Skip to content

LG Q6 İncelemesi

17 de Aralık de 2022

LG Q6

Ne Seviyoruz

 • çekici tasarım
 • Büyük ekrana rağmen şaşırtıcı derecede taşınabilir
 • para için iyi bir değer
 • Yüksek kaliteli ekran

Neyi Sevmiyoruz

 • mikro USB bağlantı noktası
 • Parmak izi okuyucusu yok
 • vasat kamera
 • Düşük grafik performansı

LG Q6, uygun fiyatlı ve çekici bir şekilde tasarlanmış, kilidi açılmış bir Android telefondur. Uygun bir bütçe seçeneğidir, ancak kendi fiyat aralığındaki daha yeni telefonlarla rekabet etmekte zorlanıyor.

3

LG Q6

LG Q6

Bu makalede

LG Q6’yı uzman incelemecimizin kapsamlı bir şekilde test edip değerlendirebilmesi için satın aldık. Tam ürün incelememiz için okumaya devam edin.

Amiral gemisi telefonlar bugünlerde o kadar pahalı ki, pek çok tüketici iyi bir telefonun kesinlikle bu kadar pahalıya mal olması gerekmediğini düşünüyor. Neyse ki, üst düzey cihazlara iyi alternatifler var, bunlardan biri LG Q6. Bu biraz eski telefon, modern akıllı telefonların tam deneyimini uygun bir fiyat noktasında sunmayı amaçlıyor. Oldukça modern bir tasarıma ve orta kademe teknik özelliklere sahip hoş bir büyük ekrana sahiptir. Asıl soru, gözlerinizi daha yeni, daha pahalı cihazlardan ayırmanıza yetecek kadar ilgi çekici bir deneyim sunabilir mi ve diğer bütçe seçenekleriyle rekabet edebilir mi? Testlerimizde nasıl ilerlediğini görmek için okumaya devam edin.

LG Q6

Tasarım: Çekici ve sağlam

LG Q6, şaşırtıcı derecede sağlam ve genellikle kendi fiyat aralığındaki telefonlarla ilişkilendirilmeyen bir yapı kalitesi sağlıyor. Su geçirmez olmayabilir veya dayanıklılık açısından derecelendirilmemiş olabilir, ancak bir darbe alabilirmiş gibi geliyor. Dayanıklılık, daha pahalı cam telefonlardan daha az kaygan olması gereken ve aynı zamanda kırılmayacak olan büyük ölçüde plastik yapı ile artırılmıştır. Ancak parmak izlerini ve çizikleri çok kolay bir şekilde alıyor, bu nedenle kozmetik hasarları önlemek için bir kasaya yatırım yapmak isteyeceksiniz. Bu, günümüzün phabletlerinin çoğuna kıyasla küçük bir telefon. 5,5 inçlik ekranı, ekrana uzanmak için elinizi zorlamanıza gerek kalmadan tek elle kullanımı kolaylaştırır. Küçük bir cebe bile sığar. Form faktörünü kesinlikle takdir ettik ve cihazın iPhone benzeri gümüş kenarını takdir ettik. Ses ve güç düğmeleri, USB ve ses bağlantı noktaları gibi telefonun her iki yanında her zamanki yerlerinde bulunur. Ne yazık ki bu telefon USB-C kullanmıyor ve bunun yerine eski mikro USB bağlantı noktasını kullanıyor, bu nedenle veri aktarımı ve şarj işlemi oldukça yavaş olacak. Tek arka kamera ve flaş, telefonun arka kısmının sağ üst köşesinde yer alırken, sağ alt köşede ise hoparlör ızgarası yer alıyor. Ne yazık ki, parmak izi sensörü yok, ancak Q6, yüz kimliğinin eklenmesiyle bunu telafi etmeye çalışıyor. Ancak yüz tanıma teknolojisinin güvenilirliğinden çok fazla etkilenmedik çünkü özel sensörler veya IR kameralar kullanmıyor, bu da onu güvenilmez ve kandırmayı kolay hale getiriyor.

LG Q6

Kurulum Süreci: Temel Android

Q6 için kurulum işlemi basittir. Bu çok basit bir Android telefon ve onu kurmakla bu işletim sistemine sahip başka herhangi bir telefon arasında pek bir fark görmeyeceksiniz. Temel olarak dilinizi seçin, Google hesabınızda oturum açın ve lisanslama şartlarını kabul edin. Telefon ayrıca, Prime’a özel bir telefon olarak gelen önceden yüklenmiş uygulamalara erişmek için Amazon’da oturum açmanızı isteyecektir. Q6, ilk çalıştırmada oldukça büyük bir güncelleme gerektirdi ve tamamlanması oldukça uzun sürdü. Bu güncellemeleri çalıştırırken pilin şarjlı olduğundan veya telefonun fişe takılı olduğundan emin olun ve tamamlamaları için bir öğleden sonra bekleyin. Daha önce bir Android telefon kullandıysanız, temel kullanıcı arayüzünde radikal değişiklikler olmadığından ayarlar ve özelleştirme seçeneklerinin tümü tanıdık olmalıdır.

Görüntü Kalitesi: İzleme keyfi

Q6’daki 2160 x 1080 ekran keskindir ve iyi kontrast ve renk doğruluğuna sahiptir. 1080p, 5,5 inçlik bir ekran için fazlasıyla yeterli bir çözünürlük ve yalnızca LCD teknolojisine sahip olmasına ve üst düzey telefonlarda bulunan daha zengin OLED ekranlara sahip olmamasına rağmen, yine de tatmin edici bir deneyim sunuyor. Görüş açıları çok iyi. Bir açıdan bakıldığında ekranın soluklaştığını veya renk değiştirdiğini fark etmedik. Aydınlık, dış mekan koşullarında çok okunabilir olduğunu gördük.

Performans: Grafik olarak yetersiz

Q6’nın mobil oyun için tasarlanmadığını hemen anladık. DOTA: Underlords’u piyasaya sürdüğümüzde, oyun hemen varsayılan olarak mutlak minimum ayarlara döndü ve bu grafik düzeylerinde bile, görevi zar zor halledebiliyordu. Oyunun çoğu, anatomilerinin çeşitli parçalarını eksik olan birçok karakterle kısmen veya hiç yüklenmeyi reddetti. Zaman zaman kare hızı, oyunu neredeyse imkansız hale getirecek kadar yavaştı. Oyun ana menüye dönmeden ve hemen çökmeden önce uzun bir maçı tamamlamayı başardık. Ayrıca telefonun oyun oynarken aşırı derecede ısındığını ve pil seviyesinin önemli ölçüde düştüğünü de belirtmekte fayda var. Daha eski ve daha az grafik gerektiren oyunlar iyi çalıştı. Bir tur Angry Birds veya Candy Crush oynamak istiyorsanız sorun yok, sadece en yeni ve en harika oyunların keyfini çıkarmayı planlamayın. Oyunlardaki bu düşük performans göz önüne alındığında, PCMark testlerimizden pek bir şey beklemiyorduk ve korkularımızın doğrulandığını görünce şaşırmadık. Eski Qualcomm Snapdragon 435 işlemci, etkileyici olmaktan uzak, yalnızca 2.977 puan aldı. Bununla birlikte, 5.301 ile testin fotoğraf düzenleme kısmına gelince iyi oldu, ancak diğer tüm alanlardaki performansın en iyi ihtimalle 3.500’den az olduğu ve yazma testi için 1.717’ye düştüğü belirtilmelidir. GFXBench bize Car Chase testinde saniyede 2 kare (fps) ve T-Rex’te 12 fps gibi etkileyici olmayan puanlar verdi. Her iki test de 1080p çözünürlükte yapıldı ve bu da modern mobil oyunlardaki kötü gerçek hayat sonuçlarımızı doğruladı. Neyse ki, bu güç eksikliği web’de gezinme, sosyal medya, gündelik oyunlar ve çoğu günlük kullanım için hala çok fazla. Büyük bir oyuncu değilseniz ve bütçenizi daha pahalı bir cihaz için zorlayamıyorsanız, Q6 sizin için yeterli olabilir.

LG Q6

bağlantı: güvenilir iletişim

Q6’yı AT&T’nin ağında test ettik ve testlerimizde oldukça iyi performans gösterdi, ancak bu telefonu test ettiğimiz Kuzeybatı Pasifik bölgesinde, bölgedeki tutarsız hücresel sinyal nedeniyle bağlantı kalitesi hakkında tutarlı bir fikir edinmek zordu. Sinyalin iyi olduğu yerlerde tek bir yerde 18,57 Mbps aşağı ve 14,23 Mbps hıza ulaşabildik, bu da LG Stylo 4 ve K30 gibi diğer telefonlardan alınan sonuçlarla aynı çizgideydi. YouTube, yüksek çözünürlüklerde mükemmel bir şekilde izlenebilirdi ve Q6 oldukça güvenilirdi. Q6 ayrıca Bluetooth ve NFC özelliğine sahiptir.

Ses Kalitesi: Etkileyici değil ama yetenekli

Ses kalitesi çok kötü değildi. Arkadan çalışan hoparlör, bas aralığında çok fazla etki ve netlik kaybetmesine rağmen makul derecede net ses sağlar. Buna rağmen Youtube’da 2Cello’nun “Thunderstruck” yorumunu dinlemekten keyif aldık ve DOTA: Underlords oynarken iyi ses kalitesini takdir ettik. Karşılaştığımız sorunlardan biri, kendimizi sık sık yanlışlıkla parmaklarımızla hoparlörü kapatarak sesi boğarken bulmamızdı. Neyse ki, telefonun kolay kulaklık/kulaklık dinleme için 3,5 mm ses jakı vardır. Q6 telefon görüşmelerini iyi karşıladı ve ne biz ne de hattın diğer ucundakiler birbirimizi anlamakta zorlanmadık. Bunu gürültülü, halka açık bir ortamda test ettik ve herhangi bir sorun yaşamadık.

LG Q6

Kamera/Video Kalitesi: En iyi ihtimalle vasat

Q6, mükemmel fotoğraf veya video kalitesi sunmuyor. 13 megapiksel kamera, diğer birçok akıllı telefon kamerasına benzer bir çözünürlüğe sahiptir, ancak amiral gemisi kardeşlerine ayak uyduramaz. Objektifin f/2.2 diyafram açıklığı oldukça karanlık ve düşük ışıkta yeteneklerini sınırlıyor. Güzel, parlak gün ışığında bir sorun yaşamadık. Renk üretimi doğrudur ve görüntüler net ve nettir. Düşük ışık farklı bir hikaye; loş iç mekanlarda veya gece çekim yaparken çok fazla gürültü, ayrıntı eksikliği ve yanlış renkler bekleyebilirsiniz. Ayrıca 1080p ile sınırlı video için öneremiyoruz. Kameranın yanında zayıf bir LED flaş bulunur, ancak görüntüleri iyileştirmek için fazla bir şey yapmaz. Panorama, Yiyecek gibi temel bir mod ve filtre seçimi ve bir yenilik olarak bile kullanmayı hayal bile edemeyeceğimiz Grid Shot gibi birkaç tuhaf mod elde edersiniz. Manuel bir fotoğrafçılık modu görmek isterdik, ancak ne yazık ki varsayılan uygulamada hiçbiri yok. 5 megapiksel öne bakan kamera, arka kamera gibidir; kullanılabilir ancak düşük ışıkta kötüdür. Yüzünüzü kötü bir şekilde yumuşatsa da, lekeleri gideren bir Portre modu içerir. Q6, olağan filtre dizisine ve daha fazla insanı yakalamak için kamerayı biraz uzaklaştıran ilginç bir Grup moduna sahiptir. Etki oldukça küçüktür, ancak bazı durumlarda yararlı olabilir. Esasen, bu hayal edebileceğiniz en temel cep telefonu kamera setidir. İşi bitirirler ve daha fazlasını yapmazlar. Bununla birlikte, pek fotoğrafçı değilseniz ve ara sıra gelecek nesiller veya sosyal medya için fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, o zaman Q6 muhtemelen yeterli olacaktır.

Pil: Kabul edilebilir kapasite

3.000 mAh pil, oyun oynamak onu önemli ölçüde tüketmesine rağmen, tüm gün bize dayanabildi. Maksimum parlaklıkta 1080p’de yaklaşık altı buçuk saatlik video akışı elde edebildik. Boştan şarj olması yaklaşık 90 dakika sürdü. Çoğu kişinin telefonunu sürekli kullanmadığı göz önüne alındığında, Q6’nın sizi ofiste bir vardiya boyunca kolayca taşımasını bekliyoruz.

Yazılım: Bazı ince ayarlarla birlikte temel Android

Android 9.0 Pie (7.0 Nougat’tan yükseltilmiş) arayüzü tanıdıktır ve LG’nin özelleştirmeleri küçük ve dikkat çekici değildir. Q6’mız çok az bloatware ile geldi ve LG SmartWorld en bariz ekstra uygulama oldu. İhtiyacınız olmayan bir yazılımla sizi aşırı yüklemeyen bir telefon görmeyi seviyoruz. Tüm Google uygulamaları, Facebook ve Instagram gibi önceden yüklenmiş olarak gelir. Ayrıca, diğer birkaç yararlı uygulamanın yanı sıra bir takvim, saat uygulaması ve bir dosya yöneticisi alırsınız.

Fiyat: İndirimden almadığınız sürece şüpheli değer.

LG Q6’nın MSRP’si eskiden 300 dolardı, ancak şimdi genellikle 179 dolardan satışta bulunabilir. Bu fiyata pahalı değil, ancak aynı MSRP için LG Stylo 4’ü de alabilirsiniz; bu, neredeyse her yönden daha iyi, daha yetenekli bir telefon. Bu güzel bir bütçe telefonu, ancak LG’nin kendi ürün grubuna kıyasla değeri sorgulanmalıdır. Neyse ki Q6, MSRP’sinin yarısından daha azına bulunabilir ve bu aralıkta çok daha rekabetçidir. 120 – 200$ arası paranızın karşılığını fazlasıyla veriyor.

LG Q6 ve LG Stylo 4

LG Q6, kendi başına düşünüldüğünde çok çekici, bütçe odaklı bir akıllı telefon. Bununla birlikte, şirketin kendi Stylo 4’ü ile karşılaştırıldığında, önemli ölçüde daha az etkileyici hale geliyor. Stylo 4, oyun oynamak için daha fazla güç ve çok kullanışlı bir entegre kalem sunar. Q6’nın Stylo 4’e göre tek avantajı, daha küçük form faktörü ve daha çekici tasarımıdır. Q6’yı Stylo 4’ten önemli ölçüde daha ucuza bulamazsanız, Stylo 4 net seçimdir.


Nihai Karar

İndirimde bulabilirseniz kalabalık bir pazarda iyi bir telefon. LG Q6, ödüllü fotoğraflar çekmeyi veya onunla en son ve en iyi oyunları oynamayı planlamadığınız sürece size iyi hizmet edecek çok basit bir telefon. Çok çekici ve birinci sınıf bir görünüme sahip, bu da onu birçok kişinin kabul edilebilir bulması gereken her yönüyle iyi bir akıllı telefon yapıyor. Ancak, artık eskimeye başladı, bu nedenle indirimde bulamazsanız daha yeni bir cihaz seçmenizi öneririz.

Özellikler

 • Ürün adı

  S6

 • Ürün markası

  LG

 • UPC

  652810819466

 • Fiyat

  $179.99

 • Ürün Boyutları

  2,73 x 0,32 x 5,61 inç

 • Garanti

  1 yıl

 • Uyumluluk

  AT&T, T-Mobil

 • platformu:

  Android

 • İşlemci

  Qualcomm Snapdragon 435

 • Ekran boyutu

  5,5 inç, 2160×1080

 • Veri deposu

  3 GB

 • Depolamak

  32GB

 • Kamera

  13 MP (arka) 5 MP (ön)

 • Pil Kapasitesi

  3.000 mAh

 • Limanlar

  USB, 3,5 mm ses

 • Su geçirmez

  Numara