Skip to content

LinkedIn Nedir ve Neden Üzerinde Olmalısınız?

5 de Nisan de 2021

LinkedIn, profesyonellerin bağlantı kurması, paylaşması ve öğrenmesi için bir sosyal ağdır. Kariyerin için Facebook gibi. Günümüzün en popüler sosyal platformlarından biri olmasına rağmen, birçok kişi LinkedIn’in ne için kullanılması gerektiği veya ondan nasıl yararlanabilecekleri hakkında hala hiçbir fikre sahip değil. LinkedIn’den en iyi şekilde yararlanmak için bilmeniz gereken her şey burada.

LinkedIn nedir?

İster büyük bir şirkette pazarlama yöneticisi olun, ister küçük bir yerel mağaza işleten bir işletme sahibi, hatta mezun olduktan sonra ilk işini arayan bir üniversite öğrencisi olun, LinkedIn profesyonel hayatına devam etmek isteyen herkes ve herkes içindir. kariyerlerini büyütmek ve diğer profesyonellerle bağlantı kurmak için yeni fırsatlar arayarak daha ciddiye alın. LinkedIn’i, gittiğiniz ve diğer profesyonellerle yüz yüze tanıştığınız, ne yaptığınız hakkında biraz konuştuğunuz ve kartvizit alışverişinde bulunduğunuz geleneksel bir ağ oluşturma etkinliğine gitmenin yüksek teknoloji eşdeğeri olarak düşünebilirsiniz. Bu, büyük bir sanal ağ oluşturma olayı gibi.

Derek Abella / Cankurtaran
LinkedIn’de, Facebook’ta bir arkadaşlık isteğinde bulunmanıza benzer şekilde, onları ‘bağlantılar’ olarak ekleyerek onlarla ağ kurarsınız. Özel mesaj (veya mevcut iletişim bilgileri) yoluyla sohbet edersiniz ve tüm profesyonel deneyiminiz ve başarılarınız, diğer kullanıcılara göstermek için özenle düzenlenmiş bir profilde düzenlenir. LinkedIn, düzeni ve geniş özellik sunumu açısından Facebook’a benzer. Bu özellikler, profesyonellere hitap ettikleri için daha uzmanlaşmıştır, ancak genel olarak, Facebook’u veya diğer benzer sosyal ağları nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, LinkedIn biraz karşılaştırılabilir.

LinkedIn’in Ana Özellikleri

İşte bu iş ağının sunduğu temel özelliklerden bazıları ve profesyoneller tarafından kullanılmak üzere nasıl tasarlandıkları.

Ev: LinkedIn’de oturum açtıktan sonra, ana sayfa akışı, takip ettiğiniz diğer profesyoneller ve şirket sayfalarıyla bağlantılarınızdan en son gönderileri gösteren haber akışınızdır.

Profil: Profiliniz adınızı, fotoğrafınızı, konumunuzu, mesleğinizi ve daha fazlasını en üstte gösterir. Bunun altında, kısa bir özet, iş deneyimi, eğitim ve diğer bölümler gibi çeşitli farklı bölümleri, geleneksel bir özgeçmiş veya CV oluşturmanıza benzer şekilde özelleştirebilirsiniz.

Ağım: Burada, şu anda LinkedIn ile bağlantılı olduğunuz tüm profesyonellerin bir listesini bulacaksınız. Farenizi üst menüdeki bu seçeneğin üzerine getirirseniz, kişi eklemenize, tanıyor olabileceğiniz kişileri bulmanıza ve mezunları bulmanıza olanak tanıyan bir dizi başka seçeneği de görebilirsiniz.

Meslekler: LinkedIn’de her gün işverenler tarafından her tür iş ilanı yayınlanır ve LinkedIn, konumunuz ve daha iyi uyarlanmış iş listeleri almak için doldurabileceğiniz isteğe bağlı iş tercihleri ​​dahil olmak üzere mevcut bilgilerinize dayalı olarak size belirli işler önerir.

İlgi alanları: Profesyonellerle bağlantılarınıza ek olarak, LinkedIn’de de belirli ilgi alanlarını takip edebilirsiniz. Bunlar, şirket sayfalarını, konuma veya ilgi alanına göre grupları, LinkedIn’in slayt gösterisi yayınlama için SlideShare platformunu ve eğitim amaçlı LinkedIn Lynda platformunu içerir.

Arama çubuğu: LinkedIn, sonuçlarınızı birkaç farklı özelleştirilebilir alana göre filtrelemenize izin veren güçlü bir arama özelliğine sahiptir. Belirli uzmanları, şirketleri, işleri ve daha fazlasını bulmak için arama çubuğunun yanındaki “Gelişmiş” i tıklayın.

Mesajlar: Başka bir profesyonelle sohbet başlatmak istediğinizde, bunu LinkedIn aracılığıyla özel bir mesaj göndererek yapabilirsiniz. Ayrıca ekler ekleyebilir, fotoğrafları dahil edebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bildirimler: Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi, LinkedIn de birileri tarafından onaylandığınızı, bir şeye katılmaya davet edildiğinizi veya ilginizi çekebilecek bir gönderiye göz atmaktan hoşlandığınızı bilmenizi sağlayan bir bildirim özelliğine sahiptir.

Bekleyen davetler: Diğer profesyoneller sizi LinkedIn’de onlarla bağlantı kurmaya davet ettiğinde, onaylamanız gereken bir davetiye alırsınız.

Gezinme çubuğuna odaklanan ana Linkedin web sayfasının ekran görüntüsü: Ana Sayfa, Ağım, İşler, Mesajlaşma, Bildirimler, Ben

Bunlar, LinkedIn’e girip bir Temel hesaba kaydolduğunuzda ilk fark edeceğiniz ana özelliklerdir, ancak platformu kendiniz keşfederek daha özel ayrıntıların ve seçeneklerden bazılarına daha derinlemesine dalabilirsiniz. Kullanıcıların iş ilanı vermesine, yetenek çözümlerinden yararlanmasına, platformda reklam vermesine ve LinkedIn’deki sosyal satışları da içerecek şekilde satış stratejinizi genişletmesine olanak tanıyan LinkedIn’in İş Hizmetlerini ve / veya Premium hesap yükseltmelerini kullanmakla ilgilenebileceğinizi bile fark edebilirsiniz. .

LinkedIn Ne İçin Kullanılır (Birey Olarak)?

Artık LinkedIn’in ne sunduğunu ve bunu genellikle ne tür insanların kullandığını biliyorsunuz, ancak bu muhtemelen size onu nasıl kullanmaya başlayacağınıza dair belirli bir fikir vermez. Aslında, birçok kullanıcı bir hesap oluşturur ve LinkedIn’i nasıl kullanmaları gerektiğine dair hiçbir fikirleri olmadığı için bu hesabı terk eder. İşte yeni başlayanlar için bazı ipuçları.

  • Eski meslektaşlarınızla tekrar iletişime geçin. Kullanabilirsiniz Ağım eski meslektaşları, öğretmenleri, okula birlikte gittiğiniz kişileri ve profesyonel ağınızda bulunmaya değer olduğunu düşündüğünüz diğer kişileri bulmak için bölüm. Kişilerinizi LinkedIn ile senkronize etmek için e-postanızı girmeniz veya bağlamanız yeterlidir.
  • Profilinizi özgeçmişiniz olarak kullanın. LinkedIn profiliniz temelde daha eksiksiz (ve etkileşimli) bir özgeçmişi temsil eder. İş başvurusunda bulunduğunuzda bunu bir e-postaya veya kapak mektubunuza bir bağlantı olarak ekleyebilirsiniz. İşlere başvurmanıza izin veren bazı web siteleri, tüm bilgilerinizi içe aktarmak için LinkedIn profilinize bağlanmanıza bile izin verecektir. LinkedIn dışında bir özgeçmiş oluşturmanız gerekiyorsa, bunun için uygulamalar var.
  • İşleri bulun ve başvurun. LinkedIn’in çevrimiçi iş ilanlarını aramak için en iyi yerlerden biri olduğunu unutmayın. LinkedIn’den her zaman ilginizi çekebilecek işler hakkında öneriler alırsınız, ancak belirli pozisyonları aramak için her zaman arama çubuğunu da kullanabilirsiniz.
  • Yeni profesyoneller bulun ve onlarla bağlantı kurun. Eski iş arkadaşlarınızla tekrar iletişime geçmek ve mevcut iş yerinizde, LinkedIn de bulunabilecek herkesle bağlantı kurmak harika, ancak daha da iyisi, yerel veya uluslararası alanda yardımcı olabilecek yeni profesyoneller keşfetme fırsatına sahip olmanızdır. profesyonel çabalarınızla.
  • İlgili gruplara katılın. Yeni profesyonellerle tanışmanın harika bir yolu, ilgi alanlarınıza veya mevcut mesleğinize göre gruplara katılmak ve katılmaya başlamaktır. Diğer grup üyeleri gördüklerini beğenebilir ve sizinle bağlantı kurmak isteyebilir.
  • Bildiklerin hakkında blog yaz. LinkedIn’in kendi yayın platformu, kullanıcıların blog gönderileri yayınlamasına ve içeriklerinin binlerce kişi tarafından okunmasını sağlama fırsatı elde etmesine olanak tanır. Yayınlanan gönderiler de profilinizde görünecek ve bu da mesleki deneyiminizle ilgili alanlarda güvenilirliğinizi artıracaktır.

LinkedIn'de bir teknik destek uzmanı için iş aramanın ekran görüntüsü.

LinkedIn ekran görüntüsü.

Premium LinkedIn Hesabına Yükseltme

Pek çok kişi ücretsiz bir LinkedIn hesabıyla gayet iyi yapabilir, ancak LinkedIn’i ve en gelişmiş özelliklerini kullanmak konusunda ciddiyseniz, mevcut dört premium hesaptan birine yükseltmek isteyebilirsiniz. Platformu keşfetmeye devam ederken, çeşitli gelişmiş arama işlevleri gibi bazı şeylerin ücretsiz kullanıcılar için mevcut olmadığını fark edeceksiniz. LinkedIn’in şu anda hayallerindeki işe girmek, ağlarını büyütmek ve geliştirmek, satış fırsatlarını ortaya çıkarmak ve yetenekleri bulmak veya işe almak isteyen kullanıcılar için premium planları var. Herhangi bir premium planı bir ay boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz, ardından seçtiğiniz plana bağlı olarak (artı vergi) aylık bir ücret ödersiniz.

  • LinkedIn Premium Kariyer: Ayda 29.99 dolar. İşe alınmak ve kariyerlerini ilerletmek isteyen bireysel profesyoneller için.
  • Linkedin Premium İşletme: Ayda 59.99 dolar. Büyümek ve bir ağ oluşturmak isteyen işletmeler için.
  • LinkedIn Premium Satışları: Ayda 79.99 dolar. Hedeflenen potansiyel müşteriler arayan profesyoneller ve işletmeler için.
  • LinkedIn Premium İşe Alım: Ayda 119.99 dolar. Çalışanları işe almak ve işe almak isteyen profesyoneller ve işletmeler için.

Mevcut dört yükseltme planını gösteren LinkedIn yükseltme sayfasının ekran görüntüsü.

LinkedIn ekran görüntüsü.

Son bir not olarak, LinkedIn’in mobil uygulamalarından yararlanmayı unutmayın. LinkedIn, iş arama, SlideShare, Linked Learning ve premium hesaplar için çeşitli diğer özel uygulamalarla birlikte iOS ve Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilen ana uygulamalarına sahiptir. LinkedIn’in mobil sayfasında tüm bu uygulamaların bağlantılarını bulun.