Skip to content

Linksys Router Yönetici IP Adresi 192.168.1.1

7 de Mayıs de 2021

192.168.1.1, Linksys geniş bant yönlendiricileri, diğer ağ yönlendirici markaları ve ev ağı ağ geçidi ekipmanı tarafından kullanılan standart IP adresidir. Ağ yöneticileri, yeni bir yönlendirici kurmak veya mevcut bir yönlendirici için ayarları güncellemek için bu adresi kullanır. Aynı adres, iş bilgisayarı ağlarında da kullanılabilir. Teknik olarak, bir bilgisayar, yazıcı veya başka bir cihaz bu adresi kullanacak şekilde programlanabilir, ancak IP adresi çakışmalarına neden olabileceği için önerilmez. 192.168.1.1, genellikle özel ağlar için kullanılan özel IP adresi aralığına aittir. Özel IP adresi aralığı 192.168.0.0 ile başlar ve 192.168.255.255’e kadar uzanır. Bu adımlar, bir web tarayıcısından erişilebilen tüm yönlendiriciler için geçerlidir. Bu talimatları herhangi bir bilgisayardaki herhangi bir tarayıcıdan takip edebilirsiniz – herhangi bir farklılık talimatlarda belirtilir.

192.168.1.1 Kullanarak bir Linksys Router’a Bağlanma

Yönlendiricinizin IP adresini bilmek her zaman gerekli değildir. Telefonlar ve diğer cihazlar, bu cihazların çevrimiçi olması gerektiğinde yönlendiriciyi adına (SSID) göre bulabilir. Ancak, yeni bir yönlendirici kurduğunuzda veya bir ev ağı sorununu giderdiğinizde adresi bilmek önemli hale gelir.

IP adresi 192.168.1.1 olan bir yönlendiriciye bağlanmak için bir web tarayıcısı açın, adres çubuğuna gidin ve şunu girin: http://192.168.1.1/. Ardından, yönlendiricinin yönetici konsolunda oturum açın ve yapılandırma ekranlarına erişin. Prosedür aşağıdaki nedenlerle başarısız olabilir:

 • Yönlendirici başarısız oldu ve tarayıcı üzerinden bağlantılara yanıt vermiyor.
 • Yönlendirici, 192.168.1.1 yerine farklı bir adres kullanmak üzere ayarlanmıştır.
 • Bu yerel adresten erişmek için bilgisayar ve yönlendiricinin aynı ağ üzerinde olması gerekir.

Yönlendiricide varsayılan yönetici kimliği ve parolası ile oturum açabiliyorsanız, yönlendirici yeterince güvenli değildir ve herkes oturum açabilir. Yönlendiricinin güvenliğini sağlamak için varsayılan yönetici şifresini değiştirin.

192.168.1.1’e Bağlanamıyor musunuz?

192.168.1.1’e bağlanamıyorsanız, yeniden bağlanmayı deneyebileceğiniz birkaç şey vardır.

 1. Bağlantınızı kontrol edin. Telefonunuzdan veya başka bir kablosuz cihazdan 192.168.1.1’e bağlanmaya çalışıyorsanız, yönlendiricinin bulunduğu aynı ağa bağlı olduğunuzdan emin olun.

 2. Yönlendiriciyi yeniden başlatın. Yönlendirici yazılımında, yönlendirici yeniden başlatıldığında temizlenen geçici hıçkırıkların olması alışılmadık bir durum değildir. Bu kadar basit bir şeyin işe yaramayacağını düşünseniz bile bu adımı tamamlayın; karmaşık değildir ve aşağıdaki daha kapsamlı adımlardan bazılarından önce takip edilmelidir.

 3. Yönlendiricinin IP adresini ağı arayın. Yönlendirici 192.168.1.1 adresini kullanmıyorsa, 192.168.0.1, 192.168.2.1 veya tamamen farklı bir şey olabilir. Bir bilgisayardaysanız varsayılan ağ geçidinizi nasıl bulacağınızı öğrenin veya Yönlendiricinizin IP’si Nedir? telefon kullanıyorsanız.

  Komut İsteminde Varsayılan Ağ Geçidi

 4. Yönlendiricinin üreticisini web’de arayın. Özel yönlendirici modelinizi bulmak için onların desteğini veya arama aracını kullanın. Yönlendiricinin varsayılan IP adresini sağlayan bir kılavuz olmalıdır.

 5. Yönlendiriciyi sıfırlayın. Bu, 192.168.1.1’e bağlanamamanızın bir nedeni olarak yönlendirici yazılımını ortadan kaldıracak bir prosedür olan tüm özelleştirmeleri siler. Yönlendiricinin varsayılan yönetici kimliğini ve şifresini bilmiyorsanız bir yönlendiriciyi asla sıfırlamayın. Aksi takdirde, yönlendiriciden kalıcı olarak kilitlenebilirsiniz. 1:43

 6. Yönlendiricideki diğer sorunlar için sorun giderin. 192.168.1.1’e (veya başka bir adrese) ayarlanmış bir yönlendiricinin neden yanıt vermediğini belirlemek için bu ağ sorun giderme adımlarını izleyin. Sorun yönlendiricinin kendisinde, istemci cihazda veya yönlendirici ile istemci arasındaki kablo veya kablosuz parazit sorunları gibi bağlantılarda olabilir.

Her Zaman Yönlendirici Değildir

192.168.1.1’deki bir yönlendirici düzgün çalışıyorsa, bilgisayarınızdaki kablosuz kart yapılandırmasında sorunlar veya ISS ile sorunlar olabilir. İyi bir internet bağlantısı elde edememenizin birçok nedeni vardır. Sorunu bulana kadar internet bağlantısı sorunlarını giderirken metodik olmak iyi bir fikirdir.