Skip to content

LCD nedir? (Sıvı kristal ekran)

11 de Mayıs de 2021

Dijital kameralar, başka bir sahneye geçmeden hemen önce göründüğünden emin olmak için yeni çektiğiniz bir fotoğrafa bakma yeteneği de dahil olmak üzere, fotoğrafçılık dünyasına pek çok harika özellik kattı. Birinin gözleri kapalıysa veya kompozisyon pek doğru görünmüyorsa, görüntüyü yeniden çekebilirsiniz. Bu özelliğin anahtarı görüntü ekranıdır. LCD’nin ne olduğunu anlamak için okumaya devam edin.

Yuga Kurita / Getty Images

Kameranın LCD’sini Anlamak

LCD veya Sıvı Kristal Ekran, neredeyse tüm dijital kameraların arkasına gömülü ekranları oluşturmak için kullanılan görüntü teknolojisidir. Bir dijital kamerada, LCD, fotoğrafları incelemek, menü seçeneklerini görüntülemek ve canlı vizör olarak hizmet etmek için çalışır. Tüm dijital kameralarda tam renkli ekranlar bulunur. Aslında, görüntü ekranı sahneyi çerçevelemek için tercih edilen bir yöntem haline geldi, çünkü yalnızca az sayıda dijital kamera artık ayrı bir vizör içeriyor ve çoğunlukla üst düzey kameralar için. Tabii ki, film kameralarında, tüm kameraların sahneyi çerçevelemenize izin verecek bir vizöre sahip olması gerekiyordu. LCD ekran netliği, LCD’nin görüntüleyebileceği piksel sayısına bağlıdır ve kameranın teknik özellikleri bu sayıyı listelemelidir. Daha fazla piksel çözünürlüğüne sahip bir ekran, daha az piksele sahip olandan daha keskin olmalıdır. Bazı kameralarda LCD’den farklı bir görüntüleme teknolojisi kullanan bir görüntü ekranı olsa da, LCD terimi neredeyse kameralardaki görüntü ekranlarıyla eşanlamlı hale gelmiştir. Ek olarak, diğer bazı popüler kameralar, ekranın kamera gövdesinden dönüp dönebildiği bir dokunmatik ekran veya mafsallı bir ekran kullanabilir.

LCD Teknolojisi

Sıvı kristal ekran, iki şeffaf elektrot arasına yerleştirilen bir molekül katmanından (sıvı kristal madde) yararlanır. Ekran elektrotlara bir elektrik yükü uyguladığında, sıvı kristal molekülleri hizalamayı değiştirir. Elektrik yükü miktarı, LCD’de görünen farklı renkleri belirler. Sıvı kristal katmanın arkasına ışık uygulamak için bir arka ışık kullanılır ve ekranın görünür olmasını sağlar. Görüntüleme ekranı milyonlarca pikselden oluşur ve her bir piksel farklı bir renk içerir. Bu pikselleri ayrı noktalar olarak düşünebilirsiniz. Noktalar yan yana yerleştirilip hizalandıkça piksellerin birleşimi ekrandaki resmi oluşturur.

LCD ve HD Çözünürlük

Full HDTV (FHD) 1920×1080 çözünürlüğe sahiptir, bu da toplamda yaklaşık 2 milyon pikselle sonuçlanır. Hareketli bir nesneyi ekranda düzgün bir şekilde görüntülemek için bu piksellerin her biri saniyede onlarca kez değiştirilmelidir. LCD ekranın nasıl çalıştığını anlamak, ekranda görüntü oluşturmak için kullanılan teknolojinin karmaşıklığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bir kamera görüntüleme ekranıyla, piksel sayısı yaklaşık 400.000 ila belki 1 milyon veya daha fazla değişir. Yani kamera ekranı tam olarak FHD çözünürlüğü sunmuyor. Bununla birlikte, bir kamera ekranını düşündüğünüzde genellikle 3 ila 4 inç arasındadır (bir köşeden diğer köşeye çapraz olarak ölçülür). Buna karşılık, bir TV ekranı genellikle 32 ila 75 inç arasındadır (yine çapraz olarak ölçülür), kamera ekranının neden bu kadar keskin göründüğünü görebilirsiniz. TV ekranından birkaç kat daha küçük bir alana yaklaşık yarısı kadar piksel sıkıştırıyorsunuz.

LCD için Diğer Kullanımlar

LCD’ler yıllar içinde sıradan bir görüntüleme teknolojisi haline geldi. LCD’ler çoğu dijital fotoğraf çerçevesinde görünür. LCD ekran çerçevenin içine oturur ve dijital fotoğrafları görüntüler. LCD teknolojisi, diğer cihazların yanı sıra büyük ekran televizyonlarda, dizüstü bilgisayar ekranlarında ve akıllı telefon ekranlarında da görünür.