Skip to content

Libcurl.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

31 de Ocak de 2023

Libcurl.dll hataları, libcurl DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına yol açan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, bu hatalar bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir donanım arızasını gösterebilir.

Libcurl.dll Hataları

libcurl.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç yolu vardır. İşte daha yaygın olanlardan bazıları:

 • Libcurl.dll Bulunamadı
 • libcurl.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • Bulunamadı [PATH]libcurl.dll
 • libcurl.dll dosyası eksik.
 • başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: libcurl.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] Yeniden.

Bu hata mesajları, belirli programları kullanırken veya kurarken, Windows başladığında veya kapatıldığında ve hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir. Hatanın içeriği, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır. Hata, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi birinde dosyayı kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir. Bu dosya büyük olasılıkla bir parçadır. curl komut satırı aracı ve kitaplığı. Onu kullandığı bilinen ve bu nedenle bir DLL dosyası hatasına neden olabilecek bazı popüler programlar arasında Microsoft Office, Microsoft Teams, Notepad++, OpenOffice, Plex, VMware Workstation ve Adobe Photoshop bulunur.

Libcurl.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

libcurl.dll dosyasını bir “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Bu dosyanın bir kopyasına ihtiyacınız varsa, orijinal, meşru kaynağından edinmeniz en iyisidir. Hata nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Mod’da başlatın.

 1. libcurl.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleyin. “Eksik” bir libcurl.dll dosyasının en kolay olası nedeni, dosyayı yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Bundan şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu zaten boşaltmışsanız, ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile onu kurtarabilirsiniz. libcurl.dll dosyasını bir dosya kurtarma programıyla almak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. libcurl.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda DLL hatası oluşursa, programın yeniden yüklenmesi dosyayı değiştirmelidir. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse libcurl.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek, bu hatanın olası bir çözümüdür. Yeniden yüklemeden önce yapmanız gerekebilir tamamen bazı temel, yerleşik kaldırıcılar bir programın yükleme dosyalarının her bir kalıntısını kaldırmadığından programı ücretsiz bir kaldırma aracı kullanarak kaldırın. Bu dosyalardan bazıları bırakılırsa, daha sonra aynı veya başka DLL hatalarına neden olabilirler.

 3. Windows için curl’ü indirin. Bu büyük olasılıkla bu dosyanın orijinal kaynağıdır, bu nedenle curl’ü indirmek bilgisayarınıza libcurl.dll dosyasının en son sürümünü sağlamalıdır. Yukarıdaki linkten indirdiğiniz ZIP dosyasındaki dosyaları çıkarttıktan sonra bu klasörden DLL dosyasını alın ve ardından hatanın dosya eksik dediği yere kopyalayın:

  binlibcurl.dll

  İndirme sayfasında 32 bit sürümü seçin; bu libcurl.dll dosyasını indirecektir. 64 bit sürümünü kullanırsanız, bunun yerine libcurl-x64.dll dosyasını alırsınız.

 4. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. libcurl.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 5. Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması yapın. Bazı DLL hataları, bilgisayarınızdaki dosyaya zarar veren bir virüs veya diğer kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Gördüğünüz hata, dosya kılığına giren düşmanca bir programla ilgili bile olabilir.

 6. libcurl.dll ile ilişkili olabilecek donanım aygıtları için sürücüleri güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken “libcurl.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, video kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. Bu DLL dosyası, ekran kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir; bu sadece bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 7. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsü güncellendikten sonra hatalar başladıysa, sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 8. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Pek çok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft tarafından dağıtılan DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. Libcurl.dll dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilmiş olabilir.

 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit diskini test etmesi kolaydır ve başarısız olduklarında libcurl.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, mümkün olan en kısa sürede belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bireysel sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışır durumdaki sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki libcurl.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyici kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz. Sıradaki yıkıcı adımdan önce “son çare” girişimi olarak bu seçeneği buraya ekledik.

 12. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Bu, sabit sürücüdeki her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri hatayı düzeltmezse, bir sonraki eylem yolunuz bu olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak libcurl.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir hata devam ederse bir donanım sorununu giderin. Windows’un temiz yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla alakalı olabilir.