Skip to content

Lenovo Chromebook C330 İncelemesi

16 de Mart de 2023

Lenovo Chromebook C330

Ne Seviyoruz

 • Düşük maliyetli
 • Basit görevlerde hızlı
 • Kompakt ve hafif
 • Tablete dönüşür

Neyi Sevmiyoruz

 • Android uygulamalarında düşük performans
 • Büyük çerçeveli küçük ekran
 • Sallanan menteşe mekanizması

Lenovo Chromebook C330, birçok kusuruna ve sınırlamasına rağmen paranızın karşılığını fazlasıyla veriyor. Öğrenciler veya hareket halindeyken dizüstü bilgisayarını yanına alması gereken herkes için harika bir dizüstü bilgisayar.

4.2

Lenovo Chromebook C330

Lenovo Chromebook C330

Bu makalede

Lenovo Chromebook C330’u uzman incelemecimizin kapsamlı bir şekilde test edip değerlendirebilmesi için satın aldık. Tam ürün incelememiz için okumaya devam edin.

Lenovo Chromebook C330, düşük talep fiyatına rağmen sunabileceği çok şey var. C330, dokunmatik ekranı, dönüştürülebilir tasarımı ve hızlı kullanıcı deneyimi ile paranızın karşılığını fazlasıyla alacak şekilde konumlandırılmıştır. Bununla birlikte, bu pazarlık bodrum fiyat noktasına ulaşmak için çok fazla köşe kesilmiş olabilir.

Lenovo Chromebook C330

Tasarım: Esnek ve biraz dayanıksız

Lenovo C330, bir kıl kadar iki buçuk kilonun üzerinde olan hafif bir makinedir. Ayrıca, 11,6 inçlik küçük ekranı olması gerekenden daha büyük olmasına rağmen oldukça kompakt. Ekranı çevreleyen büyük çerçeveler, ekranın daha da küçük görünmesini sağlayan ucuz bir görünüm. Bunun, geniş ve rahat bir klavye dahil edilebilmesi için yapıldığı açık, ancak tüm bu boşa harcanan ekran alanı, düz, bütçe estetiğiyle sonuçlanıyor. Klavye gerçekten de ekstra alandan yararlanıyor ve yeterli bir yazma deneyimi sağlıyor. İzleme dörtgeni de iyi, ancak sağ fare düğmesinin olmamasına alışmamız biraz zaman aldı. Ayrıca, tablet olarak kullanmak için cihazı çevirdiğinizde gerekli olan dokunmatik ekran aracılığıyla gezinme seçeneği de vardır. C330’un önemli bir özelliği, bir tablete veya cihazın ters çevrildiği ve kenarda durduğu bir “çadır moduna” dönüşebilmesidir. Yine de önemli bir uyarı var; menteşe mekanizması çok gevşek, bu da C330’u normal dizüstü bilgisayar modunda kullanırken ciddi sallanmaya neden oluyor. Sadece üzerine yazmak, ekranı ileri geri sallayarak gönderir. Bu, uzun süreli aşınma ve yıpranmaya dayanamayacak bir kırılganlığı öne sürdüğü için dayanıklılıkla ilgili endişelere yol açar. Ancak bu zayıf nokta dışında, dizüstü bilgisayar sağlam plastik tasarımıyla güven verici bir şekilde sağlam görünüyor.

Ekranı çevreleyen büyük çerçeveler, ekranın daha da küçük görünmesini sağlayan ucuz bir görünüm. Klavyenin sağ tarafında, güç düğmesinin ve birleşik ses jakının yanında bir ses düğmesi bulunur. C330 dizüstü bilgisayar modunda kullanıldığında klavyede ses kontrol tuşlarının bulunması nedeniyle rocker biraz gereksizdir, ancak tablet veya çadır modunda klavye girişi devre dışı bırakıldığı için gereklidir. Klavyenin karşı tarafında ise tam boyutlu bir HDMI bağlantı noktasının yanı sıra USB-C, HDMI ve USB 3.0 bağlantı noktaları yer alıyor. USB-C bağlantı noktası öncelikle C330’a güç sağlamak için kullanılır, ancak aynı zamanda bir Displayport bağlantısı veya HDMI geçidi olarak da kullanılabilir.

Kurulum Süreci: ChromeOS’un basitliği

ChromeOS, kurulumu en kolay işletim sistemlerinden biridir; kutusundan çıkarmak için geçen süre de dahil olmak üzere, C330’un tamamen çalışır hale gelmesi on dakikadan az sürdü. Elbette deneyiminiz, gizlilik seçeneklerini ve diğer ayarları özelleştirmek için isteğe bağlı kurulum adımlarından geçip geçmediğinize bağlı olarak değişecektir.

Lenovo Chromebook C330

Ekran: Küçük ama yetkin

C330’daki ekran yalnızca 1366 x 768 ile oldukça düşük bir çözünürlüğe sahip, ancak yalnızca 11,6 inçlik bir ekran olduğu için bu, daha büyük bir ekranda olacağından daha az sorun oluşturuyor ve piksel eksikliğini hiç fark etmedik. Metin ve diğer ayrıntılar çok net. Genel olarak, ekranın kalitesinden etkilendik; C330 renkleri canlı ve doğru bir şekilde işler ve hem video hem de fotoğraflar mükemmel görünür. Yandan bakıldığında sadece hafif bir kararma dışında görüş açıları da iyidir. Ayrıca oldukça parlaktır ve açık havada güneş ışığında makul ölçüde kullanılabilir.

Performans: Düşük seviyeli akıllı telefon

PCMark’ta C330, 5482’lik bir Work 2.0 performans puanına ulaştı ve bu da onu, beygir gücü işleme açısından kesinlikle düşük kaliteli akıllı telefon bölgesine yerleştiriyor. Küçük 1.70GHz MediaTek MTK8173C İşlemcisi, oldukça güçsüz, ancak 4 GB RAM’in dahil edilmesi bir Chromebook için fazlasıyla yeterli olduğunu kanıtladı. Aztec Ruins OpenGL (Yüksek Katman) testinde yalnızca 416 kare ve mozaikleme testinde 255.2 kare ile GFXBench testlerimiz de ılık sonuçlar verdi. Bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda, C330’un gerçekten oyun oynamaya uygun olmaması şaşırtıcı olmamalı. DOTA Underlords, orta-düşük ayarlarda zorlukla oynanabiliyordu, ancak deneyim dalgalıydı ve dokunmatik ekran kontrolünü neredeyse imkansız hale getiren çerçeve hızı sorunları nedeniyle fare altlığının kullanılması gerekliydi. Grafik olarak basit oyunlar iyi çalışsa da, bu dizüstü bilgisayarın oyun oynamak için tasarlanmadığı açıktır.

Lenovo Chromebook C330

Üretkenlik: Chromebook tavizi

Chromebook’lar uzlaşma ile tanımlanır; ChromeOS işletim sistemi, doğası gereği, birçok Apple veya Microsoft işletim sistemi kullanıcısının gerekli bulduğu bir dizi uygulamayı hariç tutar. Her Android uygulamasının belirli bir Chromebook’ta çalışacağının da garantisi yoktur. Chromebook’lar büyük ölçüde kelime işleme ve göz atma gibi basit üretkenlik görevleri için tasarlanmıştır ve C330 da bir istisna değildir. Grafik olarak yoğun Android uygulamaları sorunsuz çalışmakta zorlansa da, tarayıcı tabanlı uygulamalar duyarlı ve sorunsuzdu.

Düşük fiyatına rağmen C330, MSRP’sinin iki katından fazlasına mal olan Windows makinelerini aşan bir performans sağlar. Hibrit 2’si 1 arada yönü, sistemi üretkenlik için daha çok yönlü hale getirme konusunda uzun bir yol kat ediyor; birine çadır veya tablet modunda bir fotoğraf veya sunum göstermek çok daha kolay ve dokunmatik ekran daha organik etkileşim sağlıyor. C330’un geleneksel bir dizüstü bilgisayarı doldurup dolduramayacağı, büyük ölçüde kişisel bir meseledir ve ihtiyaçlarınıza göre değişir. Yalnızca web’de gezinmeniz, biraz yazı yazmanız veya başka bir ofis işi yapmanız gerekiyorsa, bu Chromebook uygun fiyatlı bir seçenektir ancak fotoğrafçılar, video oluşturucular ve oyuncular onu eksik bulacaktır.

Ses: Çok iyi değil

Ne yazık ki, C330 mükemmel dahili hoparlörlerle donatılmamıştır. Oldukça teneke gibiler ve videolardan müzik veya ses dinlemek iyi bir deneyim değil. Neyse ki, Bluetooth desteği ve kulaklık jakı alternatif dinleme yöntemleri sağlar.

Lenovo Chromebook C330

Ağ: Hızlı ve güvenilir

C330, Ookla hız testimizde Wi-Fi ağımız üzerinde sağlam ve hızlı bir bağlantı sağladı. Bluetooth bağlantısı da sağlamdı.

Kamera: En kötüsü değil

C330’daki web kamerası harika değil, ancak daha pahalı dizüstü bilgisayarlarda test ettiğimiz diğer web kameralarına göre daha iyi ayrıntı ve daha az gürültü sağlıyor. Ancak, kontrastı pek iyi işlemez; eğer yüzlerimiz parlak ışık altındaysa ve arka plan loşsa, kamera arka plan için poz verirdi. Yine de, daha az aşırı aydınlatma koşullarında gayet iyi sonuç verdi. Fotoğraf ve video, 720p çözünürlükle sınırlı olmasına rağmen keskindi.

Pil: Tüm gün pil ömrü

Chromebook’ların büyük bir avantajı, tipik bir PC’den çok daha az güç gerektirmesidir ve C330 da bir istisna değildir. Reklamı yapılan on saatlik pil ömrü, onu ne kadar yoğun kullandığınıza bağlı olarak değişir, ancak bir iş gününü şarj etmeden geçirmenizi sağlar.

Yazılım: ChromeOS sınırlamaları

Sınırlamalarını anladığınız sürece, ChromeOS’un Microsoft ve Apple işletim sistemlerine göre birçok büyük avantajı vardır. Basit bir yazılımı hızlı bir şekilde çalıştırır ve güç kullanımı açısından çok hafiftir, bu da onun daha az güçlü donanımlarda iyi çalışmasına ve pil ömrünün uzamasına olanak tanır. Windows veya Apple yazılımı olmadan yaşayabiliyorsanız, C330 gibi cihazlar büyük ölçüde azaltılmış bir maliyetle mükemmel bir deneyim sunabilir, ancak diğer işletim sistemi yazılım kitaplığının genişliğinden ödün vermiş olursunuz.

Fiyat: Büyük Değer

300 $’lık MSRP’si için C330 büyük bir değerdir. Genellikle en az 50 $ indirimle satıldığı düşünüldüğünde, bütçe seçeneği olarak daha da çekici hale geliyor. Düşük fiyatına rağmen C330, MSRP’sinin iki katından fazlasına mal olan Windows makinelerini aşan bir performans sağlar.

Lenovo Chromebook C330 ve HP Pavilion 14”

C330’a benzer bir Windows 10 alternatifi, HP Pavilion 14”tür. Bu basit ancak işlevsel dizüstü bilgisayar, Windows 10 işletim sisteminin çok yönlülüğünün yanı sıra daha fazla işlem ve grafik gücü sunar. Ayrıca daha iyi bir genel yapım kalitesi, büyük bir sabit disk ve çok daha büyük bir ekrana sahiptir. Bununla birlikte, 600 doların üzerindeki fiyatıyla C330’un fiyatının iki katından fazladır ve standart olarak dokunmatik ekranı yoktur. Ayrıca C330’un 360 derecelik menteşesi de yok. Ancak, daha gelişmiş yazılımları çalıştırabilmeniz gerekiyorsa, bu ekstra maliyet değerli bir harcama olabilir.


Nihai Karar

Küçük bir bütçeyle temel bilgi işlem için harika bir dizüstü bilgisayar.Chromebook’ların herkese göre olmadığı açık. ChromeOS’un tavizleri, bu makinelerin yapabileceklerini ciddi şekilde sınırlıyor, ancak yalnızca sınıfta not almak veya hareket halindeyken iş yapmak için bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa, o zaman Lenovo Chromebook C330 çekici bir seçenektir.

Özellikler

 • Ürün adı

  Chromebook C330

 • Ürün markası

  Lenovo

 • UPC

  81HY0000US

 • Fiyat

  300,00 $

 • Ürün Boyutları

  11,4 x 8,48 x 0,77 inç

 • Garanti

  1 yıl

 • Uyumluluk

  Chrome, Android uygulamaları

 • platformu

  ChromeOS

 • İşlemci

  1.70GHz MediaTek MTK8173C İşlemci

 • Veri deposu

  4 cigabayt

 • Depolamak

  64 GB

 • Pil Kapasitesi

  10 saate kadar

 • Limanlar

  USB-C, USB 3.0, SD kart okuyucu, Birleşik Ses girişi.