Skip to content

Lenovo Dizüstü Bilgisayar Kamerası Çalışmadığında Nasıl Onarılır

18 de Nisan de 2021

Lenovo dizüstü bilgisayarınızın kamerası son Zoom toplantınızda çalışmadı mı? Bu makale, bir Lenovo dizüstü bilgisayar kamerası çalışmadığında nasıl düzelteceğinizi öğretecektir. Hiçbir zaman Zoom’a geri döneceksiniz (daha iyi veya daha kötü için).

Lenovo Dizüstü Bilgisayar Kamera Sorunlarının Nedenleri

Lenovo dizüstü bilgisayar kamera sorunları için kök sorunu yoktur. İşte kameranın çalışmamasının olası nedenlerinin bir listesi.

 • Kullandığınız programda kamerayı seçmediniz.
 • Kullandığınız program kamerayı tanımıyor.
 • Başka bir program zaten kamerayı kullanıyor.
 • Gizlilik ayarlarınız kamerayı engelliyor.
 • Kamera sürücüsü bir hatayla karşılaştı.
 • Windows, kamerayı düzgün bir şekilde tanıyamadı.
 • Dizüstü bilgisayarınızın üretici yazılımı bir hatayla karşılaştı.
 • Kamera arızalı.

Lenovo Dizüstü Bilgisayar Kamerası Çalışmadığında Nasıl Onarılır

Bu adımlar, Lenovo dizüstü bilgisayar kamera sorunlarının çoğunu çözecektir. Adımları atlamak sorunun nedenini gizleyebileceğinden, adımları sırayla takip etmek gerekir.

 1. Lenovo dizüstü bilgisayarınızın kamerasıyla kullanmaya çalıştığınız programın ayarlarını kontrol edin. Kullandığınız programda kamerayı seçmemiş olabilirsiniz. Belki Zoom kamerayı kullanacak şekilde ayarlanmamıştır. Bir Lenovo dizüstü bilgisayar kamerası büyük olasılıkla Entegre Kamera olarak görünecektir. Zaten seçili değilse, uygulamada varsayılan kamera olarak seçin.

 2. Yazılım çakışmalarını çözün. Kullanımda olduğunu gösteren ışığın açık olup olmadığını görmek için kameranıza bir bakın. Eğer öyleyse, bir program şu anda kamerayı kullanıyor. Aynı anda yalnızca bir program kamera kullanabilir, bu nedenle başka bir programda kullanmadan önce kamerayı kullanmakta olan programı bulmanız ve kapatmanız gerekir. Web kameranızı kullanan program donarsa veya kapatmayı reddederse, Windows’ta bir programın nasıl zorla kapatılacağına ilişkin kılavuzumuz yararlı olabilir. Kamera kullanımdaysa ve açık bir program web kamerasını kullanıyor görünmüyorsa, kötü amaçlı bir program kamerayı ele geçiriyor olabilir. Henüz sahip değilseniz, bir antivirüs kurun ve çalıştırın.

 3. Kameranın gizlilik ayarlarını kontrol edin. Aramak Kamera Gizlilik Ayarları Windows Arama’da ilk sonucu açın. Açılan menü birkaç geçiş düğmesi gösterecektir. Kontrol edin Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin geçiş Açık. Ardından, web kameranızla kullanmak istediğiniz programı aşağıdaki listeden bulun ve geçiş düğmesinin açık olduğundan emin olun. Açık.

 4. Dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu, olağandışı hataları veya yapılandırma sorunlarını çözmelidir. Ayrıca arka planda kamerayı kullanarak yazılımı kapatacak ve kamerayı diğer uygulamalar için serbest bırakacaktır.

 5. Kameranın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. İçin bir Windows Araması gerçekleştirin Kamera app ve açın. Uygulama, Lenovo dizüstü kameranızı algılar ve bir görüntü gösterirse, kamera çalışıyordur ve sorun, kullanmaya çalıştığınız yazılımla ilgilidir. Lenovo dizüstü bilgisayarınızın kamerası yerine Zoom veya Microsoft Teams gibi programda sorun gidermeniz gerekir.

  Windows 10'da Kamera uygulaması aranıyor.

 6. Güncellemeleri kontrol edin ve yükleyin. Windows Update’i açın ve mevcut tüm Windows ve sürücü güncellemelerini yüklemek için kullanın. Bunu yapmak, en son yazılım ve sürücü güncellemelerinin çözdüğü bilinen hataları veya yapılandırma sorunlarını düzeltir.

  Windows güncelleme ayarları sayfası.

 7. Sürücü güncellemelerini manuel olarak kontrol edin ve yükleyin. Lenovo’nun destek sayfasını ziyaret edin. Bilgisayar destek kategorisinin üzerine gelin ve Ürünü Algıla. Lenovo Support Bridge’i indirecek. Aracı kurun ve başlatın, ardından sürücü güncellemelerini taramak için kullanın. Kamera ile ilgili olmayanlar da dahil olmak üzere mevcut olanları yükleyin ve dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın.

  Lenovo sürücüleri web sitesi.

 8. Kamerayı manuel olarak yeniden kurun. İçin bir Windows Araması gerçekleştirin Aygıt Yöneticisi ve açın. Cihazlar listesinde Kameralar kategorisini bulun ve genişletin. Entegre Kamera’ya sağ tıklayın ve Cihazı Kaldır. Ayrıca şunu seçin: Sürücü Yazılımını Silin onay kutusu. Bul Aksiyon pencerenin üst kısmındaki menü. Açın ve ardından seçin Donanım değişikliklerini tara. Entegre Kamera yeniden görünmelidir.

  Aygıt Yöneticisi, Kamera kategorisi genişletilmiş bir Lenovo dizüstü bilgisayarda açılır

Yukarıdaki adımlar, Lenovo dizüstü kameranızla ilgili tüm sorunları çözmelidir. Sorun devam ederse, arıza büyük olasılıkla kameradaki bir donanım arızasıdır. Daha fazla sorun giderme ve onarım için Lenovo desteğine başvurun. Daha geç bir kameraya ihtiyacınız varsa, harici bir web kamerası kullanmayı düşünün.