Skip to content

Leica’nın Yeni 9.000 Dolarlık Manuel Odaklamalı Kamerası Yaşını Gösteriyor

15 de Nisan de 2023

Temel Çıkarımlar

  • M11 sadece gövde için 9.000 dolara mal olacak.
  • Leica sonunda o aptal alt plakayı açılır kapanır bir kapıyla değiştirdi.
  • Manuel telemetre sistemi, süper yüksek çözünürlüklü sensörlerle mücadele ediyor.

Leica’nın en yeni M serisi kamerasının maliyeti 9.000 dolardır. Bu lenssiz ve lansmandaki M10’dan 2.000 $ daha fazla. Ve yine de muhtemelen her zamankinden daha iyi olmasa da aynı zamanda satacaktır. Leica, çekirdek kitlesinin yüksek teknolojiden çok sunum ve görünümle ilgilendiğini biliyor. Bu eski tarz uzaklık ölçerlerin tıpkı Leica’nın eski film kameraları gibi görünmesine ve kullanılmasına bayılıyorlar. Ancak bu değişmeyen gelenekçilik bir özellik olduğu için bir ikilem sunuyor: Leica, pek bir şey değişmezken insanları her zamanki dijital ürün yükseltme döngüsünde nasıl tutabilir? “[You] lüks için bir M gövdesi satın alın. Şimdi, mükemmel uyumu ve kaplaması nedeniyle bir M satın almanın yanlış bir tarafı yok, ancak burada asıl çekiciliğin ne olduğu konusunda kendimizi kandırmayalım. Gadget hayranı ve yorumcu Velvet Spaceman, The Verge’in forumunda, çekiciliğin büyük bir kısmı görünüşe ve hisse indirgendiğinde, bunu engelleyen herhangi bir şey, örneğin, sıradan bir Canon işgücünden daha büyük bir anlaşma olacak,” diye yazıyor.

Küçük değişiklikler

Bu zor bir problem. Hiçbir şeyi değiştirmeyin ve neden birileri eski modeli değiştirsin ki? Özellikle küçük bir arabanın fiyatı için. Ama çok fazla değişirsen, temellerle uğraşıyorsun. Bunun merkezinde, bir Leica’nın bir ömür boyu dayanacak bir kamera olduğu iddiası var. Hepimiz filmi kullandığımızda bu doğruydu ve Leica markasının büyük bir parçası. Ancak dijital çağda bu doğru değil. Sensör ve vizör teknolojisi her yıl geliştiğinde, kamera gövdesinin som pirinçten yapılmış olması veya dahili mekanizmalarının onlarca yıl çalışmaya devam etmesi fark etmez. Cevap şimdiye kadar küçük dahili değişiklikler yapmaktı. M11, çoğundan daha büyük değişikliklere sahip, buna son derece radikal bir dış değişiklik de dahil – alt kısım artık çıkmıyor. Bu, yaratıcı uğruna kendinize empoze ettiğiniz sınırlamaları satın aldığınız olağan Leica olayıdır.

2022’de M11

M11, Leica’nın şimdiye kadarki en iyi dijital M serisi gövdesi olabilir. Kullanımı her zamanki gibi basit olmaya devam ediyor, yalnızca hareketsiz görüntüler çekiyor (video yok) ve bir telemetre penceresinden manuel olarak odaklanıyor. Sensör, daha dinamik aralığa sahip 60 megapiksel bir modele güncellendi ve Leica, fotoğrafları şarj etmek ve aktarmak için bir USB-C bağlantı noktası ekledi (fotoğrafları Fotos uygulaması aracılığıyla doğrudan bir iPhone’a kopyalayabilirsiniz). Gümüş versiyon, Leica’nın her zamanki pirinç üst plakasına sahiptir, ancak siyah boyalı versiyon, alüminyum kullanır. Bu, ağırlığı 100 gram (3,5 ons) veya toplamın yaklaşık beşte biri kadar azaltır. Ve sonra alt plaka var.

Leica M11 siyah ve bir masanın üzerinde duruyor

Film çekimi enkarnasyonlarında, M serisi Leica, filmi yerleştirmek için kameranın alt kısmının tamamını çıkarmanızı gerektiriyordu. Buradaki fikir, arkası açılan kameralardan daha kararlı bir arka plaka (filmi düz tutmak için) yapmasıydı, ancak daha sonraki bazı M modellerinde ayrıca bir açılır kapanır arka panel vardı. Leica, dijital M ile bu tasarım zaafına takıldı. SD kartı veya pili değiştirmek için tüm plakayı çıkarmanız gerekiyor. Bu, onu bir tripoddan çıkarmak ve aynı zamanda plakayı düşürme ve kaybetme riski anlamına gelir. Artık düzgün bir kapıya ve onun sayesinde daha yeni, daha büyük bir bataryaya sahipsiniz. Yalnızca optik vizörü kullanırsanız M11, 1.700 adede kadar fotoğraf çekebilir. Vizörden bahsetmişken, bu bir sorumluluk olmaya başlıyor. Telemetre, görüntüyü görüntülemek ve odaklamak için ayrı bir pencere kullanır. Bu hızlı, anında ve her ışıkta iyi çalışıyor. Ancak, otomatik odaklamadan veya aynasız bir kameranın elektronik ekranını kullanarak odaklamadan çok daha az hassastır.

Leica M11'in alttan görünümü

DP Review’den Richard Butler, M11’in yüksek çözünürlüklü 60MP sensörünün, manuel telemetrenin eksikliklerini göstererek her zamankinden daha fazla odak hatası gösterdiğini savunuyor. Ve M11’in ekranında sabitlenmiş bir canlı görüntü var, bu da telemetreyi daha da az çekici kılıyor. Fotoğrafçı, gazeteci ve kamera eleştirmeni, “Yaratıcılık adına kendi kendine koyduğun sınırlamaları satın aldığın olağan Leica olayı bu.” Andrea Nepori Lifewire’a doğrudan mesaj yoluyla söyledi. Ama daha önce bir Leica kullandıysanız, dijital olsun ya da olmasın, çekiciliğinizi alacaksınız. Durumlarını hak eden güzel makineler. Tam olarak bir film kamerası gibi çalışan ve hissettiren 9 bin dolarlık bir kamera (artı lensler) dışında, modern dünya için pek donanımlı değiller. Birçok insanın yaptığı.