Skip to content

Linux Bilgisayarınızdan Telefonlara ve Tabletlere Müzik Akışı Yapın

4 de Haziran de 2021

Kısa sürede müzik akışı yapmak için bu adımları izleyin.

Bir DAAP Sunucusu Kurun

Linux tabanlı bilgisayarınızı bir ses sunucusuna dönüştürmek için DAAP sunucusu adı verilen bir şey yüklemeniz gerekir. Dijital Ses Erişim Protokolü anlamına gelen DAAP, Apple tarafından geliştirilen tescilli bir teknolojidir. Bir ağ üzerinden müzik paylaşma yöntemi olarak iTunes’a dahil edilmiştir. Ancak kendi DAAP sunucunuzu oluşturmak için iTunes’u yüklemeniz gerekmez, çünkü Linux için birçok başka çözüm mevcuttur. Ancak iyi haber şu ki, Apple konsepti tasarladığı için sadece Linux için değil, aynı zamanda Android, Apple cihazları ve Windows cihazları için de mevcut istemciler var. Bu nedenle, Linux makinenizde tek bir sunucu örneği oluşturabilir ve müziği bir iPod, iPhone, Samsung Galaxy, Google Pixel, Microsoft Surface Book ve bir DAAP sunucusuna bağlanma yeteneği sağlayan diğer herhangi bir cihaza aktarabilirsiniz. Bir dizi farklı Linux tabanlı DAAP sunucusu mevcuttur, ancak kurulumu ve kurulumu en kolay olanı Rhythmbox’tır. Ubuntu Linux kullanıyorsanız, Rhythmbox’ı zaten kurmuş olacaksınız ve bu sadece DAAP sunucusunu kurmakla ilgili bir durumdur. Rhythmbox’ı diğer Linux dağıtımları için kurmak için bir terminal açın ve dağıtımınız için aşağıda vurgulandığı gibi uygun komutu çalıştırın: Mint gibi Debian tabanlı dağıtımlar –
Fedora/CentOS gibi Red Hat tabanlı dağıtımlar –
openSUSE –
Manjaro gibi Arch tabanlı dağıtımlar –

Rhythmbox’ı kurduktan sonra, kullandığınız grafik masaüstünün kullandığı menü sistemini veya tireyi kullanarak açın. Aşağıdaki komutu yazarak komut satırından da çalıştırabilirsiniz: Sondaki ve işareti, bir programı arka plan işlemi olarak çalıştırmanızı sağlar.

Müziği DAAP Sunucunuza Aktarın

iTunes şarkı listesini boşalt

Müziği DAAP Sunucunuza Aktarın.

Yapmanız gereken ilk şey, biraz müzik almak. Bunu yapmak için seçin Dosya -> Müzik Ekle menüden. Ardından, müziği nereden içe aktaracağınızı seçebileceğiniz bir açılır menü göreceksiniz. Müziğinizin bulunduğu bilgisayarınızdaki veya diğer cihazdaki veya sunucudaki klasörü seçin. Müzik kitaplığınızın dışındaki dosyaları kopyalamak için kutuyu işaretleyin ve ardından ithalat buton.

DAAP Sunucusunu Kurun

DAAP sunucusuna müzik aktarma


Rhythmbox kendi başına sadece bir müzik çalardır. Aslında çok iyi bir müzik çalar ama onu bir DAAP sunucusuna dönüştürmek için bir eklenti kurmanız gerekiyor. Bunu yapmak için tıklayın Araçlar -> Eklentiler menüden. Kullanılabilir eklentilerin bir listesi görüntülenecek ve bunlardan biri DAAP Müzik Paylaşımı. Ubuntu kullanıyorsanız, eklenti varsayılan olarak yüklenecektir ve kutuda zaten bir onay işareti olacaktır. yanındaki kutucukta tik yoksa DAAP Müzik Paylaşımı eklenti var olana kadar onay kutusuna tıklayın. üzerine sağ tıklayın DAAP Müzik Paylaşımı seçeneğini seçin ve tıklayın Etkin. Yanında bir işaret olmalıdır. üzerinde tekrar sağ tıklayın DAAP Müzik Paylaşımı seçeneğini seçin ve tıklayın Tercihler. Tercihler ekranı aşağıdakileri yapmanızı sağlar:

  • Kitaplığınıza bir ad verin
  • Dokunmatik uzaktan kumandaları arayın
  • Müziğinizi paylaşın
  • Sunucuya erişmek için parola gerekip gerekmediğini seçin

Kitaplık adı, DAAP istemcileri tarafından sunucuyu bulmak için kullanılacaktır, bu nedenle kitaplığa akılda kalıcı bir ad verin. Dokunmatik uzaktan kumanda seçeneği, DAAP istemcileri olarak işlev gören uzaktan kumandaları bulmak içindir. DAAP sunucunuzun çalışması için aşağıdakileri kontrol etmeniz gerekir: Müziğinizi paylaşın Kutu. İstemcilerin sunucuya karşı kimlik doğrulaması yapmasını istiyorsanız, Gerekli şifre kutusunu seçin ve ardından şifreyi girin.

Bir Android Telefona DAAP İstemcisi Yükleme

DAAP istemcisi yükleme

Android telefonunuzdan müzik çalabilmek için bir DAAP istemcisi yüklemeniz gerekir. Kullanılabilir bir sürü DAAP istemci uygulaması var ama benim favorim Music Pump. Music Pump ücretsiz değil ama harika bir arayüzü var. Ücretsiz bir araç kullanmayı tercih ederseniz, değişen derecelerde karmaşıklık ve yetkinliğe sahip bir dizi araç vardır. Denemek için Play Store’dan Music Pump’ın ücretsiz demo sürümünü yükleyebilirsiniz. Music Pump’ı açtığınızda DAAP Sunucusunu Seçin seçenek. Kullanılabilir tüm DAAP sunucuları altında listelenecektir. Aktif Sunucular başlık. Bağlanmak için sunucu adına tıklamanız yeterlidir. Bir şifre gerekiyorsa, o zaman girmeniz gerekecektir.

DAAP Sunucunuzdan Android Cihazınızda Müzik Çalma

Android'de DAAP istemcisi


DAAP sunucunuza bağlandıktan sonra aşağıdaki kategorileri göreceksiniz:

  • Tüm şarkılar
  • sanatçılar
  • Albümler
  • Türler
  • çalma listeleri
  • İndirme Sırası

Arayüz kullanımı ve şarkıları çalmak için çok basittir, sadece bir kategori açın ve çalmak istediğiniz şarkıları seçin.