil, amaçlanandan farklı bir görüntü ile sonuçlanır. Bu sorun, en çok değişmeyen ekran öğeleri için yaygındır. Kalıcı bir görüntü oluşturma olasılığı yüksek olan öğeler görev çubuğu, masaüstü simgeleri ve arka plan görüntüleridir. Bunlar, bulundukları yerde statik olma eğilimindedir ve ekranda uzun bir süre görüntülenir. Bu konumların üzerine başka grafikler yüklendikten sonra, önceki grafiğin soluk bir taslağını veya görüntüsünü görmek mümkün olabilir.

Kalıcı mı?

Çoğu durumda hayır. Kristaller doğal bir duruma sahiptir ve istenen rengi oluşturmak için kullanılan akım miktarına bağlı olarak değişebilir. Bu renkler periyodik olarak değiştiği sürece, o pikseldeki kristaller yeterince dalgalanmalıdır, böylece görüntü kristallere kalıcı olarak damgalanmaz. Bununla birlikte, ekran her zaman değişmeyen görüntünün üzerindeyse, kristaller kalıcı bir hafıza elde edebilir.

Önlenebilir veya Düzeltilebilir mi?

LCD ekranlardaki görüntü kalıcılığı çoğu durumda düzeltilebilir ve kolayca önlenebilir.

  1. Ekranı, birkaç dakika boşta kaldıktan sonra kapanacak şekilde ayarlayın. Monitör ekranını kapatmak, görüntülerin uzun süre görünmesini engeller. Monitörü, bilgisayar 15 ila 30 dakika boşta kaldığında bunu yapacak şekilde ayarlamak bir fark yaratabilir. Bu değerler, Mac Enerji Tasarrufu ayarlarında veya Windows Güç Yönetimi’nde görünür.

  2. Dönen, hareketli grafikleri olan veya boş olan bir Windows ekran koruyucusu veya Mac ekran koruyucusu kullanın.

  3. Masaüstündeki tüm arka plan resimlerini döndürün. Arka plan resimleri, görüntünün kalıcılığının yaygın bir nedenidir. Arka planı her gün veya birkaç günde bir değiştirerek kalıcılık riskini azaltacaksınız.

  4. Sistem kullanımda değilken monitörü kapatın.

Görüntü Kalıcılığını Düzeltme

Bu öğelerin kullanılması, görüntü kalıcılığı sorununun monitörde kırpılmasını önleyebilir. Monitör, görüntü kalıcılığı sorunları gösteriyorsa, sorunu düzeltmek için kullanılabilecek birkaç adım aşağıda verilmiştir:

  1. Monitörü uzun süre kapatın.

  2. Dönen bir görüntüye sahip bir ekran koruyucu kullanın ve uzun bir süre çalıştırın. Dönen renk paleti kalıcı görüntüyü kaldırmalıdır. Yine de çıkarmak biraz zaman alabilir.

  3. Kristalleri tek bir renk ayarında sıfırlamaya zorlamak için ekranı tek bir düz renkle veya parlak beyazla uzun süre çalıştırın.