Skip to content

LG’nin Mobil Kapanması Sizi Nasıl Etkileyebilir?

19 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • LG, mobil işine kapılarını resmen kapatıyor.
  • LG, stok bitene kadar mevcut cihazlarını satmaya devam edecek ve bir “süre” için destek sunacak.
  • Uzmanlar, yeni LG telefon satın alan kullanıcıların, cihazın sınırlı garantisi sona erdikten sonra onarım faturalarını ödeyebilecekleri konusunda uyarıyorlar.

Uzmanlar, kullanıcıların mobil işini kapattıktan sonra onarım için LG’ye güvenmemeleri ve başka bir üreticiden yeni bir telefon almaları gerektiği konusunda uyarıyor. LG’nin mobil işini kapattığının duyurulmasıyla birçok kullanıcı, LG telefonları için cihaz desteğinin geleceğinin nasıl olacağını merak etmeye başladı. Uzmanlar, bazı kullanıcıların garanti aşaması sona erdiğinde onarım faturasını ödeyebileceklerini söylüyor. EasyMerchant’ın iş geliştirme lideri Stacey Kane, Lifewire’a gönderdiği bir e-postada “LG, garanti kapsamları etkin olduğu sürece teknik destek sağlamakla kanunen bağlıdır.” “Ancak, şirketlerin garanti hizmetlerini yalnızca tasfiyeden sonra belirli bir süreye kadar yerine getirmekle yükümlü olduğu diğer ülkelerde, LG kullanıcıları karşı karşıya kalabilir. [with covering] bağımsız teknisyenlerin yardımıyla birimlerinin onarımı için kendi masraflarını karşılar.”

alıcının pişmanlığı

LG, akıllı telefon bölümünün nihai olarak kapanmasının ardından cihazlarına işletim sistemi güncellemeleri de dahil olmak üzere destek sağlama vaatlerinde net oldu. Şirket, süreci Temmuz 2021’de bitirmeyi planlıyor ve stok bitene kadar en son cihaz serisini satmaya devam etmeyi planlıyor. Stok bir süreliğine mevcut olacak olsa da uzmanlar şu anda bir LG cihazı satın almanın biraz kumar olduğu konusunda uyarıyor. Hatta LG’nin kendisi, yalnızca, cihazı satın aldığınız bölgeden büyük ölçüde etkilenebilecek, bilinmeyen bir süre için destek sağlayacağını belirtiyor. Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılar, Hindistan gibi başka bir ülkedeki cihazı teslim alan kullanıcılara göre daha uzun veya daha kısa destek sürelerine sahip olabilir.

masanın üzerindeki akıllı telefonu tamir eden bir elin yakın çekimi

Ayrıca Kane, müşterilerin teknik destek ve onarımlar için LG’ye güvenmemeleri gerektiğini çünkü bu cihazların garantilerinin genellikle sınırlayıcı olabildiğini söylüyor. Çoğu LG telefon için, bu garanti süresi yaklaşık bir yıldır ve bu sorunlar bir üretici kusurundan kaynaklanmadıkça, genellikle telefonunuzdaki antenler gibi önemli bileşenlerin onarımları için geçerli değildir. Daha önce kaydolarak garantiyi bir yıl daha uzatabiliyordunuz, ancak bu seçeneğin kapanıştan sonra hala mevcut olup olmayacağı belli değil.

Gelecekteki Güncellemeler

Mevcut LG cihazınızla ilgili ne yapacağınızı belirlerken veya hala bir tane almayı düşünüyorsanız dikkate alınması gereken bir başka tartışma noktası da işletim sisteminin geleceğidir. Telefonunuzun işletim sistemindeki yeni güncellemeler önemlidir ve genellikle dijital dünyada güvende kalmanız için ihtiyaç duyduğunuz yeni güvenlik yamaları ve özellikler sunar. LG’nin güncelleme geçmişi hiç bu kadar harika olmamıştı, büyük Android güncellemeleri olması gerekenden çok sonra cihazlarına geliyor. 2018’de LG, cihazlarına daha güvenilir güncellemeler getirmek için özel olarak tasarlanmış bir Yazılım Yükseltme Bölümü başlattı. Ancak, Samsung gibi diğer büyük Android telefon üreticilerinin gerisinde kalmaya devam etti. Kapanış boyunca ortaya çıkan en şaşırtıcı bilgi parçalarından biri, LG’nin Android 12’yi bazı cihazlarına getirmeyi planladığına dair bir rapor. Bu pek olası görünmüyor çünkü, şimdi bile, bazı LG cihaz sahipleri Hala Android 11’i alamayacaklarından endişe ediyorlar. LG, Android 12 güncellemelerini yaparsa, büyük olasılıkla şirketin yalnızca LG Wing ve LG Velvet gibi en yeni cihazlarına gelecekler ve muhtemelen en az birkaç tane alacaklar. bir araya getirmek için yıllar. LG, garanti kapsamları etkin olduğu sürece teknik destek sağlamakla kanunen bağlıdır. Endişelere rağmen Kane, kapanış tamamlandıktan sonra LG’nin sözlerini tutmasını ve cihazlarının kullanıcılarına iyi destek sunmasını umduğunu söylüyor. “Mevcut kullanıcılara desteklerinin devam ettiğini açıkça bildiren bir açıklama yaptıklarına göre, kendi sözleriyle iyiye gitmemeleri sorumsuzluk olabilir” dedi.