Skip to content

LCD TV Rehberi

5 de Mayıs de 2021

Düşen fiyat noktaları ve performans iyileştirmeleri ile LCD düz panel televizyonlar, artık satılan baskın televizyon türüdür. Ancak, bu televizyonlar hakkında gerçekten ne kadar bilginiz var ve bunlar sizin tek seçeneğiniz mi? Aşağıdaki kılavuz, LCD TV’ler hakkında bilmeniz gereken gerçekleri açıklamaktadır.

LCD TV Nedir?

LCD TV, cep telefonlarında, video kamera vizörlerinde ve bilgisayar monitörlerinde bulunanla aynı LCD (sıvı kristal ekran) teknolojisini kullanan düz panel bir televizyondur. LCD paneller, polarize edilmiş ve birbirine yapıştırılmış cam benzeri iki katmandan yapılmıştır. Katmanlardan biri, tek tek sıvı kristalleri tutan özel bir polimerle kaplanmıştır. Elektrik akımı, kristallerin görüntü oluşturması için ışığı geçmesine veya engellemesine izin veren ayrı kristallerden geçirilir.

Samsung
LCD kristalleri ışık üretmez. LCD tarafından oluşturulan görüntünün izleyiciye görünür hale gelmesi için floresan veya LED ampuller gibi harici bir ışık kaynağı gereklidir. LCD TV’ler çok ince hale getirilerek bir duvara asılabilir veya bir masa, masa, şifonyer veya dolabın üzerinde küçük bir standa yerleştirilebilir. Bazı değişikliklerle birlikte, LCD teknolojisi video projektörlerinde de kullanılmaktadır. LCD TV teknolojisi çözünürlükten bağımsızdır. Diğer bir deyişle, LCD TV’ler 480p’den 8K’ya kadar çeşitli çözünürlükleri görüntüleyebilir ve gelecekte TV üreticilerinin tüketicilere nasıl sunmak istediklerine bağlı olarak daha da yüksek olabilir. LCD TV’lerin görüntüleri aşamalı olarak gösterdiğini unutmamak da önemlidir.

LCD ve LED

Yeni bir TV için alışveriş yaparken, LED TV olarak adlandırılan birçok TV ile karşılaşacaksınız. Bir TV’deki LED gösterimi, görüntü içeriğini üreten çipleri değil, LCD TV’nin arka aydınlatma sistemini ifade eder. LED TV’ler hala LCD TV’dir. Bu TV’ler, diğer LCD TV’lerin çoğunun floresan tipi arka ışıkları yerine LED arka ışıklarını kullanır.

Vizio Full-Array Aktif LED Bölgesi

Vizio, Inc.

LCD ve QLED

LED, LCD TV’lerle ilgili kafa karıştırıcı olabilecek tek etiket değildir. Karşılaşabileceğiniz bir diğer etiket, çoğunlukla Samsung ve TCL tarafından kullanılan QLED’dir. Vizio ise Quantum terimini kullanıyor. Bu etiketler, renk performansını iyileştirmek için kuantum nokta teknolojisini kullanan TV’lere atıfta bulunur. Kuantum noktaları, bir LCD TV’de bir LED arka ışığı ile LCD ekran katmanı arasına yerleştirilmiş ek bir nano boyutlu parçacık katmanıdır.

Kuantum Nokta Yapısı ve Nasıl Yapılır?

QD Vizyonu
Noktalar farklı boyutlarda kümelenmiştir ve her boyut, LED’lerden gelen ışık tarafından vurulduğunda belirli bir renk aralığı üretir. Sonuç, bir LCD TV ekranında, özellikle daha yüksek parlaklık seviyelerindeki görüntüler üzerinde görüntülenebilen daha zengin renklerdir.

LCD ve OLED

LCD çoğu TV’de kullanılan temel teknoloji olmasına rağmen, LCD’nin OLED çeşidi olmayan bir TV türü vardır. OLED TV’ler, kendi kendine yayan piksellerden oluşan bir teknoloji kullanır (artık üretimi durdurulan plazma TV teknolojisine benzer). Daha az enerji kullanır ve neredeyse kağıt inceliğinde yapılabilir.

LG OLED G7P İmza Serisi 4K Ultra HD TV

Amazon
Her piksel ayrı ayrı açılıp kapatılabilir, bu da OLED TV’lerin plazma veya LCD’den daha mutlak siyah ve daha parlak renkler üretmesini sağlar. Bununla birlikte, ana dezavantaj, genel bir parlaklık eksikliğidir. LCD TV’ler daha yüksek parlaklık seviyeleri üretebilir.

LCD ve Plazma

LCD ve plazma TV’lerin ortak bir özelliği vardır. Her ikisi de düz ve incedir ve duvara monte edilebilir. Bununla birlikte, bu ince dolapların içinde, bu TV’ler görüntüleri TV’de izlemek üzere görüntülemek için farklı teknolojiler kullanır. Plazma TV’lerin üretimine son verilmiş olmasına rağmen, hala kullanımda olan çok sayıda televizyon var.

Samsung PN64H500 64 inç Plazma TV

Samsung
Plazma TV’ler, görüntü üretmek için kendiliğinden yayılan fosforlardan yapılmış pikseller kullanır (arka ışık gerekmez). LCD TV’lere göre avantajı, her fosforun ayrı ayrı açılıp kapanarak daha koyu siyahlar üretebilmesidir. Öte yandan, plazma TV’ler bir LCD TV kadar parlak görüntü üretemez. Ek olarak, ekranda çok uzun bir süre boyunca statik bir görüntü görüntülenirse plazma TV’ler yanmaya maruz kalabilir.

Video Kare Hızı – Ekran Yenileme Hızı

Bir LCD veya LED / LCD TV için alışveriş yaparken, 60 Hz, 120 Hz, 240 Hz, MotionFlow, ClearScan ve daha fazlası gibi terimleri duyacaksınız. Bu ne anlama geliyor ve bir LCD veya LED / LCD TV satın almayı düşünürken önemli mi? Bu sayılar ve terimler, bir LCD TV’nin hareketi nasıl idare edebileceğini ifade eder. LCD TV’ler parlak, renkli görüntüler üretebilse de, bu TV’lerin başından beri sahip olduğu bir sorun, hareket tepkisinin o kadar doğal olmamasıydı. Bazı iyileştirmeler olmadan, LCD TV’lerdeki hızlı hareket eden görüntüler gecikme veya sarsıntı gösterebilir.

Video Kare Hızı - Ekran Yenileme Hızı

LG
Yıllar boyunca, işleri değişen derecelerde iyileştiren birkaç teknoloji kullanıldı. Bir seçenek, ekranın ekrandaki görüntüyü yenileme sıklığını artırmaktır. Örneğin 60 Hz, ekranın saniyede 60 defa, 120 Hz saniyede 120 defa yenilendiği anlamına gelir. Siyah ışık taraması (arka ışığın yüksek oranda yanıp sönmesi) ve çerçeve enterpolasyonu (her gerçek çerçeve arasına siyah veya ara çerçevelerin eklenmesi) gibi başka teknikler de kullanılır. Kullanılan teknik, televizyonun marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir.

LCD TV Satın Almadan Önce

Bir LCD TV satın almadan önce, yukarıda tartışılan temel teknolojilere ek olarak, belirli bir marka ve modelin size uygun olması için dikkate alınması gereken başka şeyler de vardır.

  • Ekran boyutu ve oturma mesafesi: TV ekran boyutları büyüyor. Büyük ekran bir TV almayı düşünüyorsanız, odanıza sığacağından ve oturma mesafenizde güzel görüneceğinden emin olun.
  • Görüş açısı: LCD TV’lerin zayıf yönlerinden biri, görece dar görüş açısıdır. Orta oturma konumunda en iyi sonuçları ve orta noktanın her iki yanında 30 ila 45 derece arasında iyi sonuçlar elde edersiniz. Bununla birlikte, her iki tarafa da yaklaştıkça, resmin solduğunu ve renk değişimini fark edeceksiniz. OLED ve plazma TV’ler bu soruna daha az eğilimlidir.
  • Düz ekran veya kavisli ekran: Birkaç yıl önceki kadar çok olmasa da, Samsung hala sınırlı sayıda kavisli ekran TV üretiyor. Yine de, oda parlamasına duyarlılık ve görüş açısı gibi dikkate alınması gereken şeyler var.
  • Bağlantılar: TV’nin marka ve modeline bağlı olarak bağlantı türü ve sayısı değişebilir. Genel olarak konuşursak, hem eski bir VCR’yi hem de en yeni Blu-ray Disk oynatıcıyı bağlayabilirsiniz. Daha eski bir analog donanımınız varsa (HDMI bağlantısı olmayan bir VCR veya DVD oynatıcı gibi), sınırlı seçeneklere sahip olabilecek artan sayıda TV (hem LCD hem de OLED) vardır.
  • Akıllı TV: Çoğu LCD TV, bazı akıllı özelliklerle donatılmıştır. Bu, Netflix gibi içerikleri harici bir cihaz olmadan doğrudan TV’nizde yayınlamanıza olanak tanır, TV internete bağlıysa.
  • HDR: HDR, bazı LCD ve OLED TV’lerde mevcuttur. Bu özellik, gelişmiş parlaklık bilgileriyle özel olarak kodlanmış içeriği görüntülemenizi sağlar.
  • Ses seçenekleri: Tüm LCD TV’lerde dahili hoparlörler bulunur, ancak ses kalitesi genellikle iyi değildir. Ses kalitesi tatmin edici değilse, TV’yi ses çubuğu veya ev sinema sistemi gibi harici bir ses sistemine bağlayın. Bazıları küçük ekran boyutları dışında tüm LCD TV’ler harici bir ses sistemine bağlanabilir. Çoğunun analog ve dijital bağlantı seçenekleri vardır. Yine de marka ve modele bağlı olarak sadece dijital bağlantı seçeneği sunulabilir.