Skip to content

Linux Command mtr Hakkında Bilgi Edinin

11 de Mayıs de 2021

mtr işlevselliğini birleştirir izleme yolu ve ping programları tek bir ağ tanılama aracında.

MTR Nasıl Çalışır?

Gibi mtr başlar, ana bilgisayar arasındaki ağ bağlantısını araştırır mtr devam ediyor ve HOSTNAME. kasıtlı olarak düşük TTL’li paketler göndererek. Araya giren yönlendiricilerin yanıt süresine dikkat ederek düşük TTL’li paketler göndermeye devam eder. Bu izin verir mtr İnternet yolunun yanıt yüzdesini ve yanıt sürelerini yazdırmak için HOSTNAME. Paket kaybında veya yanıt süresinde ani bir artış, genellikle kötü (veya yalnızca aşırı yüklenmiş) bir bağlantının göstergesidir.

David Merron Fotoğrafçılık / Getty Images

MTR Kurulumu ve Kullanımı

MTR’ye başlamak ve bazı temel kullanımlara dalmak çok basit. Öncelikle, sisteminize kurulu olduğundan emin olun. Debian ve Ubuntu tabanlı sistemlerde, zaten orada değildir, ancak şununla kolayca yükleyebilirsiniz: $ sudo apt install mtr

İlginçtir ki, hem Debian hem de Ubuntu bir komut satırı yardımcı programı olarak kullanmak yerine bir MTR penceresi açmayı varsayılan olarak kullanır. Yine de MTR’yi komut satırından kurabilir ve başlatabilirsiniz, ancak daha sonra çalışmak için etkileşimli bir pencere alırsınız.

Yönlendirici Bağlantısını Kontrol Edin

Ardından, bir terminal açın ve yönlendiricinizle olan bağlantıyı kontrol etmek için MTR’yi çalıştırmayı deneyin. Yönlendiricinizin IP adresini bilmiyorsanız, varsayılan olarak genellikle 192.168.1.1’dir. $ mtr 192.168.1.1

Linux MTR'den yönlendiriciye

Sonuçlara göz atın. MTR, çalışmasına izin verdiğiniz sürece paket göndermeye devam edecektir. Bağlantıyla ilgili hayati bilgileri kaydedecek ve ne tür bir gecikme olduğunu ve paketlerin kaybolup kaybolmadığını size bildirecektir.

Harici Siteye Test Bağlantısı

Harici bir web sitesine bağlantıyı test etmek istiyorsanız, bunu MTR’ye bir IP adresi yerine URL vererek de yapabilirsiniz. $ mtr hayateli.com

Siteye giden Linux MTR traceroute

MTR bir izleme yolu olduğundan ve site harici olduğundan, bilgisayarınız ile hedef arasındaki her atlama için bağlantı bilgilerini de göreceksiniz.

Türleri ve Bağlantı Noktalarını Belirtin

Gönderilecek paket türlerini belirtebilmek de güzel. UDP paketlerini ‘-u’ veya TCP paketlerini ‘-T’ ile gönderebilirsiniz. Dolayısıyla, bir UDP VPN bağlantısına olan bağlantınızı teşhis ediyorsanız, şuna benzer: $ mtr -u server.vpnservice.com

Belirli bir bağlantı noktasını hedeflemek de yararlıdır. Diyelim ki web sunucunuzu hedefleyebiliyorsunuz ve bir yanıt alıyorsunuz, ancak yine de barındırdığı siteye bağlanamıyorsunuz. Erişimi engelleyen hiçbir şeyin olmadığından emin olmak için 80 ve 443 numaralı bağlantı noktalarında MTR kullanın. $ mtr -P 80

Bağlantı noktasına Linux MTR

MTR ile çok daha fazla seçenek var. Başka neler yapabileceğini görmek için yardım bayrağını (-h) veya bu referansı kullanın.

MTR Kılavuzu

Herhangi bir Linux komutunda olduğu gibi, deneyiminize ince ayar yapmanıza yardımcı olacak eksiksiz bir seçenekler ve işaretler seti vardır. Bunu ‘-h’ bayrağıyla yukarı çekebilir veya bu uygun referansı kullanabilirsiniz.

Özet

mtr [-hvrctglsni] [–help] [–version] [–report] [–report-cycles COUNT] [–curses] [–split] [–raw] [–no-dns] [–gtk] [–address IP.ADD.RE.SS] [–interval SECONDS] [–psize BYTES | -p BYTES] HOSTNAME [PACKETSIZE]

Seçenekler

-h

–Yardım

Komut satırı bağımsız değişken seçeneklerinin özetini yazdırın.

-v

–version

Yüklü sürümünü yazdırın mtr.

-r

–bildiri

Bu seçenek koyar mtr içine bildiri modu. Bu moddayken, mtr tarafından belirtilen döngü sayısı için çalışacak -c seçeneğini seçin ve ardından istatistikleri yazdırın ve çıkın. Bu mod, ağ kalitesiyle ilgili istatistikler oluşturmak için kullanışlıdır. Her çalışan örneğinin mtr önemli miktarda ağ trafiği oluşturur. Kullanma mtr ağınızın kalitesini ölçmek, ağ performansının düşmesine neden olabilir.

-c COUNT

–report-cycles COUNT

Hem ağdaki makineleri hem de bu makinelerin güvenilirliğini belirlemek için gönderilen ping sayısını ayarlamak için bu seçeneği kullanın. Her döngü bir saniye sürer. Bu seçenek yalnızca -r seçeneği.

-p BYTES

– boyut BYTES

PAKET BOYUTU

Bu seçenekler veya komut satırındaki son PACKETSIZE, araştırma için kullanılan paket boyutunu ayarlar. IP ve ICMP başlıklarını içeren bayt cinsindendir

-t

–curses

Zorlamak için bu seçeneği kullanın mtr curses tabanlı terminal arayüzünü kullanmak için (varsa).

-n

–no-dns

Zorlamak için bu seçeneği kullanın mtr sayısal IP numaralarını görüntülemek ve ana bilgisayar adlarını çözmeye çalışmamak.

-g

–gtk

Zorlamak için bu seçeneği kullanın mtr GTK + tabanlı X11 pencere arayüzünü (varsa) kullanmak için. GTK + şu durumlarda sistemde mevcut olmalıdır: mtr bunun işe yaraması için yapıldı. GTK + hakkında daha fazla bilgi için GTK + web sayfasına bakın.

-s

–Bölünmüş

Ayarlamak için bu seçeneği kullanın mtr bölünmüş kullanıcı arabirimine uygun bir format çıkarmak için.

-l

–çiğ

Söylemek için bu seçeneği kullanın mtr ham çıktı formatını kullanmak için. Bu format, ölçüm sonuçlarının arşivlenmesi için daha uygundur. Diğer görüntüleme yöntemlerinden herhangi birine sunulmak üzere ayrıştırılabilir.

-a IP.ADD.RE.SS

–adres IP.ADD.RE.SS Giden paketlerin soketini belirli bir arabirime bağlamak için bu seçeneği kullanın, böylece herhangi bir paket bu arabirim aracılığıyla gönderilecektir. Bu seçeneğin DNS istekleri için geçerli olmadığını unutmayın (istediğiniz gibi olabilir ve olmayabilir).

-i SANİYE

– aralık SANİYE

ICMP ECHO istekleri arasındaki pozitif saniye sayısını belirtmek için bu seçeneği kullanın. Bu parametrenin varsayılan değeri bir saniyedir. Kullan adam komut (% adam) belirli bir bilgisayarınızda bir komutun nasıl kullanıldığını görmek için.