Skip to content

Linux için En İyi 5 Photoshop Alternatifi

6 de Mayıs de 2021

Birçok grafik uzmanı Mac veya Windows’ta Photoshop kullanırken, Linux platformunda alternatifler bulmak zor değildir. İşte Linux için en iyi Photoshop alternatiflerinin bir listesi.

GIMP

Ne Seviyoruz

 • Fotoğraf düzenleme için harika.
 • Her yönüyle mükemmel temel araç.
 • Photoshop kullanıcıları için tanıdık bir his

Neleri Sevmiyoruz

 • Bazı araçlar az gelişmiş veya sınırlı hissediyor.
 • Üçüncü taraf desteğinde eksiklik.

GIMP (GNU Görüntü İşleme Projesi), tonlarca araç, bol miktarda kullanılabilir fırça ve böylesine güçlü bir araçtan beklenen tüm standart görüntü düzenleme özellikleriyle (katmanlar, katman maskeleri, seçimler ve yollar, renkler gibi) Photoshop kadar güçlüdür. araçlar, otomasyon, komut dosyaları, eklentiler ve daha fazlası). The GIMP ile, araçları sekmelere yerleştirmenize veya araçları bağımsız pencerelerde tutmanıza olanak tanıyan özelleştirilebilir bir arayüz kullanarak ustaca sanat eserleri oluşturabilir, şirket logoları tasarlayabilir ve fotoğrafları rötuşlayabilirsiniz. Tıpkı standart Photoshop arayüzü gibi, açık görüntüleri ayrı sekmelere yerleştiren ve araç pencerelerini yerleştiren tek pencere modunda çalışabilirsiniz. GIMP’nin önceki günlerinden kalma alternatif bir arayüz, çoklu pencere modudur. Bu mod, yuvaları ve tek tek görüntüleri birincil pencereden ayırır. Photoshop’a alışkın olanlar bu arayüz modunu tercih etmeyecektir. GIMP, iktidardaki Photoshop’a eşit olsa da, özellik setini daha da genişleten üçüncü taraf araçların bolluğundan yoksundur. GIMP’deki bazı görevler Photoshop’tan biraz daha fazla iş gerektirse de, bu açık kaynaklı görüntü düzenleme aracıyla ihtiyacınız olan her şeyi yapmanız mümkündür. Linux’ta herhangi bir düzeyde görüntü düzenleme yapmak isteyen herkes GIMP ile başlamalıdır. Muhtemelen, işi bitirmek için başka bir şeye ihtiyacınız olmayacak.

GIMP’yi Kurun

apt yüklemek gimp

Veya

Inkscape

Inkscape'de soyut sanat yaratmak.

Ne Seviyoruz

 • Vektör grafikleri için yapılmıştır.
 • GIMP’den görüntüleri içe aktarmak basit.
 • Yüksek çözünürlüklü SVG grafikleri oluşturun.

Neleri Sevmiyoruz

 • Dik öğrenme eğrisi.
 • Genel düzenleme için harika değil.

Dijital kalem, kalem veya fırça kullanarak sıfırdan görüntü oluşturmayı tercih ediyorsanız, Inkscape’i düşünün. Inkscape, Adobe Illustrator ile benzer yeteneklere sahip bir vektör grafik düzenleyicisidir, ancak bu alanda uygun bir çözüm haline getirmek için yeterli Photoshop benzeri özellikler içerir. Düzenlemeden daha fazla görüntü oluşturacak olsanız da Inkscape, işaretleyiciler, klonlar ve alfa harmanlama gibi gelişmiş SVG (Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri) özelliklerini içeren güçlü bir araçtır. Inkscape arayüzü bazılarına eski usul Linux gibi görünse de, sizi kandırmasına izin vermeyin. Inkscape, bulacağınız kadar modern bir vektör grafik aracıdır. Bu araç, düğüm düzenleme, düğüm hareketi, düğüm hizalama ve dağıtma, yol basitleştirme, yol ekleme ve başlangıç, bitmap izleme, nesne oluşturma, bezier eğrileri ve daha fazlası gibi özellikleri içerir. Inkscape, GIMP’den daha dik bir öğrenme eğrisine sahiptir. Ve öncelikli olarak görüntü oluşturmaya odaklandığı için, Inkscape elinizi tutmadığından, araca hazırda bolca beceriyle gelmelisiniz.

Inkscape’i yükleyin

uygun inkscape yüklemek

Veya

Krita

Krita şablon seçimi.

Ne Seviyoruz

 • Profesyonel dijital sanat platformu.
 • Sanatçılar ve animatörler için tonlarca araç.
 • Çeşitli ortamlar için özel araçlar ve şablonlar.

Neleri Sevmiyoruz

 • Dik öğrenme eğrisi.
 • Çoğunlukla sadece sanatçılar içindir.

Krita; eskiz, boyama, konsept sanat, çizgi roman, doku ve daha fazlasını oluşturmak için mükemmel bir eşleşme sağlayan tam özellikli bir dijital sanat stüdyosudur. Krita, sanatçılara kreasyonları için ihtiyaç duydukları tüm araçları tek bir kullanıcı dostu arayüzde sunuyor. Krita ile animasyon, çizgi roman, tasarım, DSLR fotoğrafları ve dokular için şablonlar elde edersiniz. Aracı açın, bir şablon seçin ve bir sonraki büyük projeniz üzerinde çalışmaya başlayın. Krita’nın özellik listesi, sezgisel ve özelleştirilebilir bir arayüz, fırça dengeleyiciler, açılır bir palet, fırça motorları, etrafı sarma modu, çalı ve doku içe aktarma ve daha fazlasını içerir. Inkscape ile aynı çizgide Krita, çalışmalarını oluşturmak için profesyonel düzeyde bir araca ihtiyaç duyan serbest sanatçılar için yaratıldı. Photoshop’un yüksek maliyetini ödemeden dijital sanatını bir sonraki seviyeye taşımak isteyen herkes, Krita’dan daha iyi bir görüntü oluşturma aracı bulmakta zorlanacaktır.

Krita’yı yükleyin

uygun krita yüklemek

Veya

Darktable

Darktable arayüzü.

Ne Seviyoruz

 • Profesyonel fotoğrafçılar için tasarlandı.
 • Birçok yüksek çözünürlüklü görüntü formatıyla uyumludur.
 • Profesyonel ekipman ve kameralarla çalışır.
 • Profesyonel düzeyde görüntü işleme ve efektler.

Neleri Sevmiyoruz

 • Bir öğrenme eğrisi gibi bir şey.
 • Oldukça yalnızca profesyonel kullanım içindir.

Tercih ettiğiniz araç fotoğrafsa, Darktable’ı yükleyin. Darktable ile, profesyonel renk yönetimi, filtreler ve kontrast, parlaklık, doygunluk, gölgeler, vurgular, kırpma ve döndürme, eğriler, pozlama ve demosaik gibi standart görüntü işlemleriyle dijital fotoğrafları tahribatsız bir şekilde geliştirebilirsiniz. Ayrıca çeşitli ton görüntü işlemleri, renkli görüntü işlemleri, düzeltme modülleri ve efektler ve sanatsal görüntü son işlemesi bulacaksınız. Darktable ayrıca DSLR kamera desteğinin yanı sıra uyumlu kameralardan gelen DNG dosyalarını da içerir. Desteklenen kameraların tam listesi için Darktable kamera matrisini görüntüleyin. Darktable, Krita’nın illüstratörler için neyse, fotoğrafçılar için de öyle. Fotoğraflarının kalitesi konusunda ciddi olan herkes, bunu bitmiş ürünler için sahip olunması gereken bir uygulama olarak görmelidir.

Darktable’ı yükleyin

Darktable yüklemek uygun

Veya

Pinta

Pinta'da bir görüntü.

Ne Seviyoruz

 • Kullanımı kolay.
 • Temel resim düzenleme sağlar.
 • Maskeler ve filtreler içerir.

Neleri Sevmiyoruz

 • Bazı güç ve araçlardan yoksun olmak.
 • O kadar yaygın olarak desteklenmiyor.

Paint.NET kullandıysanız (Linux için mevcut değildir), Pinta sizin için mükemmel bir araç olabilir. Pinta, GIMP’nin gücü ve karmaşıklığı olmayan bir görüntü düzenleme aracıdır ve profesyonel bir arayüz veya zorlu bir yazılım parçasıyla hızlanmak için zaman ayırmak istemeyen kullanıcılar için idealdir. Pinta, herhangi bir beceri düzeyindeki kullanıcının dalış yapmasına ve sıfırdan bir görüntü oluşturmasına veya önceden var olan bir görüntüyü düzenlemesine olanak tanır. Ayrıca önceden var olan bir görüntüyü alıp bir eskizmiş gibi görünmesini de sağlayabilirsiniz. Pinta birkaç efekt kategorisi (sanatsal, bulanıklaştırma, bozulma, gürültü, fotoğraf, oluşturma ve stilize etme gibi), ayarlamalar (otomatik seviye, siyah beyaz, parlaklık ve kontrast, eğriler ve renk tonu ve doygunluk gibi) içerir. katmanlama, kırpma, yeniden boyutlandırma ve seçim araçları olarak. Linux’ta resim düzenlemeyle uğraşmak ister misiniz? Pinta sizin için bir araç olabilir.

Pinta’yı yükleyin

pinta yüklemek apt

Veya