Skip to content

LibreOffice İncelemesi

19 de Haziran de 2021

LibreOffice, elektronik tablo programı, veritabanı aracı, sunum oluşturucu ve kelime işlemci ile tamamlanmış ücretsiz bir Microsoft Office alternatifidir. İlgili MS Office programları Excel, Access, PowerPoint ve Word tarafından kullanılan başlıca dosya türlerini destekleyen bu ücretsiz ofis paketi, çoğu kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamalıdır. LibreOffice’in Windows, Mac, Linux ve diğer işletim sistemleri için özel sistem gereksinimleri vardır. Kurulumdan önce donanım ve yazılım ön koşulları hakkında bilgi edinin.

LibreOffice Yazarı.

Sevdiklerimiz

 • Çoğu masaüstü işletim sistemiyle çalışır.
 • Paketin tüm bölümlerinde otomatik yazım denetimi.
 • Microsoft uygulamalarıyla aynı dosya türlerinin çoğunu açar.
 • Taşınabilir bir sürümü mevcuttur.
 • Daha fazla özellik eklemek için şablonları ve uzantıları destekler.

Sevmediklerimiz

 • ACCDB ve MDB dosyaları kullanılamaz.
 • PowerPoint/Excel/Word makrosu etkin dosyalara kaydedilemiyor.
 • Dosyalar MS Office şablonları olarak kaydedilemiyor.
 • Tüm paketi bir kerede yüklemeniz gerekir (yalnızca Writer vb. yüklenemez).

LibreOffice Programları

LibreOffice, paketinde şu uygulamaları içerir: Base (Access), Calc (Excel), Impress (PowerPoint) ve Writer (Word). Ayrıca grafik ve diyagram aracı Draw ve formül editörü Math’ı yükler. Bu programlarla elde ettiğiniz bazı özellikler şunlardır:

 • Dosyaları bilgisayarınızdan veya FTP veya SSH üzerinden veya Google Drive veya OneDrive hesabınız aracılığıyla çevrimiçi bir kaynaktan açın.
 • Mektuplar, fakslar ve ajandalar oluştururken basit bir sihirbazdan geçin.
 • Yerleşik bir belge dönüştürücü, eski biçimleri daha yeni bir biçime kaydetmeyi kolaylaştırır.
 • Herhangi bir zamanda hangi araç çubuklarının görünür olduğu gibi programların görüntülenme şeklini özelleştirin.
 • Çalışma alanınızı en üst düzeye çıkarmak için tam ekran moduna geçin.
 • Kapsamlı bir otomatik düzeltme aracı, hangi sözcüklerin başka sözcüklerle değiştirileceğini ayarlamanıza olanak tanır. İstisnalar ve özelleştirmek için birçok seçenek içerir.
 • Otomatik yazım denetimini hızlı bir şekilde etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak kolaydır.
 • Yerleşik eş anlamlılar sözlüğü birçok dilde çalışır.
 • Programın özelliklerini genişletmek için uzantıları yükleyin.

LibreOffice Dosya Formatları

LibreOffice, bazı dosya türlerini tam olarak destekler (aynı formatta açılıp kaydedilebilirler), ancak diğerleri yalnızca dosyayı açarken desteklenir veya tam kaydettiğinizde bir seçenektir. LibreOffice uygulamalarından biriyle açabileceğiniz dosya türleri şunlardır:

123, CSV, DIF, DOC, DOCM, DOCX, DOT, DOTM, DOTX, DPS, DPT, ET, ETT, FODP, FODS, FODT, HTM, HTML, HWP, LWP, MML, ODB, ODF, ODG, ODM, ODP, ODS, ODT, OTG, OTH, OTP, OTS, OTT, POT, POTM, POTX, PPS, PPSX, PPT, PPTX, PUB, RTF, STC, STD, STI, STW, SVG, SVGZ, SXC, SXD, SXG, SXM, SXW, TXT, VDX, VSD, VSDM, VSDX, WB2, WK1, WKS, WPD, WPS, WPT, XHTML, XLC, XLK, XLM, XLS, XLSB, XLSX, XLT, XLTM, XLTX, XLW, XML

Yeni bir dosyaya kaydederken desteklenen her dosya türü şunlardır:

CSV, DBF, DIF, DOC, DOCM, DOCX, DOT, DOTX, EPUB, FODP, FODS, FODT, HTML, ODB, ODG, ODP, ODS, ODT, OTP, OTS, OTT, PDF, POT, POTX, PPS, PPSX, PPT, PPTM, PPTX, RTF, SLK, TXT, UOP, UOS, UOT, XHTML, XLS, XLSM, XLSX, XLT, XLTX, XML ve çeşitli görüntü dosyası formatları

DOCX, XLSX ve PPTX gibi Microsoft Office programlarında bulunan popüler biçimlerin LibreOffice’te tam olarak desteklendiğini unutmayın.

LibreOffice ve Microsoft Office

Her iki ofis paketi de sağlam bir elektronik tablo, kelime işlemci, veritabanı ve sunum programı sunar, ancak her birinin bazı benzersiz özellikleri vardır. LibreOffice, kesirler ve üsler gibi matematik fonksiyonlarını ve denklemleri düzenleyebilir. Ayrıca fotoğraf albümleri, akış şemaları ve diğer grafik belgeleri oluşturmak için yazılım içerir. Microsoft Office, bir e-posta istemcisi, iletişim platformu ve not alma yazılımına sahiptir. Hem Microsoft Office hem de LibreOffice, sağlam ofis uygulamaları sunar ve aynı dosya formatlarından bazılarıyla çalışır, ancak bunlar çok farklı ürünlerdir. İhtiyaçlarınız için neyin doğru olduğuna karar vermeden önce her süitin bireysel özelliklerine bir göz atın.

Daha Fazla Artı

LibreOffice, kullanıcıların açacakları uygulamayı kolayca seçebilmeleri için başlangıçta açılan bir program başlatıcıya sahiptir. Bu ekranda ayrıca en son kaydedilen dosyaların bir listesi bulunur; Önce belirli bir ofis ürününü açmak zorunda kalmadan desteklenen dosya biçimlerinden herhangi birini açın, bu da güzel bir zaman tasarrufu sağlar. LibreOffice’in taşınabilir sürümü, hareket halindeyken çalışmak için kullanışlıdır. Taşınabilir biçimde bu kadar büyük bir program bulmak nadirdir, bu nedenle bu güzel bir avantajdır. Ayıklanan dosyalar yaklaşık 300 MB alan gerektirir.

Alt çizgi

LibreOffice kesinlikle hiçbir ücret ödemeden etkileyici bir dizi ofis ürünü sunar. Bu paketin her bölümü duyarlı ve kullanımı kolaydır. LibreOffice’in sunduğu özellikleri keşfedin ve ihtiyaçlarınıza uygunsa deneyin.