Skip to content

Linux Masaüstü Ortamını Ne Oluşturur?

22 de Mayıs de 2021

Unity, Cinnamon, GNOME, KDE, XFCE, LXDE ve Enlightenment dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok Linux masaüstü ortamı mevcuttur. Bu bileşenler genellikle bir Linux masaüstü ortamı oluşturmak için kullanılır.

Pencere Yöneticisi

Bir pencere yöneticisi, uygulamaların ekranda kullanıcıya nasıl sunulacağını belirler. Farklı pencere yöneticisi türleri mevcuttur:

  • Birleştirme: Modern Linux masaüstü ortamları, pencereleri görüntülemek için birleştirme kullanır. Pencereler birbirinin üzerinde görünür, yan yana oturur ve göze hoş görünür.
  • İstifleme: Bir istifleme penceresi yöneticisi, pencereleri üst üste yerleştirir, ancak daha eski moda görünürler.
  • Döşeme: Döşeme penceresi yöneticisi, pencereleri üst üste binmelerine izin vermeden yan yana koyar.

Tipik olarak, bir pencerenin sınırları olabilir, simge durumuna küçültülebilir ve büyütülebilir, yeniden boyutlandırılabilir ve ekranın etrafında sürüklenebilir. Pencerenin bir başlığı vardır, bir bağlam menüsü içerebilir ve öğeler fareyle seçilebilir. Bir pencere yöneticisi, pencereler arasında sekme yapmanıza, bunları bir görev çubuğuna (panel olarak da bilinir) göndermenize, pencereleri yan yana yaslamanıza ve diğer görevleri gerçekleştirmenize olanak tanır. Genellikle masaüstü duvar kağıdını ayarlayabilir ve masaüstüne simgeler ekleyebilirsiniz.

Paneller

Windows işletim sisteminde panel görev çubuğudur. Linux, ekranda birden fazla panele sahip olabilir.

XFCE paneli

Bir panel genellikle ekranın kenarında üstte, altta, solda veya sağda bulunur. Panel, menü, hızlı başlatma simgeleri, simge durumuna küçültülmüş uygulamalar ve bir sistem tepsisi veya bildirim alanı gibi öğeler içerir Panelin başka bir kullanımı, yaygın olarak kullanılan uygulamaları yüklemek için hızlı başlatma simgeleri sağlayan bir yerleştirme çubuğu gibidir.

Menü

Çoğu Linux masaüstü ortamı bir menü içerir ve çoğu zaman bir panele iliştirilmiş bir simgeye tıklanarak yürürlüğe girer. Bazı masaüstü ortamları ve bazı pencere yöneticileri, menüyü görüntülemek için masaüstünde herhangi bir yere tıklamanıza izin verir.

XFCE Whisker Menüsü

Bir menü genellikle, tıklandığında o kategoride bulunan uygulamaları gösteren bir kategori listesi gösterir. Bazı menüler bir arama çubuğu, sık kullanılan uygulamalara erişim ve sistemden çıkış yapmak için işlevler sağlar.

Sistem tepsisi

Bir sistem tepsisi genellikle bir panele eklenir ve Ses, Ağ, Güç, Kullanıcı, Bluetooth, Bildirimler ve Saat gibi temel ayarlara erişim sağlar.

Sistem tepsisi

Simgeler

Simgeler, uygulamalara anında erişim sağlar. Bir simge, yürütülebilir bir programa bağlantı sağlayan .desktop uzantılı bir dosyaya bağlanır. .Desktop dosyası ayrıca simge için kullanılacak görüntünün yolunu ve menülerde kullanılan uygulama kategorisini içerir.

Masaüstü simgeleri

Widget’lar

Widget’lar, kullanıcıya doğrudan masaüstüne kadar yararlı bilgiler sağlar. Genel pencere öğeleri sistem bilgilerini, haberleri, spor sonuçlarını ve hava durumunu sağlar.

KDE Plazma widget'ları

Başlatıcı

Unity ve GNOME masaüstüne özgü olan bir başlatıcı, tıklandığında bağlantılı uygulamayı yükleyen hızlı başlatma simgelerinin bir listesini sağlar. Diğer Linux masaüstü ortamları, aynı işlevselliği sağlamak için başlatıcılar içeren paneller veya yuvalar oluşturmanıza olanak tanır.

Ubuntu başlatıcısı

Gösterge tabloları

Unity ve GNOME masaüstü ortamları, süper tuşa basılarak görüntülenebilen çizgi stili bir arayüz içerir (çoğu dizüstü bilgisayarda bu, Windows logolu bir tuştur). Çizgi stili arayüz, tıklandığında bağlantılı uygulamayı açan kategorilerde bir dizi simge sağlar. Uygulamaları bulmayı kolaylaştırmak için genellikle güçlü bir arama özelliği bulunur.

Ubuntu çizgisi

Dosya Yöneticisi

Dosya ve klasörleri düzenleyebilmeniz, kopyalayabilmeniz, taşıyabilmeniz ve silebilmeniz için dosya sisteminde gezinmek için bir dosya yöneticisi gerekir. Tipik olarak, ev, resimler, belgeler, müzik ve indirmeler gibi ortak klasörlerin bir listesini görüntüler. Bir klasöre tıklamak, klasör içindeki öğeleri gösterir.

Nautilus

Bağlantı emülatörü

Bir terminal öykünücüsü, işletim sistemine karşı düşük düzeyli komutlar çalıştırır. Komut satırı, geleneksel grafik araçlardan daha güçlü özellikler sağlar. Grafik araçlarla yapabileceğiniz çoğu şeyi komut satırında yapabilirsiniz, ancak artan anahtar sayısı daha düşük bir ayrıntı düzeyi sağlar. Komut satırı, tekrar eden görevleri çalıştırmayı daha basit ve daha az zaman alıcı hale getirir.

Bağlantı emülatörü

Metin düzeltici

Bir metin düzenleyici, metin dosyaları oluşturmanıza olanak tanır ve bunu yapılandırma dosyalarını düzenlemek için kullanabilirsiniz. Bir kelime işlemciden daha basit olmasına rağmen, metin düzenleyici notlar ve listeler oluşturmak için kullanışlıdır.

GEdit Metin Düzenleyicisi

Görüntü yöneticisi

Ekran yöneticisi, Linux masaüstü ortamınızda oturum açmak için kullanılan ekrandır. Sistemde oturum açmanıza izin vermenin yanı sıra, kullanımdaki masaüstü ortamını değiştirmek için görüntü yöneticisini de kullanabilirsiniz.

Görüntü yöneticisi

Yapılandırma Araçları

Çoğu Linux masaüstü ortamı, görünüşünü ve hissini yapılandırabilmeniz için araçlar içerir. Araçlar, fare davranışını, pencerelerin çalışma şeklini, simgelerin nasıl davrandığını ve masaüstünün diğer özelliklerini ayarlar.

Unity Tweak